GROENGORDEL GROEIT DOOR SPORTIEF GEMEENSCHAPSWERK 108 Het nieuwe, zelfgemaakte 'honkbalstadion' in Harga van de S.V. H.V. 'Schiedam'. In stilte wordt veel schoons verricht. Het zou een citaat van een onzer denkers kunnen zijn maar de eerste regel is slechts geschreven om te wijzen op het vele schone dat in de stilte van Schiedam wordt ver richt. Met enige ergernis valt namelijk te constateren dat wel het defaitistische woord van de sociologen, psychologen en andere wetenschapsheren wordt ge hoord. Zij stellen dat „men tegenwoordig zo indolent is, men doet niets meer voor de gemeenschap, men is niet warm te krijgen voor-'t-een-of-'t-ander". Het wordt met fraai vakjargon gesteld, het wordt niet weersproken en daarom zal men gauw geneigd zijn het intellectualisme te beamen. Schiedams groen- gordel toont evenwel dat nog zeer velen bereid zijn in hun vrije tijd veel voor de gemeenschap te verrich ten. Men schreeuwt het niet van de daken, maar in Schiedam wordt dit seizoen op verbluffende wijze een streep gezet achter het eerste tienjarenplan voor de sport. Dat kan geschieden dankzij een sublieme samenwerking tussen overheid en sportwereld, waar bij de instanties steeds heel welwillend de zelfwerk zaamheid hebben gestimuleerd en terzijde gestaan. De wethouder van sportzaken, Mr. P. van Bochove, kan trots zijn op wat hij met zijn werkers tot stand heeft gebracht, hij kan ook met ere als een voorbeeld van de goede sportwethouder worden genoemd in ons land. Centrale figuur in het goede contact tussen overheid en sportwereld is de secretaris van de Gemeentelijke Sportraad, Jan C. Bronneman, die een halve eeuw ervaring in de Schiedamse sport paart met de bereidheid van 's morgens vroeg tot na het nachtelijk uur aandacht te schenken aan grote en kleine problemen in Schiedams sportwereld. De weg naar de overheid werd zo een gemakkelijke voor de vele tientallen werkers uit de vele sportverenigingen, die allen iets goeds voor hun club tot stand willen brengen. De beide oud-sportlieden Van Bochove en Bronneman hebben met goed begrip voor de realiteit het streven van de verenigingsfunctionarissen ge steund. Plotselinge ontwikkeling Tien jaar geleden kon de aanschaffing van een junior voetbal wegens gebrek aan geld nog een „agenda punt" voor bestuursvergaderingen zijn. Vooruit strevende functionarissen kochten zulk een bal in wanhoop dan wel eens uit eigen portemonnee. In 1952 kwam het Sportpark Thurlede gereed in Schie dam. Het werd het aanvangssein voor rigoureuze wijzigingen op het gebied van de sportaccommodaties. Voetbalclub Excelsior '20 kreeg drie velden, handbal club DWS kreeg twee terreinen en hockeyclub Asvion aanvaardde twee velden op het gebied tussen Schie dam en Kethel. De clubs werden benijd door de overige verenigingen, maar de meeste bestuursleden vroegen zich af hoe de huur van de velden kon worden voldaan. Het bouwen van verenigingsgebouwen leek onoverkomelijk. De eerste drie clubs lieten de gebouwtjes plaatsen. Ze sloten o.a. leningen af. Het jaar daarna trok voetbalclub DHS naar de Schiedamseweg in Kethel, waar aan twee velden ook een eigen gebouw (via een lening) werd geplaatst. Jaren hadden de clubs ge bruik gemaakt van oude, dikwijls verveloze gebouw tjes op de velden die her en der in en om de stad lagen. Nu komt er plots een opmerkelijke ontwikke ling in het sportleven. Wel durven nog weinige clubs de gemeente om het volledig beheer van meer dan één nieuw terrein te vragen. DRZ komt met een unicum voor deze omgeving. De leden plaatsen palen op het veld en voor het eerst is er 's winters bij een kleine club veldtraining onder het licht van de schijn werpers. Spoedig volgen de andere voetbalclubs het goede voorbeeld. In 1954 verdwijnt het sportveld

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 16