IN 1962 zal Schiedam over 198 Zelfs een stad kan gebukt gaan onder wanbegrippen. Het vooroordeel drukt het bepaalde stempel en voor Schiedam is het merkteken sinds eeuwen de alcohol. Schiedam is de jeneverstad, de niet-Schiedammer ziet het stadje als een broedplaats van branderijen en distilleerderijen die hun bedrijvigheid aan historische grachten en vesten hebben. De Schiedammer weet dat dit beeld van zijn stad slechts een (gering) facet van een boeiend scala is. Schiedam is industriestad geworden. Zo omvangrijk was de ontwikkeling dat Schiedam is volgegroeid tussen Vlaardingen en Rotter dam. De buren westelijken oostelijk hebben Schiedam volkomen ingesloten. Schiedam voelde zich al beklemd tussen de natuurlijke grenzen van Rijnmond en Schie. Eerst volgend jaar echter kan Schiedam, stad van meer dan tachtigduizend inwoners, gaan tonen van formaat te zijn. Dan zal Schiedam over de brug ko men. Gedurende eeuwen heeft Schiedam natuurlijkerwijs het isolement kunnen handhaven. Het stadje ont stond aan de monding van de Schie, het stadje be schermde zich achter de dijken die de bekende vijand op afstand moesten houden. De verbindingswegen over die dijken, naar Rotterdam over Rotterdamse- dijk, naar Vlaardingen over Vlaardingsedijk vormden de enige contacten met de wereld buiten Schiedam. Zo is het wel heel lang gebleven. Ondanks het feit dat ook Schiedam na de oorlog deel had aan de hoog conjunctuur, ondanks het feit dat Schiedam een ge hele polder, Nieuwland, in de vorm van een satelliet stadje met 5.000 woningen achter die Schie en de Vlaardingerdijk bij de stad betrok bleef er het wan begrip. De aloude Hoogstraat namelijk en de ver keersader Rotterdamsedijk-Vlaardingerdijk bleven primair van betekenis, zeker voor het doorgaande verkeer. Vrijwel onopgemerkt groeide Schiedam; het groeide zo hard naar het noorden toe dat nu liefst vier nieuwe wijken zullen worden gebouwd in de komende tien, twintig jaar rondom het duizend jaar oude dorpje Kethel dat zoveel mogelijk de eigen sfeer en het eigen karakter zal mogen behouden. De verbreking van het isolement echter vraagt we gen, er zullen goede toegangs- en verbindingswegen moeten komen. Het Rijk zorgt er nauwelijks voor, want de Rijksweg 20 zal de niet-Schiedammers op snelle wijze vrijwel langs de oude Schiedamse grenzen voeren. De Provincie zal vanuit Den Haag een mooie weg doen aanleggen naar de wijken in het Kethelse. Schiedam evenwel besteedt miljoenen om tot meer volwassenheid te komen. Dwars door Schiedam is er al de verbindingsader met de nieuwe wijken, die grotendeels voert over oude wegen, nl. van het cen trum over de Nieuwe Haven, de Nieuwe Damlaan (nieuw) Nieuwland in en over de jonge Sportparkbrug Kethel in. Belangrijker evenwel is dat het verkeer de knelpunten in de oude en dikwijls zo nauwe binnen stad kan gaan ontwijken. Dat zal over enkele maan den mogelijk zijn. Reeds nu is te zien dat Schiedam gaat beschikken over een mooie en belangrijke ver bindingsweg met de wijken Nieuwland en Kethel, die gemakkelijk aansluiting op Rotterdam en Vlaar dingen zal geven. Onlangs voteerde de gemeenteraad meer dan een half miljoen gulden voor verbetering en verbreding van de Rotterdamsedijk. Binnenkort zal de gemeente raad ook een groot bedrag beschikbaar stellen voor de werkzaamheden aan de Broersvest. Als het zover is beschikt Schiedam op korte termijn over een ver binding Schiedam-Centrum met het achterland. Het verlengde van de Broersvest is namelijk gericht op de 's Gravelandsepolder waar nog tot voor kort de koeien graasden. Nu zal de aan te leggen weg in die polder het contact teweeg brengen tussen het grote verkeersplein in Nieuwland en de Broersvest. Het kernpunt van deze verbindingsweg zal de Proveniers- brug vormen, die dan ook bijzonder feestelijk in ge bruik wordt genomen over enkele maanden. Het is nog niet zo lang geleden dat de polders achter de Schie eenzaam en schier verlaten gebied waren. Op het hoekje van de Noordvest en de Schie stond een boerderij die slechts per boot te bereiken was. Nu staat die boerderij niet meer op dat hoekje, maar er is in dat landhoofd een enorme betonnen kelder ge maakt, die plaats zal bieden aan de machines en het contragewicht van de nieuwe brug. Het is een heel bijzondere brug, niet vanwege de belangrijkheid van

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 26