behouden oor Nic. von Loopik 237 van de moeilijkste periodes in zijn leven. Zijn recht zoekend bij tal van instanties, niet altijd begrijpend wat de belangen van de diverse semi-ambtelijke sociale instituten of verzekeringsinstellingen zijn, poogde hij zich met zijn gezin over eind te houden. Inmiddels was hij aan het werk gegaan voor „De Waterpoorter". De Kring, die in iedere stad in Nederland een goed draaiorgel wenst te plaatsen, had het oude instrument gekocht. Albert Teunissen bracht het wrak naar een garage in Schiedam. Maanden heeft hij ondanks zijn precaire positie aan het orgel gewerkt. Met de orgelbouwer Jacq Minningh uit Rot terdam maakte hij van de „Water poorter" weer het fraaie instru ment. Nu siert de Gavioli de Schie- damse straten. Nu klinken de zui vere, volle tonen in de Schiedamse wijken. Uniek instrument Overigens is het geen gewoon draai orgel dat in Schiedam musiceert. Het is om vele redenen uniek. Het anderhalf ton zware orgel is bij voorbeeld een van de weinige exem plaren die op een vrachtauto zijn ge monteerd. Duwen zou te veel van de spierkracht gevergd hebben, maar het is ook geen draaiorgel meer dat met de zwaaiende arm bediend moet worden. Een elektro motor zorgt er namelijk voor dat de zware blaasbalg van voldoende lucht wordt voorzien. Oude roman tiek heeft Albert Teunissen zo voor zien van modern gemak. Dat be zorgt hem weieens last. In de vijf tien maanden dat het orgel nu weer „als nieuw" is heeft Teunissen met zijn Waterpoorter al vele concour sen bezocht. Bij de eerste wed strijden schreef men het orgel in bij de draaiorgels met als gevolg dat de Schiedamse Waterpoorter alle eerste prijzen wegkaapte voor befaamde orgels uit het gehele land. Later heeft de jury dit instru ment ingedeeld bij de concertorgels en ook nu zijn de prijzen voor Albert Teunissen. Het instrument, dat enkele tien duizenden guldens waard is, mag dan ook een zeldzaam exemplaar worden genoemd. Deze Gavioli, een 90-toets, is zestig jaar oud. Het in strument bezit 586 pijpen, waarvan 24 bassen. De speeltafel heeft 1400 kleppen uit handwerk van schapen- leer. Verder zijn er zeventien regis ters, waaronder een uniek carillon, piston, hobo en dergelijke klank- zuivere onderdelen. Het orgel is door de beroemde Gavioli gebouwd voor een Parijse danszaal. Later kwam het in Sneek. Nu herinnert het fraai beschilderde voorfront met de bekende poort uit Sneek nog aan zijn herkomst. Verchroomde xylofoon en poppenkapel trekken speciaal de aandacht in het enorme geheel dat zeven meter lang en vier meter hoog is. Waterpoorter en Albert Teunissen zijn uitzonder lijke figuren, niet alleen in Schiedam, maar op het vasteland van Europa waar zij tonen dat het aloude draai orgel nog immer een sfeervolle bij drage tot elk stadsleven kan le veren. Albert Teunissen is gelukkig met zijn nieuwe carrière, ook al be treurt hij het dat slechts weinigen zien hoe uitzonderlijk het Schie damse orgel is. Boos kan hij worden als men meent dat hij uit luiheid „achter het orgel loopt"; dan wordt hij niet boos omdat men in wezen hem beledigt, maar diep teleur gesteld beseft hij dan weer dat er nog velen zijn die niet beseffen dat een van de kostbaarste orgels nog vrolijk muziek kan maken in Schie dam. Zonder Teunissen zou het mooiste rijdende mechanische or kest tot stof zijn vergaan.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 13