de havendienst ZEEVAART 150 Rechts: De Ooievaarsbrug gaat open. Een hypermoderne installatie in het oudste deel van de stad. Onder: Bij de Proveniersbrug - jongste schakel tussen oude en nieuwe stad - wordt de laatste hand gelegd aan de beschoeiing van de Schie. (Foto's Hans Visser) Maar de nieuwe ontdekkingen wurgen het branders- bedrijf. De haven kwijnt, er komen trage jaren van verval. Totdat, rond 1900, de scheepsbouw opnieuw brood op de planken en schepen in de haven brengt. Het verkeer te water eiste en eist een ordenende hand en een toeziend oog. Reeds rond 1300, als de stad grafelijke toestemming krijgt tot het bekaden van de waterwegen, moet het stadsbestuur voort durend zorg besteden aan dit levensbelang. Ver voor men zich bekreunt om bestrating, straatverlichting of gemeentereiniging vergt de haven een geregelde overheidsbemoeiing. De havendienst, in een of andere vorm, zal hierdoor waarschijnlijk de oudste gemeente dienst zijn. De havendienst; voor buitenstaanders een woord zonder meer. Voor insiders (en wie is dat meer dan havenmeester Groenhof met wie we hierover spra ken?) een wereldje apart. Zoals de Schiedamse havens uiteenvallen in zee- en binnenhavens, splitst de taak van de havendienst zich in zeescheepvaart en binnenvaart. Voor de zeescheep vaart heeft de gemeente een vijftal havenloodsen aangesteld. Alle, voornamelijk in de Wilhelmina- haven, aankomende en vertrekkende schepen worden onder toezicht van deze deskundigen de haven in- of uitgeloodst. Wie wel eens heeft gekeken naar de hoog op het water liggende kolossen, kan zich in denken dat dit vaak niet zonder moeite gebeurt. Vooral niet als de wind de scheepsromp ranselt en samenspant met een hardnekkige stroom. De sleepboten hangen als hijgende honden in de trossen. Hun vinnige kracht luistert gehoorzaam naar de fluit van de loods op de brug van het schip hoog boven hen. De Wilhelminahaven is nu geschikt gemaakt voor de grootste schepen en wordt door baggeren op een

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 10