IK DURF NIET TE LACHEN VOOR MI|N TANDEN SCHIEDAM GEEFT KANS AAN 'T NIEUWE TONEEL Jan Schaper 100 IN april 1959 stond er in de grootste Nederlandse kranten 'een advertentie, waarin gezocht werd naar jonge mensen met talent", om in een nieuwe Nederlandse speelfilm de hoofd rollen te vervullen. Zoiets klinkt nogal opgeschroefd en in ieder geval te mooi om waar te zijn of nogal lichtelijk verdacht. Maar tegelijkertijd gevolg van een persconferentie die tevoren gehouden was stond in het nieuws, dat deze zaak wel betrouwbaar was, omdat het twee bekende cineasten waren van wie deze oproep was uitgegaan. Een oproep, die geboren was uit nood, als laatste redmiddel, omdat zij niet geloofden met toneelspelers hun film te kunnen maken. Nu zijn er vele mensen en vooral jonge mensen, die geloven dat de stap vanuit het eigen kleine bestaan naar de grote roem maar klein is en direct gezet kan worden. En dus kwam er een lawine van 2000 brieven de brievenbus van de cineasten binnen, die daarna een week niets anders deden dan brieven lezen en foto's kijken om te zien of er wat bij was. Van iedere zeven sollicitanten bleef er toen eentje over, met wie het de moeite leek om te gaan praten. Gevolg: drie weken interviewen en de kranten die er over schreven met grote koppen JACHT OP JONG TALENT. ,,Mijn moeder zegt ik ben voor filmster in de wieg gelegd", en „Ik durf niet te lachen voor mijn tanden". Voor film telt het gezicht erg mee en daarom werden er van de 80 die van de 300 overbleven fototests gemaakt. Bij de eind- selectie bleven er nog dertig over, met dertig in reserve. En toen en dit is het begin van dit verhaal begon de training; de 'coaching' van deze jonge mensen van 18 tot 36 jaar: leken, amateurspelers, hoorspelacteurs, toneelspelers, studenten, mannequins, fotomodellen, journalisten, ontwerpers enz. Ze kwamen uit het hele land, die 'gekozenen'; uit Maas tricht, Zutfen, Almelo, Amersfoort, Arnhem, Nijmegen enz. En omdat je vanuit die plaatsen niet even 's avonds een retourtje kunt nemen, werd gedurende de weekeinden getraind. Een pittig weekeindje van 's zaterdags 7 tot 12 uur 's nachts en 's zondags van 10 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds. Bijna niemand van de uitgekozenen had een zo zware training ver wacht, trouwens, niemand van hen wist wat hem of haar eigen lijk boven het hoofd hing. De een had gedacht, dat het een kwes tie van een paar weken oefenen voor de camera zou zijn een ander, dat het er voornamelijk op aan zou komen je rollen goed uit je hoofd te leren, en allemaal waren ze ervan overtuigd, dat ze het zo wel zouden kunnen. Ploeteren Nu is het bijna 2^ jaar later; en ondertussen hebben van de zestig die hun kans hebben gehad, de veertien overgeblevenen ondervonden, dat er wel iets meer voor nodig is om voor een camera 'jezelf' te kunnen zijn. Zij hebben ervaren, dat acteren een der schoonste maar ook een der moeilijkste vakken blijkt te zijn. Méér dan een vak: een kunst, omdat men zelf moet kun nen creëren. Zij hebben, U uur eerst eq daarna 35 uur per week geploeterd en gezwoegd om aan dit creëren toe te kunnen komen. Zij zijn nu vijftien maanden lang met 2 weekeinden vakantie door de molen heengegaan van een systeem, waar aan jaren was gedokterd, voordat het op deze mensen werd toegepast, en dat maar één doel heeft: gave acteurs te maken, die echt zijn, levenswarm, waarachtig. De groep, die u straks in de Korenbeurs aan het werk zult kunnen zien, zijn deze mensen: veertien in getal, de sterksten en de meest talentvollen waarschijnlijk van de 2000 die eens schreven. Verschillende malen hebben zij reeds voor de T.V. camera's in Bussum gestaan en er is een tele-recording van hun optreden gemaakt, zonder dat kranten of buitenstaanders daar iets van wisten, want sinds de training in de studio aan de Eendrachtweg begon, is er nooit meer iets over deze groep gepubliceerd. Dit, wat u nu leest, is dus het eerste. Zoals het optreden in de Korenbeurs tijdens de vakantieweken ook het eerste naar buiten treden van deze OPEN STUDIO GROEP zal zijn. Acteren met het hart Zoals wij hierboven reeds aanstipten is bij de opleiding, of 'coaching' zoals deze in de groep genoemd wordt, van begin af aan de eis gesteld, dat alles wat men in de scenes deed, natuur lijk en waarachtig moest zijn, omdat de camera nu eenmaal onechtheid niet verdragen kan. Dus: geen gezichten trekken en geen grote en mooie gebaren maken, maar echte emoties op laten komen vanuit het innerlijk. Acteren met het hart zou je het kunnen noemen, wat deze jonge mensen hebben moeten leren. Zoals trouwens alle echte kunstenaars van film en to-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 12