205 Hansjes vader gaat praten met het hoofd van de school. Deze, een verstandig man, verwijst Hansje voor een onderzoek naar de schoolpsycholoog. Ook dit is een nieuwe figuur in onze stad en hij bewijst hoe kostbaar men alle Hansjes acht. De psycholoog stelt vast, dat het verstand van Hans zeer normaal is. Gelukkig, hier heeft vader gelijk gehad. De school arts komt erbij. Lichamelijk schort er niets. Dan gaat de psycholoog Hansjes mogelijkheden ver kennen. Ergens moet toch een ziek plekje zijn. Is het 't karakter, de wil, het huisgezin, of was Hansje nog niet rijp voor de school? De psycholoog stelt zijn diagnose en verwijst Hansje naar de l.o.m. school. Vader heeft zich laten voorlichten. Hij weet dat een team van specialisten in en buiten de school nu gaan proberen Hansje weer te maken tot wat hij was: een vrolijk, parmantig kereltje. Hij weet ook, dat alles zal worden gedaan om de verloren tijd in te halen en dat de l.o.m. school, als school voor kinderen die een normaal verstand bezitten, aansluiting geeft op het normale vervolgonderwijs. Vader en moeder gaan ten volle met Hansjes verplaatsing akkoord. En zij hebben er geen spijt van. Het is een wonder zo snel als het kind herademt, zelfs in de periode van gewenning, waarin het toch moet acclimatiseren. Eerst wordt hij individueel bijgewerkt, maar al gauw kan hij mee in het groepje. Zorgvuldig wordt zijn geschokte zelfvertrouwen hersteld en het norse kereltje wordt weer een lachend kind. De mensen die hem helpen hebben ontdekt waar de kortsluiting zat en met geduld, met fantasierijke leermiddelen wordt Hans over het dode punt geholpen. Vader en moeder leven op. Met een niet langer koppig en stuurs kind, keert het plezier terug in huis. Misschien, wie weet, kan hij na een tijd terug naar zijn oude school. Is er een wonder gebeurd? Nee! Slechts is, door de best onderlegde krachten, de grootst mogelijke moeite gedaan. Vergaat het elk moeilijk kind als Hans? Natuurlijk niet! Er kunnen oorzaken zijn, die niet op te sporen of weg te ruimen vallen. Maar één ding blijft: het kind dat in de nog altijd grote klassen van de lagere school zich reddeloos verloren voelde, komt in de beschuttende warmte van de kleine l.o.m.-klas tot nieuw leven. Zijn kansen op een normale maatschappelijke aanpassing, bij het g.l.o. gedaald tot onder nul, stijgen aanzienlijk bij het l.o.m.-onderwijs. Voor de voortvarende en verantwoorde wijze waar op het Schiedamse gemeentebestuur de onderwijs zaken aanpakt, verdient het van zijn burgers een forse pluim! Van nijpend onderwijzerstekort is hier geen sprake meer; een nieuwe school, met al het specialistische personeel dat vereist is, wordt ge sticht; een medisch-psychologisch team is nagenoeg gevormd; er komt een nieuwe schoolarts bij; het maatschappelijk werk is uitgebreid. Onze stad kan in dit opzicht elke vergelijking met de buursteden met glans doorstaan. Duidelijk blijkt, dat onze vroede vaderen ten volle beseffen dat de jeugd het kostbaarste bezit van hun burgers is. Voorbeeld van creatief groepswerk van deze moderne onderwijsvorm

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 33