7! f Bedrijv c „opgeri al jarer 160 Op de voorgrond de „Frisia", een reus van 85.000 ton (foto Mastboom Vliegbedrijf) De Schiedamse haven een wastobbe; Tankercleaning N.V. de borstel, die de vuile was schoonschrobt. Of moeten we het moderner zeggen; de pulsator, de rusteloze beweger, die de smeerboel van méér dan een werelddeel met succes te lijf gaat! Sinds juni 1956 is dit uitzonderlijke bedrijf in Schiedam gevestigd. Dat heeft destijds heel wat voeten in aarde gehad. De Wilhelminahaven bood toen alleen daar waar De Nieuwe Waterweg gevestigd was het nor male havenvertier. Voor het overige was het een kerkhof voor opgelegde, roestige scheepsrompen. Langs de kanten groeide het riet en hadden de vogels vrij spel. Er lag een zwembad dat bepaald niet meer voldeed aan de eisen van onze hedendaagse hygiëne. Het jachthaventje was van een verstilde, ontheemde rustiek in het roerig gebied van de Europoort. Het zat er niet aan, in de Schiedamse haven. Voortdurend moest er gebaggerd worden om het bekken op diepte te houden. Dat kostte handenvol geld, waar geen opbrengst tegenover stond. Het was dus niet vreemd, dat er meer dan eens gedacht werd aan het dempen van dit nutteloze water. De stormachtige na-oorlogse ontwikkeling heeft ech ter ook dit hoekje in zijn greep gekregen en onher kenbaar veranderd. De jachthaven werd verplaatst en verbeterd. Het zwembad werd gesloopt. „Groen- oord" kwam er voor in de plaats en dat is zeker geen kwade ruil geweest. De oorzaak van deze verande ringen lag voor een zeer groot deel in de vestiging van Tankercleaning. In weinig maanden verrees op de oostelijke oever van de havenmond een indruk wekkend bedrijf. De naam bracht vele Schiedammers, van hoog tot laag, die wisten dat een vuile tanker een bijzonder vieze bedoening is, tot bedenkelijk hoofdschudden. De praktijk heeft echter geleerd, dat Tankercleaning niet alleen de boten, maar ook zichzelf perfect weet schoon te houden. De terreinen maken een prettig verzorgde indruk. Kilometers pijpleiding zorgen er voor, dat alle vuil angstvallig „binnenskamers" blijft. Zodra de vuile tanker aan de enorme steigers is gemeerd, worden waterkanonnen in de tanks neer gelaten. Uit roterende straalpijpen spuit heet water (80 tot 90 graden Celsius) met grote kracht de tank- wanden schoon. Afhankelijk van de grootte wordt de tanker in een of enkele dagen gewassen. Zo gron dig, dat daarna zonder bezwaar graan of spijsolie in de tanks kan worden geborgen. De meeste tankers echter worden gereinigd alvorens zij een reparatie ondergaan. Voordat een scheepswerf met lasappara ten en zo op een tanker lostrekt, dient vast te staan dat de ruimen „gasvrij" zijn. Alle olieresten moeten verwijderd zijn om het gevaar van explosie te voor komen. Het „slop", de vuile emulsie van water en olieresten, wordt in andere buizen afgezogen en naar een der grote reservoirs op het terrein gepompt. Na verloop van tijd treedt in die tanks een scheiding tussen water

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 12