BRIEISE MAAS NV GI vinden J 32 Een langgerekt lint van speelweiden en bosschages langs de oever tussen Brielle en Zwartewaai. (Foto Ing. S. P. Kaagman) Een machtige zee-arm was het, waar het zilte water met onstuimig geweld kon binnendringen, voortgezweept door een felle noordwester. Gevaarlijk kon het er spoken daar tussen Voorne en Rozenburg. De dorpjes en stadjes verscholen zich diep achter zware dijken. Maar waar tien jaar geleden het schorregras groeide, wortelen nu weelderige bomen en struiken. Sinds de Nederlandse dijkenbouwers met een zware dam de Brielse Maas van de open zee afsloten, veran derden landschap en streek rond het nieuwe binnenmeer. De stadjes groeien over de dijken heen en nestelen zich aan het waterfront, bos schages worden geplant, jachthavens gegraven. Ranke zeiljachten trek ken hun spoor daar, waar voorheen de nijdige golfslag van de Noord zee stond. Natuurpark Enorme mogelijkheden bood dit gebied voor de re creatie van de grote bevolkingscentra langs de Nieuwe Waterweg. In 1953 werd dan ook opgericht de Stich ting Recreatieplan Brielse Maas. Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland werkt hierin samen met Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen, een aantal „opvang- gemeenten" rond de Brielse Maas en de Stichtingen „Het Zuidhollands Landschap" en „Volkskracht". Ideëel en financieel was het de bedoeling en is het de bedoeling gezamenlijk een groots natuur park te scheppen voor de, in dit opzicht, misdeelde bevolking van Zuid-Holland. In weinige jaren is sinds dien enorm veel werk verzet. Er kwamen speelweiden, boomschermen, rijwielpaden en liefelijke eilandjes. Het is voorjaar 1961. Heerst nu aan de Brielse Maas de rust, ligt er de ruimte die de randstadbewoners zo nodig hebben? Helaas, neen! Keer op keer werd het werk van de Stichting doorkruist of teniet gedaan door de expansiedrift van de industrie. De noord oever, tussen de dam en het Brielse veer, waar reeds ettelijke terreinen waren beplant, ging voorgoed ver loren onder miljoenen kubieke meters zand. En nog meer wordt bedreigd! Deels door, deels ten noorden van de Brielse Maas zal het Lateraal kanaal gegraven worden, dat de binnenscheepvaart tot in de Euro poorthavens brengt. Maar dat zijn toekomstdissonanten. Nu interesseert ons het meest de vraag: Waarover beschikken wij deze zomer? Schiedam-Brielle: 't kan per fiets! Fietsend of brommend bereiken we Maassluis. De veerpont zet ons op een Rozenburg, dat althans nu nog de ongestoorde rust van het oude boeren land ademt. Die rust begeleidt ons op de smalle weggetjes dwars over het eiland. Het is maar een korte tocht tot aan de oever van de Brielse Maas. Links ligt Middenplaat, een vlak, dicht bebost eiland in een rivierbocht. Alleen bereikbaar voor de water sport. Aan de overkant rijst tussen een warreling van daken de stompe toren van Brielle's Catharijne- Hoog is de begroeiing al tussen Brielle en Kruininger Gors. De speelweiden liggen verscholen achter de bomen. Dit gebied is het meest aantrekkelijk voor de dagtoerist. (Foto Ing. S. P. Kaagman)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 12