OP GOUD... indusirietenein 123 bijzonder gunstige voorwaarden. Maar wij hebben duidelijk gemaakt, dat dit bedrijf hier zeker welkom zou zijn, maar dan tegen algemeen geldende voor waarden. De onderneming heeft zich toen gevestigd in Spijkenisse. Iets soortgelijks hebben we gehad met de Sterovita en we zijn er niet rouwig om, dat we zo voorzichtig zijn geweest, want toen was de pachtprijs f 1,10 per m2 en thans ligt de prijs op f 1,98 tot f2,28 en dat maakt op 60 ha toch wei een groot verschil. Een klein hoekje ligt te wachten op de Machinefabriek en Stoomketelmakerij van de N.V. Ingelse Co. en verder gaat vandaag of morgen hoek van 5000 m2 met een optie voor 30.000 m2 erbij. Voor de nog op te spuiten hoek is er een toezegging gedaan aan de Simca. Deze onderneming overweegt een nieuwe uitbreiding en die zou het in die richting zoeken. Wij hebben ze overigens nog geen optie gegeven, maar ze krijgen een waarschuwing als het zover is. Er liggen nog allerlei belangrijke aanvragen, maar wij willen trouw blijven aan ons principe: zoveel mogelijk kleine bedrijven en proberen de metaalindustrie enigszins te beperken. We hebben hier de oude Ford eens op bezoek gehad bij de opening van een gebouw aan het Marconiplein en ik zal nooit vergeten, wat hij toen zei: „Waarom gooien jullie al die oude vaarten en kanalen niet dicht? De toekomst is immers aan het verkeer langs de weg!" Maar toch zullen we het hier op de duur niet zonder een insteekhaven of iets wat daar op lijkt, kunnen stellen. Zeker, een haventje is een dure lief hebberij en bovendien grondverlies. De meeste vraag komt van de „droge industrie". Maar een gemeenschappelijke losplaats is toch wel wenselijk, bijv. voor grote ijzerconstructies, ketels e.d. En dan is er nog een ander argument, waarop ik thans niet te ver in wil gaan: de eventuele behoefte aan een nieuwe boezem voor de afwatering van Delfland Kethel Ja, we hebben wel degelijk aan wat indus trie voor Kethel gedacht, maar deze zal van zuiver plaatselijke aard zijn. Daar komen dan wagenmakers, smeden, loodgieters. Voor hen bestemd is een stuk grond tussen de Kerklaanendeweg naar Kethel Noord. Kort geleden is daar de wagenmaker Berkenkamp begonnen en er komen er meer, een schildersbedrijf, misschien bakker Van der Staay met een soort broodfabriek. Het is nooit de bedoeling geweest de industrie in Kethel verder uit te breiden, maar wel moeten wij ervoor zorgen, dat arbeiders, die daar gaan wonen, een zo kort mogelijke verbinding krijgen met het industrieterrein. Daarom is er aan stonds voorzien door middel van een overeenkomst met de Rijkswaterstaat en de Spoorwegen op kosten van de gemeente een tunnel te maken, die een recht streekse verbinding mogelijk maakt. Een tunnel dus naast de tunnel voor Rijksweg 20." naast de VAM een zandstraalbedrijf beginnen. Het gebied ten oosten van de Schie is nu haast vol. Er zijn nog wat bedrijfspanden in aanbouw en het Aan nemingsbedrijf N.V. J. van den Tempel Zn. zet nog wat industriehallen. En dan is het grote stuk aan de andere kant van de Schie aan de beurt". „Dat grote stuk is nu wel bouwrijp. We hadden daarin een grote uitsparing om de insteekhaven te vormen, maar die komt te vervallen. Binnenkort komt er grond beschikbaar en dan gaan we die uit sparing opvullen met aarde. Daar zal de Sandvik Staal komen met een fabriek voor stalen gereed schappen, belangrijk i.v.m. de E.E.G.; zij hebben een

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 15