een gemeenschap is 'onder dak' 116 IN HET HART van het toekomstige nieuwe Schiedam ligt gebouw „De Rank". Aan één zijde ziet men Bad Groenoord met zijn fleurige drukte, aan de andere kant rijst over de weg het boomscherm op van het Beatrixpark. Strak van lijn zijn de contouren van het gebouw. kerkelijke verenigingen, ook andere organisaties zijn in het gebouw van harte welkom. En reken maar, dat daar gebruik van wordt gemaakt. De R.K. Toneelvereniging De Burcht gaat er binnen kort uitvoeringen geven, het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus geeft er in oktober een con- Toch: een moderniteit die wortelt in traditie, want het geheel doet vertrouwd aan. De Rank, dat is de lichtvoetige naam voor het centrum van hervormd Kethel. Eindeloos zijn de moeiten geweest, eindeloos ook de offervaardigheid die nodig was om dit gebouw tot stand te brengen. Kethel bezat heel weinig. De jeugd verenigingen, toneel, sport, bejaarden, het riep alles om ruimte. Ruimte voor activiteiten, ruimte voor ontplooiing. Het was Ds. De Bruin die de stoot heeft gegeven tot de bouwactie. Een actie die uitliep op tal van af zonderlijke pogingen, zoals een rijksdaalder-actie en de bazar Jekehuba. Een gebouw, dat werkelijk aan de eisen voldeed, kostte een paar ton. Maar ze kwamen er! De helft is in contanten door de meelevende gemeenteleden bijeengebracht. De rest kon er komen via een obli gatie-lening, die in drie maanden voltekend was. Een prestatie waar wij, Schiedammers, wel even bij mogen stilstaan. Voor een betrekkelijk kleine gemeen schap zijn zulke resultaten verbluffende blijken van gemeenschapszin. Het ware te wensen, dat er in Schiedam meer dergelijke voorbeelden vielen aan te halen. Architect Joh. B. van Pelt, een medewerker van het Vlaardingse architectenbureau Van der Vlis, maakte het ontwerp. Het doel van de initiatiefnemers: te komen tot een centrum voor alle kerkelijk verenigingswerk, is ten volle bereikt. Hervormd Kethel is eens en voor al „onder dak". Maar er is meer bereikt. Niet alleen de eert, personeelsverenigingen houden er hun feest avonden en binnenkort zal de bejaardensociëteit Kethel in de kleine zaal een zonnig, modern tehuis vinden. De grote zaal, met plaats voor 340 personen, heeft een toneelaccommodatie waarop menige schouw burg jaloers zou zijn. De zaal zelf is in fijne, harmo niërende kleuren afgewerkt. Op zondag worden hier kerkdiensten gehouden. Achter de ruime gang, die voorzien is van verschillende zitjes en als foyer uit stekend dienst zal doen, ligt de keuken; de trots van concierge G. Kars Jr. Een automatische koffiemachine stelt hem in staat om in een kwartier 300 mensen van koffie te voorzien. Er is in de keuken nog ruimte vrij. De Commissie van Beheer koestert het stoute plan om daar t.z.t. een paar fornuizen te plaatsen. Dan zou De Rank niet alleen dranken, maar zelfs complete koude en warme maaltijden kunnen serveren! De hoge kapitaalslasten veroorzaken natuurlijk nu nog een exploitatie-tekort. De Hervormde Gemeente heeft dit voorzien en dekt deze tekorten volledig. Men is daar in De Rank echter niet pessimistisch. Een zaal in Kethel, dat moet even wennen, zegt men. Maar niet alleen Nieuwland, ook de verderaf gelegen delen van Schiedam zullen, als deze gelegenheid een maal ontdekt is, er gebruik van gaan maken. Tekort aan verenigingsactiviteiten? In Kethel zeker niet. Tekort aan gemeenschapszin? In Kethel zeker niet. En daarom Kethelaars: een succesvolle toekomst en een drukbezette RANK toegewenst. Jullie verdienen het! P.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 8