Schiedamse Hockey Club ASVION 25 jaar J. W. 31 meer de mooiste dingen en dat dan nog wel met een volkomen verminkte hand. Karakter, daar moet je niet aankomen, dan ga je iets kapot maken dat on herstelbaar is. Denkt u bijvoorbeeld, dat ik maar tevreden ben als ik iets gebouwd heb dat er mooi uitziet en waar geluid uit komt? Persoonlijkheid, dat is het wat ik in een instrument probeer te leggen. Neem nou die kleine Spaanse vihuela daar". Er is even iets liefkozends in de manier waarop hij het instrument in zijn handen neemt. Hij streelt zacht over de glanzende, sierlijke hals als hij zegt: „Hier heb ik enorm veel plezier van gehad. Het is een van de liefste instrumenten die ik ooit gebouwd heb. Nee, dat wil ik wel geloven, dat u er zo nog nooit een gezien hebt. Het is een oude Spaanse gitaar, een voorloper van de gitaar eigenlijk; dertiende-eeuws geloof ik. Ik heb hem helemaal gebouwd aan de hand van een klein fotootje en een paar gegevens, die ik erover heb kunnen oppikken. Er bestond namelijk nog een oorspronkelijk model in een museum in Parijs. Maar 't is me gelukt, wonderwel gelukt mag ik wel zeggen, want hij heeft een lijn en een^klank gekregen waar ik weg van ben." Hoe dat nu allemaal precies gaat, dat bouwen, vragen we. Even later staan we in het kleine werkkamertje. We schatten de afmetingen op twee bij drie meter en we kunnen ons er nauwelijks roeren. Maar de heer Swagemakers ziet kans om in deze beperkte ruimte de fraaiste resultaten te bereiken, zoals we aan de diverse produkten om ons heen kunnen con stateren. Bij het uitgebreide assortiment gereed schappen en hulpmiddelen ontbreekt ook een kleine, elektrische lintzaag niet. „Ja, je moet natuurlijk met je tijd meegaan en als ik een kans zie om gemakke lijker en sneller tot een beter resultaat te komen, dan doe ik dat. Dat was in de oorlog wel anders en ik verzeker u, dat het niet gemakkelijk is om zo met een handzaagje een plaatje van twee millimeter dik van een stuk edelspar af te zagen." In 1936 opgericht als ambtenaren sportvereniging (A.S.V.), daarna met dezelfde letteraanduiding Alge mene Sport Vereniging genoemd, werd een onderdeel van deze vereniging in 1941 zelfstandig. Deze zelf standigheid ging samen met de toevoeging van drie letters aan de reeds bestaande naam en het resultaat was ASVION. Wij spreken van een onderdeel, omdat de vereniging A.S.V. een viertal sporten bedreef. Toen in 1941 de voetbal-afdeling naar Hermes-D.V.S. overging, be sloot de hockey-afdeling zelfstandig haar weg voort te zetten. Dat gebeurde weliswaar zonder een cent in kas, maar met veel goede moed en vertrouwen. Dank zij dat vertrouwen groeide de vereniging naar wens en hoewel de oorlog als een grensstreep door ons bestaan loopt, mogen wij nu bij een terugblik allerminst ontevreden zijn. Door de gemeentebestuurders van Schiedam werd ASVION alle mogelijke steun verleend op haar zwerf tocht langs verschillende tijdelijke behuizingen en Elke beweging, elke handeling getuigt van vertrouwd heid met werk en materiaal, van vakmanschap en vooral van liefde. Liefde voor zijn werk en voor ieder instrument dat hij bouwt. Iedere keer weer met even veel toewijding, met evenveel trots ook. „Daar ben ik groots op, dat het me gelukt is een Nederlandse gitaar te bouwen, die kan wedijveren met de beste instrumenten uit Spanje en Duitsland, de landen waar het gitaarbouwen een eeuwenlange traditie heeft. En ik ben er zeker van dat het me gelukt is; dat wijzen de reacties wel uit. Fred Stockton bijvoorbeeld, een van de beste gitaristen van de wereld, speelt op het ogenblik op een gitaar die hier, in deze kamer, gebouwd is. En hij wil nooit meer een andere hebben, dat zegt^toch wel wat!" Er is trots in z'n stem als hij ons dit vertelt. „....dat is 'n Spaanse vihuela, dubbel besnaard". Gerechtvaardigde trots, want hij weet iets bereikt te hebben, waar niet velen van ons aan toe zullen komen topklasse, wereldformaat. Opgegroeid in een zeer eenvoudig gezin, waar aan muziek en muziekinstru menten slechts een heel klein plaatsje kon worden ingeruimd, heeft hij kans gezien om na jaren van opofferingen, studie en strijd het niveau te bereiken, dat hij altijd als ideaal voor ogen gehad heeft. Hier voor alleen al verdient Swagemakers ons aller be wondering. H. VAN DER MEER speelvelden. Maar thans speelt een levenskrachtige en 25 jaar oude doch in gemiddelde leden-leeftijd zéér jonge club op twee schitterend gelegen velden in het sportpark „Thurlede" aan de Oudedijk. De uitbreiding van de accommodatie, waartoe de ledenvergadering onlangs moest besluiten, toont wel aan hoezeer de vereniging in een kort tijdsbestek groeide en van deze groei valt zeer sterk het grote aantal junior-leden op. Zoals in elke vereniging kent ook ASVION de gebruikelijke zorgen op financiëel gebied, maar de zorg om een groot aantal juniores onder goede leiding te brengen tot een juiste sport beoefening, geeft aan een in verhouding gering aantal werkzame senior-leden een zwaardere taak en een grotere verantwoordelijkheid. Graag wensen wij ASVION zeer veel geluk met haar jubileum en een nog grotere bloei in ons Schiedam, waar zij zoveel bijdraagt tot verpozing en ontspan- ninq in een al te zeer nerveus levende wereld.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 11