SCHOON SCHIEDAM n waar men fimd staat netjes i toepast 161 ft en olie op. De olie wordt dan weer gebruikt of naar de raffinaderij in Pernis gezonden. Het lijkt natuurlijk allemaal eenvoudiger dan het in werkelijkheid is. Toch is de werkwijze zo gerationali seerd, dat de reiniging snel en goedkoop kan ge schieden. Schiedam kan in dat opzicht zelfs concur reren met New York. Een bijzonder gunstige factor is ook Schiedam's ligging in de onmiddellijke nabijheid van de grootste werven en de grootste oliehavens van West-Europa. Een bijzonder moment in de geschiedenis van het nog jonge bedrijf was de reiniging van de super-tanker „Frisia", nu enkele maanden geleden, een schip van 85.000 ton. Naast deze gigantische karweien echter heeft Tankercleaning ook druk werk aan het kleinere goed. Aan een speciale steiger worden riviertankers en coasters schoongemaakt. Op het terrein zelf is gelegenheid voor het reinigen van tankauto's, die daartoe zelfs uit West-Duitsland naar Schiedam ko men. Nederland moet weer een zindelijk land worden. De leus „Opgeruimd staat netjes" zal daarbij helpen. Maar jaren geleden, toen er van acties nog geen sprake was, bewees Schiedam met Tankercleaning al, dat zelfs de vuilste boel, mits mannelijk voortvarend aangepakt, kan worden opgeruimd. De mannen van Tankercleaning hebben ervoor gezorgd dat overal ter wereld bekend is: Schiedam, daar wordt schoon schip gemaakt! P. De tijd van tobbe en van bleekveld is voorbij. Genera ties lang waren een pondje groene zeep, een gladde wasplank en een harde borstel voldoende voor de grootste was. Voldoende, als we de sterke armen en de krachtige rug van de wassende huismoeders niet meerekenen. De machine heeft hier ook gelukkig de taak van de ploeterende vrouwen voor een groot deel overgenomen. En met de machine deed ook de wetenschap zijn intree in de wasdag. Een wetenschap die zorg droeg voor de nodige chemicaliën die bij een moderne wasbe- handeling niet meer gemist kunnen worden. Die trou wens een steeds belangrijker rol gaan spelen nu de markt overstroomd wordt met nieuwe stoffen uit kunstvezel: terlenka, trevira, nylon en zo meer. Daar, waar men de was in het groot doet bij de wasserijen zijn de veranderingen en de problemen natuurlijk veel duidelijker te zien dan bij het huiselijke wasmachientje. Daarom zijn we eens een kijkje gaan nemen bij enkele Schiedamse schoon-goed-fabrieken. Dat waren de wasserijen Noordhoek en Nijman. In een enkele week gaan bij deze grote bedrijven hon derdduizend kilo wasgoed vuil naar binnen en het komt er schoon weer uit. Dat zal zelfs een moeder met tien kinderen geen kleinigheid vinden. Het is begrijpelijk, dat bij een dergelijke monsteromzet in deze bedrijven niets meer is terug te vinden van het knusse, maar benauwde wasbazen-gedoetje. Het is een industrie geworden, waar de woorden „mechani satie" en „centralisatie" zijn verstaan en begrepen. Een overhemden-unit in bedrijf. Een eindeloze stroom overhemden wordt op speciale machines in de goede vorm gerekt, geperst vol komen kreukvrij en vervolgens gevouwen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 13