YACHT HOLIDAYS: een toeristisch graantje 126 MR. CHILD kan ze niet missen en Schiedams midden stand zou ze niet willen missen. De passagiers van de jachten met de Lady-namen vormen voor de eerst genoemde de basis van zijn bestaan en voor de win keliers in Schiedam's centrum vormen zij een vreemd- sprakig, maar koopkrachtig publiek. Al zes jaar, vanaf 1954, hebben de witte boten van de Yacht Holidays Ltd. Schiedam als vertrekpunt en de Nieuwe Haven zou al niet meer in te denken zijn zonder deze trotse witte zwanen. Aan boord zijn voedsel en drank ook voor het grootste deel Nederlandse produkten. Wat ons, Schiedammers, minder deugd zal doen, is het feit, dat onze Hollandse jenever geen populariteit wist te verkrijgen. Mr. Child toont ons een lijst met de bar-consumpties van de laatste reis. Twintig flessen Dry-Gin en twee glaasjes jenever!!! Populair zijn echter wel de mannen, die deel uitmaken van de bemanning. Reeds diverse huwelijken tussen Langer dan deze zes Schiedamse jaren bestaat de maatschappij echter wel. 6 april II. herdachten Mr. Child en Mr. Offord, de beide stichters, op een o.a. door burgemeester en wethouders bezochte receptie het feit, dat de Yacht Holidays 25 jaar geleden opgericht werd. We hebben Mr. Child in zijn witte kantoorboot eens opgezocht. Taurus verwelkomde ons. Taurus, een stevige buldog, is de trots van zijn baas: „Hij is re serve-kampioen van Nederland". Ja, Mr. Child, groot, enigszins gezet en moeilijk lopend, voelt zich een beetje Nederlander. Hij woont hier ook en doet zijn best Nederlands te spreken, wat hem redelijk afgaat. „We zijn in Rotterdam begonnen, in 1936, met één boot, kijk, daar staat hij", wijzend op een vitrine met een schaalmodel van een klein schip. „Het was de Lady Betty, een omgebouwd jacht met een capaciteit van 8 passagiers." De oorlog gooide roet in het eten en het werd 1948 voordat de jachten weer gingen varen. Rotterdam was toen nog niet zo aantrekkelijk en daarom werd Maassluis gekozen. Twee jaar lang draai den de Ladies het haventje uit, de Waterweg op en de vakantie tegemoet, totdat moeilijkheden met het gemeentebestuur naar een andere thuishaven deden omzien. Het werd, tot 1954, Middelburg. Mid delburg, ofschoon pittoresk, voldeed toch niet helemaal en daarom werd Schiedam gekozen. „Het heeft hier, in uw stad, voor ons vele voordelen". Welke die voordelen zijn Schiedam ligt dicht bij Hoek van Holland „only 18 miles by coach" waar de passagiers met de schepen van de Mij. Zeeland aan komen. De ligging hier is gunstig. Rustig en toch vlak bij het centrum met zijn winkels en niet te vergeten het VVV- kantoor, waar de Engelsen regelmatig voor de balie verschijnen om inlichtingen over het een of ander. „Ook hebben we ons hier nu goed gevestigd met een opslagruimte voor de proviand". Bovendien prefereert het meestal wat oudere publiek van de Yacht Holidays-boten Schiedam boven Rotter dam. „Rotterdam is a big modern place, but most of my passengers like the intimate atmosphere of your city and buy everything here". Vooral de sigaren zijn in trek. Dikwijls ontvangt Mr. Child brieven met het verzoek om nog eens die lekkere „Dutch cigars" op te sturen. et,. lollandse machinist en Engelse stewardess zijn daar de voorbeelden van! De „Cruise" door Holland is een piek in het programma. In april en mei vertrekt iedere zaterdagavond een jacht voor een „8 day Spring flower cruise through Holland and the bulbflelds", waarbij toeristische eve nementen als Volendam, Amsterdam, Keukenhof e.d. niet ontbreken. Hollandser kan het haast niet, vooral als de tocht dan plaatsvindt op de „Lady Juliana", die haar naam ontleent aan onze koningin. Ook na een buitenlandse tocht, zoals de trips naar Frankfort, Stuttgart of Bazel, is het altijd weer Hol land en dan speciaal Schiedam, waar de Engelsen terugkeren. Dat ze dit nog lang zullen blijven doen, is zeker niet alleen de wens van de middenstand, maar van ieder die Schiedam een toeristisch graantje (om er dan weer van te stoken?) wil laten meepikken. C. VAN DER GEER

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 18