1961 W. C. ORANJE f feestend met Schiedam nu en toen Pf. 50 \A/E staan er weer voor, voor die handvol bijzondere dagen! Iets van het aureool, dat voorheen alleen de decembermaand omgaf, is overgegaan naar mei. Sinds Herman Gorter in zijn onsterfelijke gedicht „Mei" deze maand een uitzonderlijke status verleende, heeft de historie hem een handje geholpen door juist vlak voor en in het begin van mei een paar feestelijke vegen op Neêrlands nationale kalender aan te bren gen. Vorig jaar viel in verband met de lustrum-viering van onze bevrijding het accent van de feestelijkheden op de vijfde mei. Dit jaar zal echter Koninginnedag te vieren op 1 mei de kroon van het feest weg dragen. De vereniging Nationale Feest- en Gedenkdagen is al weer vele maanden onopgemerkt door de buitenwacht aan het werk geweest en heeft, steu nend op een rijke ervaring, een programma in elkaar gezet, waarin ieder het zijne zeker zal vinden. De onderstaande grepen uit het gebodene zullen daarbij helpen. Een nog betere gids is echter het programmaboekje van de vereniging, waarin elk onderdeel en alle wetenswaardigheden zijn vermeld. Het zal u vast en zeker dezer dagen al zijn of nog worden aangeboden. Diep in ons kleine mensenhart leeft nog altijd de behoefte om de boze, donkere nacht met een lampje te verlichten. Daarom is het ook geen wonder dat de feesten openen en sluiten met een optocht van lichtjes. Aan de vooravond van Koninginnedag, op 29 april dus, zullen de kleintjes in een lange stoet door de stad trekken. Blije gezichtjes achter hooggeheven lampions! Ze vertrekken om kwart voor negen van de Marconistraat, leder kind kan zo maar meedoen. Op hetzelfde uur, maar dan op 5 mei, zal in de Boer- havelaan de traditionele lichtstoet gaan rollen. Zonder twijfel grootser en mooier dan vorig jaar. De orga nisatoren hebben er alle deelnemers nog eens op gewezen, dat niet alleen de versiering, maar bovenal de verlichting van de wagens het in de donkere avond zo uitstekend „doet". Uitslapen op Koninginnedag wordt grondig de kop ingedrukt door een vijftal muziekkorpsen, die in alle vroegte een muzikale rondwandeling door alle delen van de stad zullen maken. Om 10 uur ontmoeten zij elkaar op de Grote Markt, waar een aubade zal worden gegeven. Daarna gaat de dag zich afrollen in een wirwar van kinderspelen en wedstrijden: voetballen, handballen, wielrennen met en zonder hindernissen, schieten, rol schaatsen en ga maar door! Wie het fijne ervan wil weten, raadplege het onmisbare programmaboekje! Gratis kijken en lachen kan een ieder 's avonds van acht uur tot halftien in de Plantage, waar op het Podium De Bilt is omgekocht en zal tegen de voor schriften voor goed weer zorgen een cabaret voorstelling wordt gegeven. Vervolgens in looppas naar de Grote Markt (die op zulke ogenblikken meer waarheidsgetrouw Te Kleine Markt zou moeten he ten), waar de te hoop gelopen muziekkorpsen met een daverende taptoe de dag zullen uitblazen. De vijfde mei brengt 's morgens in de Julianakerk het Jeugdappèl voor leerlingen van de zesde klassen van alle lagere scholen. Er zal worden gezongen, gespro ken en gedeclameerd, 's Middags een puzzeltocht voor de jeugd van acht tot veertien jaar, terwijl 's avonds de reeds eerder genoemde lichtstoet de dag zal besluiten. Op 8 april overleed geheel onverwachts de heer W. C. Oranje, oud-lid van de Bestuursraad der Schiedamse Gemeenschap. Van de oprichting af tot in 1959 toen hij op medisch advies zijn functies moest neerleggen was de heer Oranje een toegewijd en ijverig voorzitter van de sectie Zang. Wij zullen hem met eerbied en vriendschap blijven gedenken. Ook voor het Koninklijk Schiedams Mannenkoor „Orpheus" is zijn heengaan een zware slag. Want voorzitter Oranje heeft op een zeldzame wijze in en na de oorlog deze vereniging geleid en in bevrijd Schiedam weer tot grote bloei en belangrijke successen gebracht. Precies een maand voor zijn overlijden, op 8 maart, werd hij nog tijdens een plechtige vergadering be noemd tot ere-bestuurslid van Orpheus. Een hulde die hem innig goed heeft gedaan.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 6