MUZIEKSCHOOL groeit uit zijn jasje 207 te worden. En leren, dat doet een beschaafd 20ste-eeuwer op school. Een goed jaar geleden benoemde het bestuur van de Schiedamse Muziekschool Jaap Hillen tot direc teur. Hij werd niet zomaar een directeur, die de sigaren van zijn voorganger verder kwam opro ken. Hij kreeg de speciale opdracht de muziekschool, door allerlei oor zaken een kwijnende plant, nieuw leven in te blazen. En hij is bezig geweest. Niet alleen blazend, strijkend en tokkelend, maar ook organiserend en ordenend. Het scholen bleek grote en plezierig resultaat is, dat de kwijnende plant onverzuilde belangstelling te be plant nu weer best in blad staat en staan. Het gevolg is, dat thans op wat meer zegt talrijke nieuwe niet minder dan elf scholen (open- loten laat uitbotten. bare zowel als bijzondere) dit onder- Jaap Hillen begreep, dat een muziek- wijs, na schooltijd, wordt gegeven, school het in de eerste plaats van De verwachting is dat binnen niet de kinderen moet hebben. Zij zijn al te lange tijd dit aantal nog be- het, waarbij het best en het meest langrijk zal worden vergroot. De de liefde voor en de kennis van de centrale figuur voor het volks muziek kan worden aangekweekt. muziekonderwijs is ongetwijfeld juf- Een volksmuziekschool moest het frouw Tinke. Op haar jonge schou worden. Samen met de inspecteur ders rust de last van lesgeven op van het onderwijs werden cur- de muziekschool en op een aantal sussen Algemeen Vormend Muziek- van de deelnemende scholen. En als onderwijs voorbereid, te geven wij zeggen dat zij dat op voor tegen een geringe prijs op de treffelijke wijze doet, is ons oordeel gewone lagere scholen. helemaal niet beïnvloed door het Het was niet gemakkelijk dit finan- feit dat zij als enige in den lande cieel en technisch te verwezenlijken. bezitster is van het diploma lerares Het gebrek aan bevoegde leer- A.V.M.O. krachten was en is (hopelijk niet Bedroeg het aantal leerlingen van lang meer) een handicap. Bij de de muziekschool het vorig seizoen ruim 500, nu nadert het snel de duizend. Zo snel, dat het de direc teur en zijn leerkrachten soms bo ven het (organisatorische en finan ciële) hoofd dreigt te groeien. Jaap Hillen's verwachting, dat uit zijn A.V.M.O.-klassen een groot percen tage zich na verloop van tijd zou opgeven voor instrumentale stu die, wordt bewaarheid. Maar elke leerling eist een zekere investering aan leerkrachten en instrumenten. En al is dan komend jaar de gemeen telijke subsidie aanmerkelijk ver hoogd, het blijft een kwestie van de eindjes wat langere eindjes aan elkaar knopen. Het gebouw zelf, aan de Lange Ha ven, heeft dringend een restauratie en een doelmatige verbouwing no dig. De beschikbare ruimten zijn veel te groot voor het privé-onder- wijs en nergens is er akoestische aanpassing aan de eisen van het muziekonderwijs. De geluidshinder is dan ook bijzonder groot. Direc teur Jaap Hillen is echter te veel realist om een toverfee met een nieuw gebouw te verwachten. Hij roeit voorlopig met de riemen die hij heeft en hij roeit er goed mee. Alle leerlingen die een zekere graad van geoefendheid bezitten kunnen deelnemen aan het schoolorkest. De samenstelling is dan ook in orkest opzicht ietwat onorthodox. Maar het is een lust het gehele orkest of een gedeelte ervan te horen musi ceren. De bedoeling is natuurlijk niet met dit heterogene gezelschap van wel 70 musici symfonieën te gaan produceren. Een van de voor naamste eisen in de muziek is samen spel. En dat samenspel wordt, al oefenende, voortreffelijk aange leerd. Een eigenschap waarvan al die jeugdige muzikantjes in hun later leven veel profijt kunnen trek ken. En heus niet uitsluitend op het gebied van hun geliefde muziek. Fred Pfeifer

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 35