(116 MIHOEN KAN MEN (MEI) AL1ES wel en wee van de gemeentelijke portemonnee 157 „De huishouding is duur, mijne heren" vervolgde G. en zijn toehoorders knikten instemmend, „uw huis houding wordt steeds duurder, maar ook de huis houding van de gemeente vraagt steeds meer geld. Waren de uitgaven voor de gemeente Schiedam in 1951 nog geen tien miljoen gulden in 1961 waren de uitgaven al bijna 22 miljoen. In vijftien jaar zijn die uitgaven verdriedubbeld en het totaal per jaar nadert nu de 25 miljoen. Stijging van de uitgaven, maar geen directe stijging van de inkomsten. Daarvoor kent de minister ingewikkelde berekeningen. Schiedam ontvangt uit 's rijks kas naar inwonertal en oppervlakte. Tevens zijn er nog wat normen, maar het behoeft geen econo misch lesje te worden. We noemen dan ook geen grafiek, u kan dan zien hoe het gemeentebestuur de gelden gebruikt. Ik zei u al dat de gemeente bijna 25 miljoen per jaar gaat uitgeven. Daarvan nemen de uitgaven voor het Onderwijs in Schiedam, dat door velen als een voorbeeld van goed gemeentelijk beleid wordt gezien, meer dan vijf miljoen gulden. U wenst toch ook voor uw kinderen de modernste onderwijsmethodes, Schiedam heeft zelfs een School- buitenhuis in de Brabantse natuur, de Schiedamse jeugd gaat naar jeugdconcerten, filmvoorstellingen, exposities. Aan inkomsten, vergoedingen e.d. van het rijk ontvangt de gemeente ongeveer de helft terug. Het sociale werk voor maatschappelijk zwakken zou niemand van u willen wegcijferen. De kosten bedragen lnjcoüBten uitgaven exacte getallen. Onthoud alleen dat het Rijk aan Schiedam een bijdrage van tien miljoen gulden ver strekt. Vijftien miljoen gulden moet Schiedam op andere wijze aan inkomsten ontvangen en dan wordt er nog vijftien miljoen gulden voor de bedrijven van de gemeente uitgegeven, maar dit geld wordt terug verdiend." „Het is heel begrijpelijk, heren, dat u uw straat, uw huis, uw winkel, uw drinkwater zeer belangrijk vindt, maar de gemeente moet aan alles denken, moet ten behoeve van die grote gemeenschap alles belangrijk vinden", vervolgde G. „Kijkt u daarom eens naar deze echter meer dan vier miljoen en ontvangen wordt nog geen anderhalf miljoen gulden bij deze dienst. Het bouwen van huizen is heel belangrijk. Eerst echter moet het poldergebied bouwrijp worden gemaakt. Dat schept speciale moeilijkheden in Schiedam omdat het veengebied zulk een weke samenstelling heeft. De rioleringen en pijpleidingen verzakken telkens weer. Dat betekent extra onkosten. Er moet extra stevig geheid worden. Dit alles kost de gemeente jaarlijks bijna drie miljoen gulden. Nu zijn de bere keningen zo dat de bewoners van de nieuwe wijken de kostende prijs aan huur e.d. moeten betalen, maar

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 9