drie kwan eeuw CJ.V. 6 CHRISTELIJK JONGEREN VERBOND JUBILEERT!!! Schiedams „oudste" „jeugd"-vereniging jubileert. Zie hier twee elkaar tegensprekende begrippen in één zin verenigd. Meteen zien we hier het „probleem" van onze organisatie (evengoed het probleem van andere jeugdverenigingen) in volle lengte en breedte voor ons. Immers, het begrip „oudste" laat zich zonder moeite vereenzelvigen met het begrip „traditie", ter wijl, wanneer men over de jeugd spreekt, de begrippen „nieuw, visie en vaart" vanzelf naar boven schijnen te komen. De revolutie op velerlei gebied, welke men in de na-oorlogse jaren kon waarnemen, heeft zich ook wel móeten voltrekken in iedere vorm van vereniging. Wanneer we iets willen vertellen over de jubilerende Schiedamse C.J.V., mogen we niet onvermeld laten dat deze organisatie en dan vooral gezien in lan delijk verband zich bij deze na-oorlogse omscha keling een belangrijk voorvechter heeft getoond. Reeds vanaf het begin heeft men gezocht naar een vorm, die voor de na-oorlogse jeugd aantrekkelijk zou kunnen zijn. Vanzelfsprekend riep dit weer standen op, daar niet iedereen het met de veranderde methodiek eens kon zijn. Belangrijk is echter, dat methodiek, nieuwe vormen en wat dies meer zij, ondergeschikt blijven aan het doel der vereniging, zo kernachtig omschreven in onze statuten: „Het C.J.V. beoogt, in opdracht van Jezus Christus de hoogste belangen der jongeren van ons volk te behartigen, door van het Evangelie uit, deze jongeren in hun geestelijke, verstandelijke, maatschappelijke en lichamelijke ontwikkeling helpend te begeleiden in hun voortgang naar de volwassenheid." Waar wij spreken over een Christelijke organisatie, blijft de zinsnede „van het Evangelie uit" de kern vormen van al ons werk. Sterker uitgedrukt: wij zijn ervan overtuigd, dat dit DE kurk is waar geheel ons werk op drijft. Dit gold/geldt in Schiedam, in verleden, heden en toekomst. 75 jaar geleden kwamen hier enkele „jongelieden" bij elkaar, die voelden dat er iets gedaan moest worden voor hun mede-jongeren. De kerken waren immers ingeslapen en schenen niet te begrijpen dat onze grootvaders de toenmalige jeugd iets anders nodig hadden; dat zij óók wan neer wij deze begrippen op het jaar 1886 kunnen toe passen meer visie en vaart wensten. Deze jonge lieden beseften maar al te goed, dat in onze goede stad een vereniging moest worden gesticht met als allereerste opdracht: het brengen van het Evangelie aan jongeren die ervan vervreemd waren. Goddank hebben de kerken later ingezien, dat zij inderdaad ten opzichte van de jeugd tekortgeschoten waren, en toen een deel van deze opdracht overgenomen. Gedachtig aan het hierboven omschreven doel der C.J.V., zult u begrijpen, dat deze gedeeltelijke over name niet het einde betekende van die vereniging, daar zij, naast die evangeliserende taak, nog andere opdrachten had. Dat hebben onze voorgangers begrepen, en de jon geren van 1961 plukken daar nu nog de vruchten van. Vooral de jaren 1925 -1935 blijken voor de Schie damse C.J.V. vruchtbare jaren te zijn geweest. Wat moeten er toen actieve knapen in onze gelederen hebben gemarcheerd! We behoeven maar eens een kleine opsomming te geven van de afdelingen die in die periode het levenslicht aanschouwden: Gymnastiekvereniging Door Oefening Kracht (D.O.K.), nu één der grootste gymnastiekverenigingen van Schiedam, die zich later doordat meisjes- en damesafdelingen werden toegevoegd moest af scheiden van de Christelijke Jonge Mannen-Vereniging. Schiedamse Sportvereniging Houdt Braaf Stand (H.B.S.S.), die nu nog steeds veel jongemannen in de gelegenheid stelt, op zaterdagmiddag de nobele voet balsport te beoefenen. Tamboer- Pijpercorps „Harmonie", een corps dat u vast en zeker kent en waar u van geniet, wanneer het de Schiedamse straten opvrolijkt met pittige muziek. Mondaccordeonvereniging „Bravo", ook vandaag de dag nog steeds een welkome gast op velerlei bijeen komsten. Wanneer wij het doel van onze vereniging in het oog houden, mogen we vaststellen dat de hier ge noemde verenigingen daaraan ten volle beantwoorden en alle op eigen plaats en wijze bijdragen, dit doel te verwezenlijken. Ook in de na-oorlogse periode heeft de C.J.V. vaak van zich doen spreken. Er werd een commissie ge vormd, die beoogt, de begrippen „zending en oecu mene" onder de aandacht van de leden te brengen en onder hen gelden in te zamelen ter bestrijding van de grote noden in deze wereld. Niet langs de weg timmert een achttal jonge mensen, die zich ten doel hebben gesteld, chronische zieken enige verlichting te brengen door hen regelmatig te bezoeken, opdat zij beseffen dat zij niet worden ver geten, maar er nog „bij horen". Van meer recente datum is de oprichting van onze sociëteit „Passé Partout", waar jongeren op de zater dagavonden een verantwoorde ontspanning wordt geboden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 6