VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM 119 omgekeerde wereld, schepen die over de bergen va ren". Tussen deze beide schetsen van de stad en haar om geving wijdt Havard nog even aandacht aan de in dustrie waaraan Schiedam zijn naam te danken heeft. „Bijna vierhonderd branderijen telt men er,endedrank die zij fabriceren is in de Nederlanden even beroemd als de cognac bij ons". Men gaat nog al te keer tegen het misbruik dat men ervan maakt, maar wat haalt al dat platonisch gepraat uit, vraagt hij zich af. De Romeinen boden het volk brood en spelen. Wij hebben de spelen afgeschaft en de „slijterij" en de „tapperij" er voor in de plaats gesteld. Welnu, redeneert Havard rechtlijnig, bezorg het volk voldoende ontspanning en het drankmisbruik is van de baan. Hij meent ook, op grond van statistieken, te weten hoevelen als slachtoffer van drankmisbruik het gebruik van hun geestelijke vermogens hebben verloren. De maatschappij zou misschien nog wel inzien dat de oude spelen Rome minder hebben gekost dan ons de gevangenissen en de gestichten. Maar hoe komt het dan dat dit kwaad kan voortwoekeren Havard weet het: de fout zit bij de regering, want die vindt in Schiedam een van haar voornaamste bronnen van inkomsten; en iedere dronkaard die langs de straat waggelt, is in haar ogen een man die geld in het (regerings)laatje brengt. Wij horen het, de oorzaak van het drankmisbruik was voor Havard geen probleem: de zondebok zat in Den Haag. En de genezing van de kwaal was het evenmin: breng de „spelen" terug en de drankduivel is uitgedreven. Toch lijkt het erop of de tijd hem in dit laatste punt gelijk heeft gegeven; of zou het feit, dat zondags half Nederland op de tribunes der voet balarena's het spel der gladiatoren volgt niet mede van invloed zijn op de aanmerkelijke vermindering van het drankmisbruik? Voor het overige, wie thans per trein van Den Haag naar Rotterdam rijdt passeert bij Schiedam geen zwarte stad meer. Al is de aanblik juist van die zijde nog wel niet in alle opzichten volmaakt, de uitbreiding van Nieuwland nadert al verrassend dicht de Schie. Verder, de branderijen en de zwart-beroete huizen zijn verdwenen en naast de molens en de torens zijn er thans andere hoogtepunten die het oog treffen: de talrijke bedrijvige kranen der werven, tekenen van een nieuw Schiedam dat Havard niet meer gekend heeft. EEN NIEUWE HERFST Ik kwam aanlopen uit de richting Costa Brava (nou, nou!) en vond Schie dam weer terug. Een beetje amechtig na het feest een beetje vlekkerig van de patatzakjes maar wel erg schoongewassen door de natte zomer. En van lieverlee kwamen ook mijn 80.000 medebur gers weer terug. In hun propere woninkjes, lekker onder de douche, na weken van paradijselijke tentver vuiling. De eerste herfststorm blies ons al het zand in de zomers bezwete gezichten. Het eer ste blad is omlaaggedwar- reld (waar anders heen en de laatste ijscoman hui vert door Nieuwland. Het wordt weer tijd voor de verenigingen, voor de gezelligheid, voor de binnen huishobby's. Talloze bestu ren maken weer agenda's voor vergaderingen, nota's voor de penningmeester en kwitanties voor de leden. Ja, want zonder geld kan er niets gedaan worden. Dóór u niet en vóór u niet. Te weinig realiseren we ons hoeveel er vóór ons gedaan wordt. Hoe leeg, hoe on voorstelbaar leeg de winter maanden zouden zijn zonder toneel en zonder muziek. Zonder de Kunstkringen en zonder Toonkunst, die dit mogelijk maken. Wist u daar niets van? zelfs niet eens, dat ze be stonden Daar komt dan nu een eind aan! Toonkunst zorgt elk jaar voor een aantal uitstekende symfonische concerten in het Passage-theater. De se cretaris, de heer D. van Nievelt, Nassaulaan 69, zal u gaarne alle inlichtingen verstrekken. Katholieke Kring en Schiedamse Kunstkring brengen ieder in het winterseizoen een aantal eersteklas toneel gezelschappen op de planken van hetzelfde theater, afge wisseld door een enkele avond in het lichtere genre. De secretaris van de Katho lieke Kring is de heer J. J. R. Morel, Schimmelpenninck- straat 3, en van de Schie damse Kunstkring: de heer T. Hemminga, W. H. Vlie- genstraat 26. Vergeet niet, dat een lid maatschap van deze vereni gingen in de meeste gevallen een belangrijke korting op de toegangsprijzen be tekent! ONVEILIG PARK Uw redacteur heeft grie ven. Grieven tegen het park. Het prachtige Beatrixpark, dat zich daar uitstrekt langs de Poldervaart als een oase van rust. Rust? Nee, dat is het 'm juist. De rust is er ver te zoeken. Een park, lieve lezers, is van oudsher een landelijk gebied te midden van stadsdelen. Door een park, lieve lezers, lopen geen wegen, maar paden. Paden, wederom, hebben de functie te worden belopen d.w.z. te worden betreden door voeten. Elk, zichzelf respecterend, pad voelt zich in zijn goede naam aangetast wanneer het niet wordt betreden, maar bereden. Dat nu is het geval met de paden in ons schone Bea trixpark dat zich daar uit strekt enzovoorts. Nóg is het verboden gebied voor auto's, maar het is zo al erg genoeg. Brommers doorkruisen het op top snelheid, niet onverdienste lijk daarbij straaljagergelui- den imiterend. Fietsers van alle leeftijden suizen vrijelijk door de laantjes, flitsen door onoverzichtelijke krommin gen. Wie ziet daarbij nog die onopvallende bordjes „voetpad" De wandelaar, die zich in dit gebied waagt, gebruikt schichtig de uiterste rand van de paden. Regelmatig springt hij als een opge schrikte haas het groene gras in. Wee de wandelaar- kinderbezitter. Nerveus klokkend, zijn kroost bij armen en benen vastgrij pend, tracht hij zijn zondag- middag-wandeling te vol brengen. Het gezin dat vol tallig weer thuiskeert heeft het geluk die dag meegehad. Het gaat niet goed met ons park! En daarom, auto riteiten op wie al zovele beroepen worden gedaan, neem dit ene beroep er nog bij: SLUIT HET PARK VOOR ALLE WIELEN. Geef het weer terug aan hen voor wie het bestemd was: vaders en moeders en kin deren, rustige wandelaars in de vrije natuur. Laat de rijders maar lopen vanaf het parkeerterrein aan de ingang. Dat is voor hen en voor ons veel ge zonder!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 11