VOOR VIJFENTWII door Nic. van Loopik 156 Later heeft Jan Burger er altijd spijt van gehad. Maar die morgen was hij hels. Juist had hij stapels rekeningen van zijn girobudget afgeschreven, dochter Annie was tevreden gesteld met de belofte van een aankoop van zomer- toiletjes toen daar die blauwe envelop in de brievenbus viel. Nog zou Jan Burger niet kwaad zijn geworden als hij niet gestruikeld was over de losse keien voor zijn woonhuis. Welja" brieste hij belasting kunnen we betalen tot we groen en geel zien, maar straten maken, ho maar". Voor de goede verstaander was het duidelijk dat Jan Burger de relatie tussen zijn blauwe envelop en de kapotte straat zocht. Het werd hem nog duidelijker toen Jan Burger naar ,,de gemeente" stapte om nu eens over dat slechte wegdek te gaan praten. Onderweg ontmoette Jan Burger buurman Gemeenschapslid, die heel toevallig ook al op weg was naar „de gemeente". Klaas Gemeen schapslid wilde gaan vragen waarom „de gemeente" geen lekker duinwater kon leveren inplaats van dat verchloorde Rijnwater. Ze troffen het, Jan Burger en Klaas Gemeenschapslid, want juist was ook Piet Medemens in het bureau van Mijnheer Gemeente gekomen. Piet Medemens had ook al een probleem, hij dacht dat de gemeente hem wel „wat tegemoet wou komen" zoals hij zei, er waren wat kinderen ziek, zijn winkel was daardoor gesloten geweest en nu met die verbouwingen en dat voldoen aan de eisen van de schoonheidscommissie bij het verbouwen van winkels waren de uitgaven van Piet Medemens hoger geworden dan zijn inkomsten. Mijnheer Gemeente heeft de drie stadgenoten vrien delijk in zijn bureau ontvangen. Hij is een in het vak vergrijsde ambtenaar die weet dat een stad als Schie dam met zijn tachtigduizend inwoners vele duizenden problemen kan opleveren. Welwillend heeft hij dan ook geluisterd naar de commentaren en daarna de verzoeken van zijn cliënten. „Uw verzoeken kunnen ingewilligd worden, mijne heren" zei hij heel vrien delijk, „daar zijn wij van de gemeente nu eenmaal voor." „Dat zou ik anders ook denken" mompelde Jan Burger nog boos „waar betalen wij anders onze belasting voor?". „Juist, u raakt de kern van de zaak" antwoordde Mijnheer Gemeente heel vriendelijk „het is namelijk altijd de vraag waar men zijn belasting voor betaalt, want weet dat men met vijfentwintig miljoen alles of zoals u wilt niet alles kan doen. „Zou u uw orakel taal eens kunnen verduidelijken?" vroeg Burger nog, die niet van plan was te capituleren. „Graag zelfs," antwoordde de vriendelijke ambtenaar en hij begon te vertellen van het verleden. Dertig jaar geleden waren de gemeentelijke inkomstenbelastingen aan zienlijke inkomstenbronnen. Toen had de gemeente het in eigen hand of de gemeentekas met een heffinkje hoger of meer versterkt kon worden. De Financiële Verhoudingswet van 1929 werd ingevoerd, er kwam een gemeentefondsbelasting, in 1941 was het vrijwel gedaan met de plaatselijke belastingen en men is niet meer toegekomen aan meer autonomie voor de gemeenten op dit gebied. De materie is te weerbarstig, meent de minister. Nu kan een gemeente nog als plaatselijke belastingen heffen: opcenten op hoofdsom van de grondbelasting, personele belasting, straatbelasting, brandverzeke ringsbelasting, vermakelijkheidsbelasting, honden belasting, dan zijn er de vergoedingen voor door de overheid verleende diensten en verder precario rechten e.d. „Jaja, dat zal wel waar zijn, maar ik ben geen eco noom, ik ben gekomen om begon Burger. „Goed, geloof me dan als ik vertel dat het gemeen telijk beleid aan vele voorschriften en normen gebon den is," zei de ambtenaar. „U denkt toch niet dat de gemeente een grote geldkist heeft waar naar be lieven uit geput kan worden „Ga maar eens mee, ik zal u de grote lijnen van de financiële mogelijkheden voor onze stad laten zien." Hij stapte naar de wand waar tal van grafieken hingen, waar ook de plattegrond van groeiend Schie dam hing. -30- 90 ONTVANGSTEN UIT GEMEENTELIJKE HEFFINGEN 15° 2io, 300 Becretarlelege8 woonwagenrechten brandweerrechten leges heff. gebruik openb. gronden marktvelden straatbelasting havengeld brug- en sluisgeld loodsgeld kadegeld-liggeld woonschepen begrafenisrechten schoolgelden hondenbelasting vermakelijkheidsbelasting drankvergunningen in duizenden guldens

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 8