162 !n In lange rijen zijn de meest verfijnde machines voort- schoon burend in bedrijf. Wasautomaten, centrifuges, shakers Schiedam (waarin 'let gecentrifugeerde goed wordt losgeschud en gedeeltelijk gedroogd), reusachtige droogmangels, robots die doeken en kussenslopen in een ongelooflijk tempo drogen en strijken, snelpersen, chemisch-reini- gers en ga maar door. Opvallend is, dat van de benauwde, van vocht ver zadigde atmosfeer, die thuis de wasdag kenmerkt, niets valt te bespeuren. In een rustige sfeer, in grote luchtige uiterst zindelijke ruimten, wordt snel en vakkundig het werk gedaan, dat de machines niet kunnen doen. En dat is in een wasserij nog altijd heel veel. De particuliere was maakt in beide bedrijven steeds een groot deel van het werk uit. Toch is het logisch dat in het Europoortgebied ook industrie en scheep vaart handenvol werk verschaffen. Wagenladingen overalls, stapels lakens, slopen en handdoeken moeten wekelijks gereinigd. Dit massawerk en wie ziet wat een enkel Rotterdams hotel in een weekend vuil maakt, kan moeilijk een ander woord gebruiken wordt streng gescheiden gehouden van de particuliere was. Deze gezinswas is het zorgenkindje. Ze eist de meeste zorg en baart de meeste zorg. De grote verscheiden heid van goederen vraagt een zorgvuldige, tijdrovende selectie: wit goed, bont goed, grote stukken, kleine stukken, overhemden en textiel van kunstvezel. O wee, als er iets zoekraakt; o wee, als er iets verkeerd ge wassen wordt! Dat gebeurt niet vaak, maar het is begrijpelijk dat men wel eens de verzuchting slaakt: deed ieder maar de grote stukken in de wasserij en het kleine goed, de wol en de kunstvezel zelf. Die kunstvezel is trouwens een probleem apart. Deze soort kan dit niet hebben, die soort dat niet en de Boven: De chemisch-reiniger waar alle kledingstukken in perchloor- aethyleen hun vuil achterlaten. De machine werkt hermetisch afge sloten, zodat schadelijke dampen het bedienend personeel niet kunnen bereiken. - Onder: Een „wringer" waar wel een paard doorheen kan! Hierin wordt het goed niet alleen volkomen gedroogd, het wordt tegelijkertijd ook geperst en gevouwen. fabrikant laat vaak na duidelijk aan te geven hoe men zijn produkten moet wassen en strijken. Voor het afwerken en opmaken van overhemden be staan aparte werk-units: steeds een drietal meisjes, die na elkaar aan een overhemd de noodzakelijke bewerkingen verrichten. Zij worden daarbij geholpen door geperfectioneerde machines die kraag en mou wen persen, het hemd oprekken en desgewenst een nieuw boordeknoopje aannaaien. Ook het vouwen gebeurt mechanisch en fraaier dan moeder-de-vrouw het kan. Beide bedrijven bezitten ook een stomerij. Dit woord is verouderd en dus misleidend, want in het hele reinigingsproces wordt geen stoom gebruikt. Tegen woordig gebeurt het „stomen" in een bad van per- chlooraethyleen, een duur spulletje, dat echter het voordeel heeft de weefsels hoegenaamd niet aan te tasten, terwijl het toch een maximum aan reinigend vermogen bezit. In een enorme machine wordt het goed, zonder dat er een mensenhand aan te pas komt, gereinigd, gedroogd, geappreteerd en geïmpreg neerd. Pas na het zuiveringsproces komt er stoom aan te pas. Dat is bij de perser, die het gereinigde stuk onder de pers of op de stoompop zeer zorgvuldig zijn oude coupe teruggeeft. Ten slotte moet nog gewezen worden op de machines die het water ontharden. Moeder thuis moet werken met chemische wasmiddelen wil zij een goed, vet sop krijgen. De wasserij verandert eerst de kwaliteit van het leidingwater in regenwater. Wie wel eens in een dorp geweest is weet, dat dat zachter is, minder zeep vraagt en de was witter maakt. En om een witte was vraagt elke huisvrouw. Want al zijn wij niet zo netjes meer op onze straten, de trots van vrouwelijk Nederland is nog altijd: een hagelwitte stapel in de linnenkast. P.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 14