W. Nieuwsfraten Schiedams kamermuziek-ensemble Jeugddorp wees er zuinig op 105 Veel Vreemde Vragen.... krijgen onze V.V.V.ers te beantwoorden. Maar de vreemdste stelde dezer dagen een heer in de bloei zijner jaren, komend uit een welvarend land, oostelijk van het onze gelegen. „Hoe vroeg dit argeloos heerschap komt het toch, dat Schiedam zoveel oude gebouwen en straten heeft, terwijl ze in Rotterdam zo opvallend ontbreken?" De ogen van de vrager straalden hierbij zulk een naïeve „Unschuld" uit, dat het pijnlijk was deze reine ziel met harde feitenkennis te beladen. Het geschiedde nochtans toch, waarop de heer „so, so" mompelend en (hopelijk) enig historisch inzicht rijker, de bron zijner informatie verliet. wordt, zullen allerlei kruiden beter tot hun recht komen en zoals overal in de natuur zal ook hier de strijd om het bestaan gevoerd worden. De ene soort zal zich uitbreiden ten koste van de andere en enkele zullen misschien geheel verdwijnen, want Moeder Natuur heeft het laatste woord. Het komt mij voor, dat vooral in dit gedeelte van de aanleg 't oorspronkelijke principe is losgelaten om al dadelijk te komen tot een voor iedereen mooi en boeiend geheel, wat dan ook volkomen bereikt is. Tenzij het onderhoud in bekwame handen bij de heer Kapel, die van alle planten de naam en toenaam kan noemen op de duur even intensief zal blijven als tot nu toe, zullen er zich ongetwijfeld spontaan verschillende soorten komen vestigen die men pleegt te verwensen, zoals het nachtegaals kruid ofte wel brandnetel, en planten die we mijden om een minder aangenaam geurtje, zoals de valeriaan. Maar wie zou er het fluitekruid, de wilde kervel hier geen plaatsje gunnen? Op onze terugwandeling door het piepjonge bos staan we nog even stil bij een uitsparing in de aanplant, grotendeels begroeid met kraaiheide, thijm, heideanjer, marjolein en akkerklokje, en onverwacht zijn we dan op het punt van uitgang, waar de bodem bedekt is met het blauwgroene, glimmende blad van de rode bosbes. Hopelijk ten overvloede doen we hier nog een beroep op alle toekomstige bezoekers, om erop te willen toezien dat er in deze aanleg niet gefietst wordt en ook, dat er geen bloemen worden geplukt. H. C. VAN DER GAAG Een bijzonder jubileum vierde, op 13 juni, de heer W. Nieuw- straten. Naast het feit dat hij 40 jaar in dienst was bij de Werf Gusto N.V., bleek hij in ditzelfde jaar te jubileren als bestuurs lid van een indrukwekkend aantal verenigingen. De dag bladen hebben al uitvoerig bericht hoeveel dat er waren en hoe lang het wel was. In ons eigen blad willen we toch nog even vermelden, dat hij al tien jaar lang lid is van het Comité Vakantiebesteding. Het zal dan ook niemand verwonderen, dat de bestuursraad van de Schiedamse Gemeenschap aan deze hardwerkende verenigingsman, bij monde van voorzitter De Wolff de waar dering voor zijn activiteiten heeft doen uitspreken en hem tevens, als stoffelijk blijk daarvan, de penning van verdienste heeft verleend. Bijzonder verheugend is het nieuwe door enkele parti culieren genomen initiatief om te komen tot oprichting van een Schiedams Kamermuziek-ensemble. Het ligt in de bedoeling uit amateurs een niet te groot ensemble samen te stellen, vrijwel uitsluitend bestaande uit strijkers. Naast violen, altviolen en celli zijn echter ook hobo's en fluiten welkom. Of dit streven zal slagen hangt natuurlijk af van de belang stelling én de aanwezigheid van voldoende amateurmusici. De initiatiefnemers hebben echter gezorgd voor een vrucht bare grond, door aan aspiranten bepaalde muzikale eisen te stellen en door daarnaast degelijk te beseffen, dat men muziek zal moeten kiezen die het technisch kunnen van goede amateurs niet te boven gaat. Als dirigent zal optreden de heer M. Hoogenboezem. Wij hopen van harte, dat dit initiatief zal leiden tot de op richting van het ensemble. Het zou een aanmerkelijke ver rijking van Schiedam's culturele leven betekenen, indien naast de vele, bloeiende harmonieorkesten een goed kamer muziek-ensemble kon bestaan, leder, die zijn muzikale steentje hiertoe meent te kunnen bijdragen, kan zich in verbinding stellen met de heer A. Snel, Cort v. d. Lindenlaan 63 in Nieuwland. Door de belangeloze medewerking van een groot aantal bedrijven en instellingen is 't het Clubhuis St. Joris Doele en het St. Franciscus Liefdewerk gelukt een 150-tal jongens en meisjes in de pinkstervakantie aangename en nuttige bezigheid te verschaffen. Op een terrein bij het Volkspark is daar in enkele dagen tijds uit brein en handen van deze jongelieden een compleet dorp verrezen. De meest fantas tische bouwsels waren het resultaat van een ongelooflijke vindingrijkheid op architectonisch gebied. Het experiment is zo goed geslaagd, dat er serieuze plannen bestaan voor een grotere en langduriger herhaling in het volgende jaar. Op de foto: De trotse scheppers in een winkel, waar 'zelf bediening' onder geen beding werd toegestaan.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 17