een kleine Spnnnse miAuela En ondanks onze flater zijn we al direct volop in ge sprek. Gemakkelijk onderuit in een stoel, een ge zellig huisjasje aan, babbelt hij er ongedwongen op los en het gesprek krijgt (gelukkig) niets van het normale interview met „Hoe Hij Er Toe Kwam" en „Hoe Het Allemaal Verder Ging". Want denk vooral niet dat de wereld voor hem een oord is, dat om 'n aantal gitaren is heengebouwd. Het hele gesprek ge tuigt van een ongemeen veelzijdige belangstelling en geeft vooral ook blijk van zijn moderne opvat tingen: „Ach meneer, denk alstublieft niet dat ik, omdat ik me nu eenmaal op klassieke muziek oriën teer, zo'n mannetje ben van „vroeger was 't allemaal zo mooi en van onze tijd deugt er niets", ik ben gek op de tijd waarin wij leven; ik houd van spanning en dynamiek, prachtig is dat, je ziet en hoort de wereld als het ware groeien en dat maakt me enthou siast. Ja, ik zie er misschien niet zo piepjong meer uit, maar wat dat betreft reken ik mezelf toch nog graag tot de jeugd. Ik heb natuurlijk door m'n werk veel met jonge mensen te maken en ik vind het heerlijk als ik ze soms zo enthousiast hoor praten. Ik houd van hun directe manier van denken en doen en daarom en er vlamt even drift door z'n toon kan ik me zo nijdig maken, als ik zie hoe de jeugd vaak ver pest wordt. Ja, ook op muzikaal gebied. Het is toch zonder meer misdadig wat er op dat gebied gebeurt: ze laten die kinderen maar als wilden hameren op volkomen verziekte muziekinstrumenten, 'n Elektrische gitaar! Heb je 't ooit zo dol gehoord? En tot over maat van ramp zetten ze ze dan ook nog 'ns onder de ER is eigenlijk niets buitengewoons aan hem, als we hem opzoeken in zijn woning aan de Fulton- straat; een onopvallende woning en wij bedoelen er niets denigrerends mee een onopvallende man. En toch oefent hij een van de meest exclusieve be roepen uit van ons hele land: de heer Swagemakers is gitaarbouwer. Néén, we bedoelen niet gitarenfabrikant: iemand die bij tientallen de pingelkistjes van de lopende band laat rollen; voor een gitaarbouwer is de kwantiteit, het produktiecijfer bijzaak, voor hem geldt alleen de kwaliteit of, zoals hij 't zelf zegt: 't karakter van ieder instrument afzonderlijk, maar daar komen we straks nog op terug. Eerst moeten we de lezer in alle eerlijkheid bekennen, en we doen dat niet dan schoorvoetend, dat we onze eerste ontmoeting met de heer Swagemakers be gonnen met het neerknallen van enkele uit de kluiten gewassen bokken. Toen we namelijk zijn studeer kamer binnenstapten en aan de wanden enkele snaar instrumenten zagen hangen, uitten we onze overi gens oprecht gemeende bewondering voor die fraaie „gitaren". Er was iets in z'n ogen van: „Nou, prettig dat ze me zo'n deskundige op m'n dak ge stuurd hebben", toen hij ons uitlegde: „Dat is 'n quintbas, daarnaast hangt 'n terts-gitaar en dat, nee die daar, dat is 'n Spaanse vihuela, dubbel besnaard, ziet u wel schijnwerpers, zodat ze helemaal uit 't lood geslagen raken. En waarom dacht u Om geld, om niets anders dan geld worden die kinderen eigenlijk volkomen opgeofferd. De man, die dat laatst voor de televisie gezegd heeft, die had volgens mij 't grootste gelijk van de wereld, ondanks alle protesten en mooi- praterijen achteraf. En daar blijft 't dan nog niet eens bij: om de maat maar helemaal vol te maken wordt de mensheid volgestopt met de ergst denk bare muzikale smakeloosheden en wanprodukten. 't Zou toch zonder meer verboden moeten worden, wat ze soms durven doen: 't Wiegelied van Mozart in Dixieland-stijl! Hoe halen ze 't in hun hoofd. En vooral ook: wat een gebrek aan originaliteit! Oh, denk niet, dat ik iets tegen de jazzmuziek heb. Dave Brubeck bijvoorbeeld mag ik heel graag horen spelen. Dat is 't hem juist: de jazz is van zichzelf rijk genoeg om het zonder dergelijk smakeloos plagiaat te kunnen stellen. Karakter is voor mij iets heiligs. Dat geldt voor de jeugd, dat geldt voor muziek en dat geldt ook voor muziekinstrumenten. Daarom vind ik het ook zo'n onzin om in een gitaar of nog gekker in een viool een elektrisch element te bouwen. Er blijft niets over van het oorspronkelijke instrument en 't is ner gens voor nodig, neen, óók niet in de jazz. Speelde Django Rheinhardt op zo'n elektrisch geval? Welnee, dat had die man niet nodig; hij maakte zo zonder 30

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 10