VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VA 163 40 JAAR MUZIEK Hadden wij niet reeds sympathie voor Harpe Da vids, dan zouden wij die nu bezitten. De onverzettelijke taaiheid waarmee deze, door de bezetter gedupeer de, vereniging gevochten heeft voor verbetering van haar instrumentarium heeft allerwegen bewondering ge wekt. Lukte de ene actie niet, dan greep men met on verflauwde geestdrift de an dere aan. En het geld is er gekomen! Precies op tijd nog wel. Dit jaar viert dit spring levend harmoniegezelschap zijn 40-jarig bestaan. Het zal gebeuren op 2 november in het Passage-theater. Daar zullen dan ten aanhoren van een meelevend publiek de nieuwe instrumenten wor den ingewijd. „Harpe Da vids", wij wensen jullie een daverende avond en daar naast een toekomst, die even zuiver moge klinken als de nieuwe instrumenten het doen. UW VRIJE TIJD Op 10 oktober is dan ein delijk in het grijs-blauwe huis der Gemeenschap aan de Plantage de commissie Vrijetijdsbesteding geïn stalleerd. U heeft dat reeds in uw dagblad kunnen lezen. De heer F. A. de Wolff, voor zitter van onze Gemeen schap, verrichtte de instal latie en wees er in zijn rede op, dat de taak van deze commissie is: het onderzoek van het terrein der vrije tijdsbesteding. De tot nu toe verschenen publikaties hier over zijn bijna alle theore tiserend en vaag. En met een papieren beschouwing van dit probleem komen we er niet. Bovendien zal de nood zaak van een aanpak van boven af eerst duidelijk die nen te blijken. De Schiedam- se Gemeenschap verwacht in dat opzicht klare taal en een nuchter rapport van de thans geïnstalleerde com missie. Commissie-voorzitter M. van der Nagel bleek zich reeds verdiept te hebben in de over dit onderwerp be staande literatuur. Maar veel meer dan wat statisti sche gegevens over werk- en vrije uren had dat niet opge leverd. Hij hoopte nu dat deze commissie in staat zal zijn een praktische leidraad te vinden. In de commissie hebben naast de voorzitter zitting mevrouw M. A. C. Taverne van Campen (huisvrouwen), en voorts de heren C. A. Kamp (inspecteur van het onderwijs), P. Smit (bestuurs raad S.G.), W. G. E. Valk (adj.dir. bedrijfsschool Wil- ton-Fijenoord) en J. Vroom- bout (Centr. Overleg Vak- org.). KERSTCONCERT Gesterkt door het succes van vorig jaar, zullen de zangverenigingen Excel sior" en Orpheus" dit jaar wederom in de kersttijd Handei's oratorium The Messiah uitvoeren. Natuur lijk gebeurt dat opnieuw in de Grote Kerk. En wie zich de unieke sfeer van deze zuivere ruimte, zacht ver licht door honderden kaar sen, herinnert, zal met beide handen de gelegenheid aan grijpen tot een herbeleving van dit schoon en wonderlijk gebeuren. Om aan enkele bezwaren tegemoet te komen is als datum van uitvoering 13 de cember gekozen. Voor dit jaar werden de volgende solisten aangetrok ken: Mitzi van der Lanz, so praan; Sybille Raaphorst, alt; Bert van 't Hoff, tenor; David Hollestelle, bas; Mein- dert Boekei, orgel; het ge heel onder leiding van Gijs- bert Nieuwland. WAAROVER MEN NIET SPREEKT Nieuwland: een model stadsdeel Wie dat (nog) niet gelooft, spoede zich naar de Nieuwe Damlaan, hoek Bur- gem. Van Haarenlaan. Een nieuw bouwwerk verrijkt daar het profiel van onze stad. Hoewel niet groot, is het zodanig markant van lijn, dat het onmiddellijk in het oog springt. Het is opge trokken uit een grijze steen soort. Modern, inzover het een specimen van utiliteits bouw, conservatief, wat het doel en de ingegoten neo gotische spitsbogen betreft. Een kort verblijf leerde ons dat het ruimschoots plaats biedt aan twee personen. In bijzondere gevallen kan zich daar een derde bijvoegen, die zich dan echter in de wachtruimte in het centrale deel van het bouwwerk dient op te houden. De gemeentelijke voorlich tingsdienst wijster nadrukke lijk op, dat het bouwsel niet bestemd is voor buspassa giers die bescherming tegen het hemelwater zoeken. Zij zullen zich, als voorheen, dienen bloot te stellen aan de elementen. Voor wie het dan wel bestemd was, wilde de voorlichtingsdienst niet in ronde woorden toegeven. Wij menen het overigens, na ons bezoek ter plaatse, te weten. Helaas lezers, kan ook uw redactie welvoe- gelijkheidshalve u hierom trent niet nader voorlichten. Wij kunnen u slechts raden: stel u uit eigen aanschou wing op de hoogte en besef dat Nieuwland model-stads deel is; maar dan ook model!! TAM-TAM Schiedam is veel te beschei den vindt „Invaller" in Het Vrije Volk van 25-8-1961. Hij zegt daarover: „In mijn lijfblad moest ik onlangs lezen, dat de brave Pieter Spreeuw met verrassing de wijk Nieuwland ontdekte. En ik moet bekennen, dat het nog niet zo heel lang geleden is, dat ik dezelfde ontdekking deed. Het is dus duidelijk, dat er nog wel meer mensen zullen zijn, die onkundig zijn van dit lang niet onverdienstelijke stukje stedebouw (niet als zij De Schiedamse Gemeenschap le zen, Invaller!!). Merkwaardig toch, want iedereen schijnt te weten wat zich in een zekere na burige gemeente, die wei eens dat „modelstadje" wordt genoemd, afspeelt. Voor Schiedam zou toch minstens hetzelfde moeten gelden. Maar er schijnt in deze stad een bepaalde af keer te bestaan van laten we zeggen het „show element". Dat showelement, waaraan u nog de kostelijke term van „public relations" mag toevoegen, speelt ech ter een belangrijke rol in de hedendaagse samenle ving. We leven in een luidruch tige wereld, waarin men soms eens de tam-tam moet betrommelen, om niet over spoeld te worden door het dynamisch gedruis van de buren. Het lijkt me nuttig, als daaraan in Schiedam wat meer aandacht zou worden besteed." HANDENARBEID De Schiedamse Jeugdraad heeft zijn winterwerk goed ingezet met een cursus han denarbeid. Niet minder dan veertig knutsellustigen trach ten zich iedere week in het gebouw „Ruimte" meer handvaardigheid aan te meten. Handigheid blijkt overi gens een eigenschap, die mannen aangeboren is. Vrouwen dienen het goed gebruik hunner handen ken nelijk aan te leren. Deze boude conclusie durven wij trekken, sinds aan de cursus van de S.J.R. naast 39 dames slechts één heer deelneemt. De onvermijdelijke uitzon dering natuurlijk ter beves tiging van de regel. Hier onder hebben wij een plaatje van deze vreedzaambezigen afgedrukt.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 15