sectie culturele ontwikkeling splitst 29 Dit zijn enige soorten die in de loop van het seizoen in de wilde plantentuin voorkomen: Heideflora: Struikheide, Kraaiheide, Jeneverbes, Grove den, Gaspeldoorn, Grasklokje, Heideanjer, Muizenoor, Buntgras, Thijm, Tormentil. Bosflora: Hazelaar, Berk, Gelderse roos, Lijsterbes, Vogelkers, Mannetjesvaren, Dubbelloofvaren, Eik varen, Bosandoorn, Veelbloemige Salomonszegel, Vogelmelk, St. Janskruid, Gouwe, Robbertskruid, Bosbes, Vossebes, Zenegroen. Akkeronkruiden: Korenbloem, Klaproos, Bolderik, Akkerklokje, Gevlekte dovenetel, Hemelsleutel, Gele kamille. Moerasflora en waterplanten: Gele lis, Zwane bloem, Kalmoes, Waterlelie, Plomp, Dotter, Water munt, Spaanse ruiter, Kale Jonker, Gevlekte orchis. Duinflora: Duindoorn, Meidoorn, Zeepkruid, Gele hoornpapaver, Hondstong, Ossetong, Parelzaad, Sa lomonszegel, Teunisbloem, Toorts, Muurleeuwebek, Muurpeper. Dijk- en wegberm: Els, Fluitekruid, Groot hoefblad, Blauwe knoop, Cypreswolfsmelk, Heemst, Wederik. „Buitenlanders" en adventiefplanten: Vrouwe mantel, Grote wilde thijm, Wollig havikskruid, Oleander, Blauwe salie, Kranssalie, Perzische bere- klauw. vruchtje van het springzaad knijpen, zodat ze een luchtsprong maken van de schrik en ze zouden toch zo graag dat mooie, rode bosaardbeitje proeven, dat daar verscholen hangt onder de blaadjes; maar ze vinden het zonde om het af te plukken. Studerenden kunnen hier waarnemingen doen op B.K. Laan: ,,'k Raak m'n knipperbollen kwijt." boven: Moerashoekje in de botanische tuin. Links: Akkertje met granen en akkeronkruiden. botanisch gebied: 't gehele groeiproces, bestuiving, vruchtzetting- en verspreiding kunnen op de voet worden gevolgd. Beoefenaars van de fotografie, speciaal van de kleurenfotografie, kunnen er hun hart ophalen. De minder gespecialiseerde natuur vriend kan er zich met enige fantasie en mits niet lettend op de machtige Vijfsluizenflat, die 's morgens vroeg zijn schaduw nog over dit hoekje werpt, ver buiten het stadsgewoel wanen en zich verlustigen in de veelheid van vormen en kleuren van onze wilde flora. Dezelfde flora die aan de gecultiveerde soorten het aanzijn gaf, maar die bij aandachtige beschou wing geenszins in schoonheid voor deze zgn. ver edelde vormen behoeft onder te doen. Voor belangstellenden is de tuin dagelijks te bezich tigen van april tot oktober. De schrijver van dit stukje is gaarne bereid u op verzoek rond te leiden. Het adres is: Rembrandtlaan 77a. H. C. VAN DER GAAG Bepaald lentelijk was het geluid, dat te horen viel op een onlangs gehouden vergadering van de sectie Culturele Ontwikkeling. Onvoldaanheid over het af gelopen jaar werd aanleiding tot een tweetal ingrij pende wijzigingen. Met algemene stemmen werd bepaald, dat de tot dusver bestaande verbinding van passieve cultuur beoefening en vrijetijdsbesteding moet worden op geheven. In de toekomst zal de sectie uitsluitend be staan uit verenigingen die het eerstgenoemde ten doel hebben. De verenigingen op het gebied van de vrijetijdsbesteding zullen waarschijnlijk een eigen sectie gaan vormen. Belangrijk is ook de vernieuwing, die de bij de sectie aangesloten verenigingen in hun presentatie-naar- buiten gaan brengen. In september, bij de aanvang van het nieuwe seizoen, zullen deze verenigingen namelijk hun winterprogramma's in een gezamen lijke, huis-aan-huis verspreide kunstagenda openbaar maken. Verwacht wordt, dat op deze wijze de Schie dammers doeltreffender kunnen worden voorgelicht. Bovendien kan de kunstagenda de gehele winter als een wegwijzer voor de culturele evenementen gebruikt worden. Het meest verheugende van dit gezamenlijke op treden is wel, dat de S.G. gedachte: „ieder op eigen terrein, maar allen gezamenlijk de gehele gemeen schap dienen", weer eens zijn praktische waarde be wijst.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 9