25.000.000 158 vooriopig ontvangt de gemeente slechts twee miljoen per jaar terug. De brandweer, belangrijk apparaat, kost de gemeente een kwart miljoen en inkomsten zijn er (uiteraard) vrijwel niet. Voor de Openbare Veiligheid trekt de gemeente zelfs het dubbele uit. Dan is er het Algemeen Beheer, dat is het ambtelijk apparaat dat ons allen ten dienste staat. Het kost anderhalf miljoen gulden per jaar met als inkomsten het tiende deel. De toehoorders waren verbaasd. „Ja, ik wist wel dat er veel gedaan wordt voor het bouwen van de satelliet stadjes Nieuwland en Kethel, maar dat het zo veel zou kosten wisten we niet", merkte Gemeenschapslid op. „Het kost nog meer", stelde Gemeente, „U ziet hier aan uitgaven voor de belangrijke Dienst van Openbare Werken drie miljoen gulden per jaar, maar dat zijn slechts uitgaven aan rente, afschrijvingen, terugbetalingen, leningen en dan de gebruikelijke kosten aan materiaal, personeelslasten e.d. De kapi- taalsdienst heeft nadelige saldi tot meer dan 180 mil joen gulden per jaar, de uitgaven bedragen dan ook 235 miljoen, maar het betreft hier overwegend le ningen op lange termijn met daardoor geleidelijke aflossingen zodat we u met deze economische facetten niet zullen vermoeien. Het is u echter wel duidelijk dat het gemeentebestuur vele miljoenen nodig heeft voor het beheer en de uitbreiding van de stad?" De drie Schiedammers erkenden de noodzaak van BEGROTING VAM BEDRIJVEN, DIENSTEN en INSTELLINGEN VAN SCHIEDAM, in Biljoenen guldens eerste rij steeds inkomsten elke aansluitende riji uitgaven 12 3 4 I Gasbedrijf 3 Drinkwaterleiding Alg. Hand. Entrepot Vervoer-Heiniglng leeazaal-bibl. Ziekenhuis Slachthuis Electriclteltsbedrijf in ailjoeneni 1 23456789 Hoewel gemeentelijke diensten en bedrijven er primair zijn als dienstverlenende instellingen ten behoeve van de burgerij wordt er echter uiteraard ook naar gestreefd deze bedrijven op economisch verantwoorde wijze met liefst zo min mogelijk verlies te beheren. Het grote bedrijf van de Technische Bedrijven fungeert daarbij als het apparaat dat met een begroting van vele miljoenen met winst kan werken. Zo levert het Elektriciteitsbedrijf met een inkoop van elektriciteit (van Rotterdam) voor zes miljoen gulden en bijna twee miljoen verdere uitgaven een winst van bijna een half miljoen gulden. Ook het Gasbedrijf met inkomsten tot drieëneenhalf miljoen gulden levert drie ton winst op. Het drinkwaterleidingbedrijf kon met een ton (tien procent) winst ook nog positieve bijdragen voor de gemeente lijke kas leveren, maar (uiteraard) leveren de overige dienstverle nende instellingen verliesposten op zoals de grafiek aantoont. hoge inkomsten. „We zouden nog veel meer geld moeten hebben", zei mijnheer G., „want er moet een nieuw raadhuis en een nieuw ziekenhuis gebouwd worden, beide graag op korte termijn, maar de kosten zullen meer dan dertig miljoen gulden tezamen bedragen. Dan vermeldt de lijst van nieuwe kapitaals- werken vele plannen voor het leggen van rioleringen, straten en pleinen, voor het bouwen en uitbreiden van het politiebureau voor f 1.325.000, voor het her stellen van kademuren, voor het bouwen van scholen en bruggen. Ook al staat het grootste deel van deze plannen helaas pro memorie op de gemeentebegroting 1962 dan toch gaat het restantje van de uit te voeren werken meer dan elf miljoen gulden kosten. Alleen al aan afschrijvingen kost dit de gemeente ruim vier honderdduizend gulden." „U moet het zien alsof het gemeentebestuur een heel, heel grote koek te verdelen heeft", zei de heer G., „het lijkt een stukje Luilekkerland, maar alle tachtig duizend inwoners denken dat de gemeente dit of dat zal moeten doen en dan verbrokkelt de koek heel snel tot karige kruimels. Er is het omvangrijke per soneel, er moet veel materiaal worden aangeschaft, nieuwe vervoermiddelen, nieuwe machines zijn nodig, meer voorzieningen moeten worden getroffen en dit alles kost kapitalen, vooral bij de huidige geldont waarding en de verzwaring van de taken, die de gemeente op zich heeft genomen." „Die grafiek vertelt ons al heel veel, maar een stad bestaat toch niet alleen uit huizen, straten, pleinen en havens?" opperde mijnheer M. „Nee, inderdaad", stelde de heer G. „Voor de volksgezondheid wordt jaarlijks een half miljoen gulden uitgegeven. Er is een prachtig zwembad, dat de belangstelling van vele honderdduizenden niet-Schiedammers trekt. Het kostte twee miljoen gulden, dat is jaarlijks een verlies van een ton voor de gemeente. Er zijn de gemeentelijke bemoeiingen met de sport, zodat meer dan tienduizend Schiedammers in zalen of op velden sport kunnen beoefenen. Voor enkele miljoenen guldens zijn de sportparken Thurlede en Harga aangelegd. Jaarlijks kost het de gemeente anderhalf ton. Er bestaan ver der plannen genoeg op dit gebied, vermeldenswaard zijn de aanleg van het fraaie Prinses Beatrixpark en de Volkstuincomplexen die ten koste van kapitalen voor een goede recreatie van de Schiedammer zorg dragen. Dan is er de aandacht voor de cultuur. De gemeentelijke bibliotheek met meer dan zestig duizend boekwerken kost jaarlijks 140.000 gulden. Het Stedelijk Museum, eveneens een groeiend insti tuut, gaat 90.000 gulden per jaar kosten. Dan zijn er de vele tientallen subsidies en lidmaatschappen. Dertigduizend gulden verstrekt de gemeente aan de Stichting Schiedamse Muziekschool voor het geven van Volksmuziekonderwijs. Tweeduizend gulden subsidie ontvangen de negen harmonie orkesten, tweeduizend gulden subsidie komt er nu voor de zangverenigingen, er komt geld voor de Kunstkringen, Pro Juventute ontvangt f 8.600, de Stichting Schiedamse Gemeenschap krijgt f 11.000, de volksconcerten van het R.Ph.O. worden gesubsidieerd met f 4.000, het amateurtoneel krijgt f 2.000, Veilig Verkeer f 500; Vreemdelingenverkeer f 1.500 en er zou nog meer moeten worden gedaan op dit gebied, maar de koek raakt te gauw op zoals ik al heb aan getoond

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 10