eeuwen logen voor hel opscheppen een stenen bijl schrijft 56 O Boven: En voor het eerst laat hij zijn sporen na in de aarde.... ploegsporen (de zee legde ze bloot bij West-KapelleOnder: Stoot- tand van een mammoet gevonden bij Kerkdriel. Rechtsboven: Boerenschuur anno 1961 in Limburg muren van gevlochten takken met leem besmeerd. Een bouwwijze, meer dan 20 eeuwen oud ,Op het spoor van de mens" wandelt men in het museum in weinig tijd een periode van duizenden jaren door. En, zoals de bewoning van onze lage landen zij het heel ver en heel vaag een begin moet hebben gekend, zo had ook deze expositie een „begin" Dat begin was september 1958. Draglines scheuren in Vlaardingen's westwijk de aarde open. Een nieuw collecteurriool moet worden neergelegd in een vijf meter diepe sleuf. Vette brokken veen liggen, nat en glimmend uit een duizendjarig duister losgerukt, in het licht. Het zoontje van de uitvoerder van dit grondwerk het is een huiselijk verhaal vindt bij toeval in de modderrommel een glad stuk steen. Een echte jongen weet onmiddellijk zo'n vondst te waarderen. Een prima slijpsteen voor z'n zakmes! Vader echter meent, dat die steen wel eens een verhaal te vertellen kon hebben. Hij herinnert zich een meneer, die heel wat van oude dingen afweet. En zo gaat dat steentje rollen Het blijkt een fraaie, geslepen stenen bijl te zijn. Datering: circa 2300 jaar voor Christus de laatste steentijd! Deze vondst brengt enige beroering in de oudheidkundige wereld. Maar hoe is het mogelijk dat daar, vijf meter onder het huidige oppervlak, mensen hebben geleefd? En daarbij blijft het: een vraagtekenbijl. Overigens worden daarna op ongeveer dezelfde plaats (maar veel minder diep) scherven van een kogelpot (een kookpot) uit de 12e eeuw na Chr. door de dragline opgevist, evenals stukjes vuursteen waarop sporen van gebruik zijn te zien. De archeolo gische werkgroep „Helinium" vindt bij het graven van een proefput weer voorwerpen. Men kan dus

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 12