GROETEN VAN VER NOORD-RHODESIË CANADA 190 De Schiedamse Gemeenschap wordt hier van 't eerste begin tot 't laat ste eindje gelezen, d.w.z. de adver tenties geven mij altijd weer 'n leuke herinnering aan de Schie damse straten, waar we zo dikwijls door kwamen. De namen her inneren dikwijls aan oud-klasge noten. Dan natuurlijk de ontwikke ling van het stadsleven en 't stads beeld; er zit vaart in. Mijn eerste, uiteraard vage, impressie was toen Vader naar de Veenlantstraat ging. De Aleidastraat was toen het einde van Schiedam. In 1956 waren er heel wat wandelingen nodig om al 't nieuwe op te nemen, 'n Vliegtuig kwam eraan te pas om 't in vogel vlucht te zien. Wat kan ik er anders aan toevoegen dan: ga voort op de ingeslagen weg en maak er iets moois van. Dank aan de archivaris van 't museum voor zijn pioniers werk en de culturele opgang. Inderdaad geeft 't lezen van de Schiedamse Gemeenschap mij veel genoegen en 'n moment van rust om weer wat op te kikkeren voor 't werk wat er hier te doen is. Steeds weer vinden we kracht in de edelmoedigheid van anderen, die zich zo spontaan geven, 't Is zo moeilijk voor stadsmensen om zich in te denken, hoe wij hier werken. Waar de kerken zoveel zijn in Schiedam sta ik hier met m'n parochie in het midden van een gebied dat zo groot is als 1/3 van Nederland. Van de zuidwest punt naar 't noordoosten maken we 180 km. Dertig buitenposten zijn er te bezoeken die ieder een 10 tot 20 dorpen omvatten. Een goede gever, Schiedammer van geboorte, gaf me 'n bromfiets. En dikwijls is de fiets nog de enige uitkomst om de brug- loze riviertjes via 'n paar boom stammen over te steken. Als die boomstammen er zijn, want dat is niet altijd 't geval. Ik ben echter in 't bezit van 'n zwemdiploma van de S.Z.C. Zo geen vrees voor 't water. Mijn hartelijke groeten aan de Schiedamse gemeenschap. H. Geerdes W.F. Nu iedereen weer voorbereidingen treft voor het komende kerstfeest, gaan onze gedachten vanzelf terug naar „thuis", naar „Schiedam", waar we onze eerste Kerstmis vier den en nog zovele nadien. We den ken aan de enorme kerstboom, die altijd op het Koemarktplein opge zet wordt, we denken aan de fees telijk versierde etalages van de be kende winkels, waar we zo graag onze boodschappen deden, we ho ren in gedachten het luiden van de klokken middernacht, wat werkelijk een zeer bijzondere sfeer met zich meebracht en we denken aan het huis waarin we woonden. Een feest zoals Kerstmis maakt iedere emigrant wat weemoedig, maar er zijn zoveel dingen waar we ons mee kunnen troosten. De vele brieven brengen ons dichter bij huis, we worden op de hoogte gehouden van het wel en wee in de familie. Het verschijnen van de „Schiedamse Gemeenschap" brengt ook vreugde, doordat we te weten komen wat er in Schiedam omgaat. We weten dat Schiedam groot en groots geworden is. Wij leven in een vooruitstrevend land maar in Schiedam wordt ook hard gewerkt, gemoderniseerd en gebouwd. Terwijl ze thuis hazepeper eten, doen wij het met kalkoen, wat ook heerlijk is; al luiden onze klokken niet zo mooi, een grammofoonplaat kan veel vergoeden en hier in Montreal worden niet alleen plei nen versierd, maar ieder huis af zonderlijk, wat een warm en fees telijk gezicht is, vooral 's avonds als de lichtjes aangaan. We zullen Schiedam nooit vergeten, maar we hebben er wel iets voor terugge kregen. R. Vincent-van den Brekel

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 18