15 fleurig meubilair gekomen en een plezierige, decora tieve wandschildering vrolijkt de wachtkamer op. De taak van het bureau, dat is duidelijk, is de bestrij ding van de tuberculose. Dat gebeurt op twee manie ren: actief en passief. Passief, door tijdens de spreek uren af te wachten wie zich voor onderzoek aanmel den. Dat zijn gewoonlijk patiënten verwezen door de huisartsen of specialisten. Deze werkwijze levert het grootste rendement op. Actief wordt de ziekte opgespoord door keuringen bij bedrijven, onderwijs en door groepsonderzoek. Wat de schoolkinderen betreft nog dit: slechts dié kinderen worden doorgelicht, die positief reageren op tuberculine. Het onderzoek op de lagere scholen wordt uitgevoerd door de schoolartsen middels de bekende schrapjes, de reactie van „von Pirquet". Met het voortgezet onderwijs houdt zich het consultatie bureau bezig. Hiertoe werden mobiele teams gevormd, die de scholen afreizen en de schoolbevolking op T.B.C. onderzoeken d.m.v. een gevoeligheids-reactie, die werd ontwikkeld door de arts Mantoux. Vandaar de naam „Mantoux-teams". Een nevenfunctie van het bureau is ten slotte nog het geven van adviezen bij longziekten als bronchitis, astma e.d. Het regelmatige bevolkingsonderzoek wie is nooit in het verplaatsbare houten gebouwtje geweest? wordt in dit district uitgevoerd door de stichting „Tuberova", die zeer nauw samenwerkt met het consultatiebureau, ja, medisch gezien er één ge heel mee vormt. Maar de financiering van dit werk geschiedt uit particuliere bijdragen, aangevuld met gemeentelijke subsidies. Wie nu meent dat het doel van dit stukje is: onrust te zaaien onder de lezers, heeft het glad mis. Onze bedoeling was alleen: een misverstand weg te ruimen, namelijk dat het met die T.B.C. wel losloopt, en daar voor in de plaats rustige zekerheid te stellen. De zekerheid dat nog altijd over ons volk eenfijngemaasd net ligt gespreid. Een net, waarin de tuberculose voorheen een bron van eindeloos leed met bijna onfeilbare zekerheid tijdig wordt gevangen. En om dat „tijdig" draait het, als zo vaak in de geneeskunde: hoe eerder ontdekt, hoe groter de genezingskans.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 15