DER ROMANTIEK 'n kerst- tentoonstelling in schiedoms museum door cees ven der geer 210 WINTERLANDSCHAP - Hendrikus van de Sande Bakhuyzen (coll. Mus. Boymans-Van Beuningen) Er zal opschudding zijn! Een trekschuit? Karossen? Een dame, die door den heer haars harten geholpen wordt bij het bestijgen van de kade of het uitstappen van het rijtuig Wie is die man, die vrouw? Waartoe die trekschuit, het rijtuig? Die man en vrouw zijn bezoekers. Bezoekers, die volkomen in stijl de Kersttentoonstelling van Schie dams Stedelijk Museum bezoeken. In de stijl der romantiek naar de „Roem der Romantiek"! Goed, het kost wat, die costumes, de palfreniers, de huur van de rijtuigen, maar de entree is daarentegen te betalen. U doet het misschien niet zo. Maar gaan moet u wel. Nee, wij dwingen u niet. Maar verwisselt u De Gaulle en Ben Bella, Aden auer en Ulbricht niet liever voor „De Gebroeders de Witt in de gevangenis - 1672."? Uw wintersportvakantie gaat niet door? Kom, Koekkoek, romantisch schilder bij uitstek, voert u door een „Winterlandschap aan de Elbe" zo realistisch, dat uw toch al koude voeten (rijtuigen hebben nl. geen „heater"!) welhaast van koude afvallen. De afwas, nog wel met die vette-bout-schalen, juist achter de rug Welaan, in het museum wacht u er nog een! „Aan de afwas" van miniaturist Bakker-Korff. Hij was al eens in het museum. Stille, oude wijfjes zijn zusters schilderde hij in interieurs zonder radio of TV. Wel met Bijbel en stopwerk. Roem der Romantiek! Een Kersttentoonstelling, die geen problemen stelt. Geen moeilijke moderne jongens, die met „klodders" werken. Plaatjes kijken en wat voor plaatjes. Sublieme plaatjes. Knap, gevoelig schilderwerk. Goed, de kunsthistorici slaan het niet zo hoog aan. Een museum zal schilderijen uit deze periode (plm. 1820-1860) niet tot zijn rijkste bezit rekenen. Maar wel zal Schiedams Museum het tot zijn plicht rekenen, u er iets over te vertellen. Met geluidsband en dia's zult u in de aula zie gelijk eens, hoe veel fijner het daar weer geworden is wat wegwijs gemaakt worden. U zult daar wellicht horen:

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 38