voor alle organisafies een helpende hand 144 belang.... van universiteitsleerstoel tot aan muziektent hard Fonds gesticht. Het doel was: de vergroting van ons aandeel in de geallieerde oorlogvoering. Deze taak heeft het Fonds op schitterende wijze vol bracht. Nederlanders in de gehele vrije wereld brach ten een enorm kapitaal bijeen, waarmee vliegtuigen, tanks en zelfs een complete torpedobootjager konden worden aangeschaft. Na de bevrijding kwam het denkbeeld op een centraal fonds te stichten tot financiële steunverlening aan het culturele leven van ons volk. Besloten werd het bestaande Prins Bernhard Fonds niet op te heffen, maar om te bouwen voor de nieuwe taak. Zo werd het zwaard omgesmeed tot een geestelijke ploeg. Het Fonds koos de witte anjer, lievelingsbloem van zijn naamgever, tot symbool en de spreuk tua res agitur, het gaat om uw zaak, tot devies. Doel en organisatie de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen te bevorderen, alsmede de Nederlandse cultuur in de overzeese rijksdelen en in het buitenland uit te dragen. Zo staat het per definitie in de statuten van het Fonds. Dit doel tracht men te bereiken door financiële steun aan arbeid, die de geestelijke weer- Tot voor enkele generaties waren het uitsluitend de aristocratie en de rijke kooplui, die met hun kapitaal aan wetenschap en cultuur een basis boden. Geloof maar niet, dat het voor kunstenaar en geleerde in die omstandigheden een leven zonder zorg was. Een ongunstige schommeling van de conjunctuur, een poli tieke verwikkeling waren gerede aanleiding tot het onttrekken van de steun. Een steun immers, die vooral als het de kunst betrof, vaak uitsluitend om wille van de praalzucht werd gegeven. Het verschil in levensbeschouwing van de beschermheer (maar al te dikwijls een benepen practicus) en zijn bescher meling maakte de verhouding nog meer kwetsbaar. De nivellering van de laatste decennia heeft deze omstandigheden grondig gewijzigd. De wetenschap is niet langer hobby, maar nuchtere noodzaak en de cultuur wordt niet meer als luxe beschouwd. De overheid ging de taak van de maecenas overnemen. Wetenschap, kunst en volksontwikkeling zijn thans zaken van algemeen belang. Een belang dat zich uit strekt van de universiteitsleerstoel tot aan de muziek tent. Oorlogsfonds met nieuwe taak Op 10 augustus 1940 werd in Londen het Prins Bern-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 12