l.o.m.-school :t 2300 jaar geschiedenis 57 moeilijk anders, dan concluderen dat daar bewoning is geweest. De bijl blijft echter een raadsel tot oktober 1959. Dan gaat de Stichting Bodemcartering over tot het doen van proefprikken. Daarbij wordt het verloop van een kreek vastgesteld. Onder leiding van Prof. W. Glasbergen worden ter plaatse van de hoge oevers van de kreek enige werkputten gegraven. Resultaat: resten van bewoning uit circa 2300 voor Christus komen aan het licht. En daarmee is het raadsel van de bijl die zo diep lag namelijk op de bodem van de kreek opgelost. Het is trouwens het behoud van die bijl geweest, dat hij zijn onvoorzichtige bezitter uit de hand is gevlogen en met een plons in het diepe water van de kreek verdwenen. Vuursteen komt namelijk in de lage landen nauwelijks voor. Het moet geïmporteerd, is zeldzaam en dus kostbaar. Een stompe bijl werd tot flinters geslagen, die stuk voor stuk bij de be werking van hout, benen en huiden nog waardevolle diensten konden bewijzen. Sindsdien is in die kreek en op de oevers nog allerlei afval gevonden en de toekomst zal vermoedelijk nog wel meer opleveren. Zo weet men al, dat er bij de Vlaardingse Ary Koplaan een complete, van wilge tenen gevlochten, visfuik in de grond zit. Die komt eruit, maar vraag niet hoeveel behoedzaam graaf werk daar nog aan te pas komt. Het grote, wetenschappelijke belang van deze vond sten uit de steentijd is duidelijk. Tot voor kort lag het menselijke, dus historische begin van westelijk Nederland bij het begin van onze jaartelling. De laatste ontdekkingen hebben echter de geschie denis van onze streken enkele duizenden jaren naar voren geschoven. Pf. Er komt een L.O.M.-school in Schiedam. Dat meldden de plaatselijke bladen in hun verslag van de laatste raadsvergadering. Tal van lezers zullen hun wenk brauwen hebben opgetrokken in het gebaar van: wat's dat nou weer? En inderdaad, zo langzamerhand eist het een be trouwbare gids om wegwijs te blijven in de vele soorten van lager en voortgezet onderwijs die ons kleine landje te bieden heeft. Als minister Cals' mammoetwet een feit mocht worden, dan wordt het nog erger. In het kader van dit stukje kunnen wij slechts vertel len, dat L.O.M.-school betekent: school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Hetgeen niet inhoudt: moeilijk op te voeden kinderen, maar kinderen met bepaalde leerstoornissen, gebrek aan concentratievermogen enz. Het feit echter, dat de L.O.M.-school thuishoort op het terrein van de scholen voor buitengewoon lager onderwijs, de zgn. b.l.o.-scholen, is een verdrietige bron van misverstanden. In brede kring geldt het letterwoord b.l.o. namelijk nog steeds als een aan duiding van onderwijs voor geestelijk minderwaar digen. En niets is in deze tijd minder waar! Het doet ons dan ook genoegen in een der volgende nummers van De Schiedamse Gemeenschap een artikel te kunnen opnemen van de hand van een specialist op onderwijsgebied. Deze zal terdege afrekenen met het gesignaleerde onbegrip ten aanzien van het spe cialistische lager onderwijs. Bovendien zal zijn betoog kunnen dienen als een betrouwbare handwijzer in de doolhof van de vele, dikwijls uiteenlopende, onder wijsvormen. KWITANTIEGRUWEL is helaas geen nieuw gerecht! Het kan er zelfs oorzaak van zijn, dat uw heerlijke gerechten aanbranden of anderszins aan culinaire kwaliteiten inboeten. U kent die morgens immers ook, waarop de bel al drieën twintig keer overging? En de vierentwintigste keer is het de kwitantieloper van de Schiedamse Gemeen schap. Uit de keukennaar de deur.... zoeken naar gelden de biefstuk brandt zwart! Voorkom dat door nu nog VIER GULDEN (voor de nieuwe jaargang) te voldoen op giro 54 99 34 bij de Ned. Middenstandsbank bij R. Mees Zoonen contant bij bureau S.G., Plantage

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 13