molen de herkrijgt oude luister er zijn nog altijd vluchtelingenkinderen 37 Driemaal is scheepsrecht! Kort voor de oorlog was er al sprake van. De crisis destijds stak er echter een stokje voor. Vlak na de oorlog, zo omstreeks 1947, kwam het plan weer ter tafel. Er werden voorbereidingen getroffen en aankopen gedaan, maar de bestedingsbeperking kwam tussenbeide. En nu, 1961is het dan waarschijnlijk zover, dat we kunnen zeggen: het gaat gebeuren! De Noordmolen wordt weer molen. Molen in alle opzichten. Kap, wieken en balie zullen de grijze, grote peperbus zijn oude aanzien hergeven. Modern Nieuw- land gaat daardoor bij zijn nieuwe toegangsweg de ook al nieuwe Spoelingbrug een prachtige entree krijgen. De brug zal door twee volwaardige molens geflankeerd worden. Het zal velen plezier doen, dat Schiedams Hollandse gezicht weer mede door deze molens bepaald zal worden. Zeker de Schiedamse Gemeenschap, het blad dat in 1954 nog een nummer, geheel aan de molens gewijd, uitgaf. Herinnert u zich nog de trucfoto, waarop de Lange Haven met als afsluiting een complete Noord molen was afgebeeld En hoe hierdoor de Lange Ha ven aan stedelijk schoon won? Deze wensdroom zal nu, binnen afzienbare tijd, werkelijkheid worden. Reeds op een plattegrond uit het jaar 1560 komt een houten molen voor op de plaats waar nu de Noordmo len staat.Ookop'n kaart uit 1649 staat op deze plaats een molen. De huidige molen werd zo vertelt ons een gevelsteen gebouwd in 1707, terwijl een tweede gevelsteen vermeldt: „Herbouwd en Verplaatst. De eerste steenen gelegt den 14 juny 1803 door Adriaan Pont en David lohannis Meyer." Deze herbouw vond plaats wegens de bouwvallige toestand, waarin de toenmalige molen zich bevond. Het nieuwe bouwsel werd een „korenwindmolen", ook wel rauw (d.i. ruw) molen genoemd, omdat hij waarschijnlijk voor een combinatie van branders het uit maïs, gekiemde gerst en rogge bestaande beslag maalde. Op nevenstaande historische foto ziet u de Noord molen nog in bedrijf Misschien is het interessant te weten, zoals wij van een molenkenner vernamen, dat hij hier bespannen is met vier zgn. hoge lijnen, terwijl de molen „De Vrijheid" twee volle zeilen en 2 zgn. duikers voert. Kenners kunnen dan bovendien nog zien, dat hier gemalen werd bij een noordoosten wind. Omstreeks de jaren dertig werden kap, wieken en balie verwijderd, maar de maalinrichting bleef aan wezig. De volgende fase in de geschiedenis van de Noordmolen was de aankoop in 1945 van het toen al tot peperbus gedegradeerde gevaarte. De voorlopig laatste en meest prettige verandering zal dan, als alles volgens plan kan verlopen, de restau ratie zijn. Verschillende onderdelen, de windaandrij- ving betreffend, zijn al aangekocht. De uitvoering van het plan wacht thans alleen nog op goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Wij twijfelen er niet aan of het herstel van de molen zal een spectaculaire gebeurtenis worden. Vooral het aanbrengen van de wieken zal, zowel voor leek als vakman, het bekijken waard zijn. Door de trotse 'joffers van de vesten' zal Schiedams naam als stad- van-de-molens in de toekomst bewaard blijven. C. VAN DER GEER Over enkele weken zullen een twintigtal kinderen uit de vluchtelingenkampen in Duitsland voor de duur van tien weken een plaats vinden in Schiedamse gezinnen. Dit gebeurt onder auspiciën van de Plaatselijke Com missie voor Internationaal Hulpwerk. De kinderen behoren tot alle gezindten en worden opgenomen in gastvrije pleeggezinnen van gelijke geloofsovertui ging. Het onderdak is gratis; de pleegouders vragen hiervoor generlei vergoeding. Maar de reiskosten en eventuele aanschaf van nieuwe kleding zullen per kind ongeveer honderd gulden bedragen. In totaal dus f 2.000. De commissie, die over weinig geldmiddelen beschikt, tracht nu dit bedrag bijeen te krijgen. Ook op uw financiële steun wordt een dringend beroep gedaan! Uw bijdragen kunnen worden gestort op het giro nummer 21 14 84 ten name van C. van de Hoek, Westfrankelandsestraat 91 a.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 17