BINNENVAART WATERWACHT De havenloods gaat op midstroom aan boord. Het is een ijzingwekkende klim uit het kleine dienstbootje hoog tegen de flanken van de zeereus op. En nu stormt het nog niet eens. diepte van 9,60 meter (beneden N.A.P.) gehouden. Ook dit op diepte houden, evenals het toezicht op de beschoeiingen, behoort tot de verantwoordelijkheden van de dienst. Op dit ogenblik geeft de positie van de grote scheep vaart weinig reden tot juichen. Vooral de tankvaart maakt een zeer moeilijke tijd door. Het spreekt vanzelf dat dit voor Schiedam niet zonder gevolgen bleef. Meende men in 1955 nog, mede door de vesti ging van de n.v. Tanker-cleaning in ons havengebied, een belangrijke ontwikkeling van Schiedam als zee haven te kunnen voorspellen, thans is een (nog wel geringe) teruggang te constateren. Een ontwikkeling geheel in de lijn van deze tijd is de terugloop van het aantal binnenschepen, dat onze havens aandoet. Het totale laadvermogen van dit geringer aantal schepen nam echter in een enkel jaar met ruim een half miljoen ton toe. Conclusie: kleine schippertjes kunnen de concurrentie met het wegvervoer niet volhouden en sneuvelen een voor een. Het vervoer concentreert zich op de grote binnen vaartschepen. Die binnenvaart valt ook onder de hoede van de havendienst. Nog steeds betrekken talrijke bedrijven in Schiedam hun grondstoffen per schip. Daarvoor moeten zij sluizen en bruggen passeren. Gratis gaat dat niet. Wij allen kennen wachtend voor de brug de brugwachter, die met een lange stok de bijdrage in de onkosten van het passerende schip hengelt. Niet altijd gaat de brug voor een schipper open. In Schiedam prevaleren (dit in tegenstelling tot Rotter dam) de belangen van het wegverkeer. Daarom zal hier nooit een brug tijdens de spitsuren worden opengedraaid. Ook het schutten van de sluizen, het regelmatig spuien bij te veel, het inlaten bij te weinig water in onze havens, gebeurt door de zorg van de havendienst. Een klein gedeelte van Schiedam, in de buurt van het 'Hoofd', ligt nog altijd buitendijks. Maar al te vaak stroomt het water daar bij abnormaal hoge stand over de straat. De benedenverdiepingen der huizen worden dan door vloedplanken tegen binnen dringend water beveiligd. Om tijdig te kunnen waar schuwen laat de havendienst in zulke gevallen de zgn. 'waterwacht' in actie komen. Erg lang zal deze toestand niet meer voortduren. In het kader van het Deltaplan moet ook Schiedams waterfront nog veranderingen ondergaan. De eerste hand is reeds gelegd aan een waterkering tussen Maasboulevard en de erachter gelegen flatgebouwen. Maar hoe het precies zal worden, valt nu nog niet te zeggen. P.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 11