DIENEN US LEVENSDOEL S.G.-directeur P. Groenendaal jubileert 117 Gewoonlijk is een koperen jubileum geen feit van betekenis. Zulk een mijlpaal wordt tegenwoordig meestal zonder meer gepasseerd, hoewel het meer en meer een prestatie mag heten in deze tijd van personeelsschaarste en vaak al te snelle wisseling van betrek king. Er is echter reden genoeg om aandacht te besteden aan het jubi leum, dat S.G.-directeur P. GROENENDAAL (63) op 1 september a.s. viert. Van „vieren" is overigens niet veel sprake, want het ligt niet in de aard van deze jubilaris om de aandacht op zichzelf te vestigen. Het is dan ook beslist geen toeval, dat hij zich die dag met vakantie elders in het land bevindt! 't Is de eerste maal gedurende het bestaan van ons maandblad, dat in deze kolommen de naam van Groenendaal wordt genoemd. Wij doen dit nu met genoegen en dankbaarheid. Waarom Omdat alleen insiders weten, wat onze directeur voor de S.G. en voor de ganse Schiedamse samenleving heeft betekend en nog betekent. Met de hem eigen bescheidenheid heeft hij enorm veel werk verzet en een niet te onderschatten bijdrage geleverd tot de opbouw en verbreding van de S.G. Toen de heer Groenendaal per 1 maart 1949 op voordracht van onze toenmalige voor zitter Alberts werd aangesteld tot medewerker van de nog jonge Schiedamse Gemeen schap (de directeursfunctie leek toen nog te hoog gegrepen!) aanvaardde hij die opdracht uit ideële overwegingen. De „bezoldiging" kon uiteraard maar matig zijn en de huidige jubilaris, toen in de kracht van zijn leven, liet meer lucratieve posities varen om de gemeen schap te dienen. Deze dienende taak is zijn levensdoel geworden. De aanstelling geschiedde voorlopig voor een jaar, zoals nadrukkelijk werd gestipuleerd, omdat het Bestuur van de S.G. geen garanties voor een langere duur kon geven, zolang de levensvatbaarheid der jonge Stichting niet was bewezen. Groenendaal heeft zijn taak met toewijding aangevangen en al spoedig blijk gegeven van een grote mate van inventiviteit. Overigens was zijn aan vankelijke opdracht zeer beperkt: de voorbereiding van de viering van het 675-jarig bestaan (in 1950) van Schiedam. Wat hieruit is gegroeid zal een ieder, die het werk der S.G. van nabij of op een afstand heeft gevolgd, kunnen vaststellen. Voor een groot deel is dat te danken aan de wijze waarop directeur Groenendaal wist samen te werken. Het intensieve contact met het Dagelijks Bestuur was immer allerplezierigst, soepel en vriendschappelijk, zo ook met de Bestuursraad en de sectiebesturen. Hoewel het directeurschap van de S.G. zich uitermate leent om aan de weg te timmeren, heeft Groenendaal dit nimmer gewild. Desondanks heeft de huidige jubilaris een duidelijk stempel gedrukt op het gemeenschapswerk. Hij heeft van zijn taak veel gemaakt en er het zijne toe bijgedragen, dat de S.G. niet tot een fagade is geworden. Daardoor heeft hij de Schiedamse samenleving ten zeerste aan zich verplicht. De S.G. groeide snel. Het werk werd steeds veelomvattender en allengs te veel vooreen „éénmanszaak". De staf is inmiddels belangrijk uitgebreid en de geest op ons bureau is typerend voor de man, die daar nu twaalf en een halfjaar lang de scepter zwaait. Een góé de geest dus. Dat die zal blijven heersen, daarvan zijn wij overtuigd, hopelijk nog lange tijd onder het wakend oog van Groenendaal, met wiens jubileum wij niet alleen hem, maar ook onszelf van harte gelukwensen! de W.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 9