waarom niet een dagje naai Staelduin? Pieipt attó hoe komen we in: ,-^2. Brielle? 36 WIE.de oude weg naar Hoek van Holland volgend, Maassluis doorrijdt, passeertcl spoedig het dorp je Maasdijk. Even verder, voorbij het torentje bij de Oranjesluis, ligt links van de weg het nieuwe paviljoen „Bosrand". Een door bomen gemarkeerde oprijlaan voert erlangs naar het oude Staelduinse bos. Laat u niet afschrikken door het dreigende bord „Verboden voor onbe voegden", want voor één kwartje wordt u in het paviljoen met uw hele gezin tot „bevoegde" bevor derd. Gewapend met het toegangsbewijs bent u ver zekerd van een verrukkelijke wandeling door het ongerepte landgoed. Laat uw hond thuis; die wordt niet toegelaten. De enige honden in het bos zijn in militaire dienst. Sedert de bezetting is een gedeelte van het het bos namelijk permanent in gebruik bij het leger. Wij weten niet of de borden, die achter de stevige afrastering waarschuwen: „Gevaarlijk! Be waking met honden!" nog dateren uit de tijd, dat dergelijke fijnzinnige leuzen gemeengoed waren. De afrastering volgend draaien we om het militair terrein heen, om tenslotte toch het vrije bos te be reiken. Het is er heel stil op de vogelzang na en volkomen woest. Het gevolg is, dat de dieren zich er thuis voelen. Het moet al heel vreemd gaan, wil men op zijn wandeling niet schrikken van een plotseling wegstuivend konijn. Heel vroeger brak de branding hier vlakbij. Het is heel oud duingebied. De vissers hingen er hun netten in de duinen op staken staelente drogen. Als we, tegen het verbod in, het pad verlaten maken we een magnifieke klautertocht tegen een dichtbe groeide helling op. Boven zien we, tussen het groen door, uit over een golvende zee van boomkruinen, verweg glinstert het water van de Nieuwe Waterweg en daarachter ligt, wazig, de massieve toren van Brielle. Tegen de noordvoet van het duin ligt diep beneden ons een oud boerderijtje. Door de volkomen verwildering groeien hier de mooiste bloemen. De duinflora is zeldzaam compleet, maar pas op: bota niseren is verboden. In een duinkommetje ligt een klein moeras. Daar zullen de dieren omzichtig komen drinken 's nachts. Het is waarachtig niet nodig een kind te zijn, om hier te gaan fantaseren. Wie ervan overtuigd was, dat dichtbevolkt Zuid- Holland geen ongerepte plekjes meer biedt, raden we aan deze zomer een dag te offeren voor een bezoek aan Staelduin. Het zal het eerste bezoek, maar zeker niet het laatste zijn! Pf Van Schiedam uit kunnen we met de trein tien minuten voor elk half uur naar Maassluis. Daar stappen we voor het station over in de bus naar Hellevoetsluis, die ons een half uurtje later op de Brielse markt afzet. De bus terug vertrekt op werkdagen tien minuten over elk half uur (tot 21.40 uur) uit Brielle. Op zondagen echter alleen om 12.40, 14.40, 16.40, 18.40 en 20.40 uur. Staelduin? De W.S.M. bus (halten langs Rotterdamsedijk en B.K. laan) vertrekt enkele minuten voor ieder heel uur naar het verkeersplein Westerlee. Daar overstappen op de bus naar 's-Gravenzande. Omdat we echter 20 minuten op onze aansluiting moeten wachten en de wandeling naar Staelduin maar een half uur in beslag neemt, lijkt het laatste ons beter. Terug kunnen we vanaf de ingang van het bos ieder uur van 14.11 tot 19.11 uur.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 16