de schiedamse gemeenschap ...verleden ...heden 143 ORGAAN VAN DE STICHTING Jaargang 14, no. 7, oktober 1962 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 EREVOORZITTER: Mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam. BESTUURSRAAD Dagelijks bestuur: F. A. de Wolff, voorzitter; E. A. Leenderts, secretaris; A. de Groot, penningmeester; G. W. van Bergen Walraven, B. Drukker, A. L. J. Kunze, mr. H. A. M. Roelants. Leden: N. J. J. van Baarle, A. S. H. A. Blaisse, R. J. S. Goettsch, P. Groenendaal, K. J. Heyboer, A. de Jong, M. A. A. de Jonge, L. Kamp, P.Th.J. Kuyer, C. Landsbergen, mej. A. E. D. Noor- degraaf, C. Rauws, P. Smit, A. M. Sunderman, mevrouw M. A. C. Taverne-VanCampen, G. P.Verhuls- donk, B. Vincent en A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: B. Drukker, P. Groenendaal, drs. P. Th. J. Kuyer, B. Vincent, F. A. de Wolff. Eindredactie en opmaak: A. Pfeifer. ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants. Lange Haven 141 Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. DONATIES: minimaal f 5,per jaar. Losse nummers f 0,50 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). INHOUD pag. Die Jahreszeiten144-145 Molen „De Noord" 146-147 Jan F. de Zanger148 Havendienst149-151 Sint Janskerk XII 152-154 Van Schie tot Dam155 Overneming van artikelen of gedeelten daarvan en foto's slechts met toestemming van de redactie. In deze aflevering van De Schiedamse Gemeenschap besluiten wij de artikelenreeks van Ds. J. G. Jansen. Meer dan een jaar boeide deze auteur Schiedammer en niet-Schiedammer met de levensgeschiedenis van een gebouw: de Sint Janskerk. Het is een van de typische verschijnselen in deze tijd van sanering en nieuwbouw, dat de belangstelling voor het verleden in sterke mate toegenomen is. Dat blijkt vooral uit het feit dat het in de laatste jaren zelfs mogelijk was plaatselijke historie in boekvorm uit te geven. Aanvankelijk zou Ds. Jansen in enkele artikelen wat wetenswaardig heden over het belangwekkendste der Schiedamse bouwwerken vertellen. Al werkend echter bleek dit bestek veel te krap voor de beschikbare feiten en voor de geestdrift van de schrijver. De redactie heeft er geen spijt van gehad, dat zij hem toen bij de uitwerking van zijn stof de vrije hand heeft gegeven. De auteur was reeds een emi nent kenner van de Grote Kerk, maar dat belette hem niet opnieuw kilometers archieven overhoop te halen. Het resultaat was een pittig geschreven en historisch alleszins verantwoorde detailstudie van een der gaafste gotische kerken van ons land. Een plezierige bijkomstigheid is, dat bijna gelijk met het beëindigen van de artikelenreeks het 700-jarig bestaan van Schiedams Grote Kerk wordt herdacht. En het grootste compliment dat men auteur en tijdschrift kon maken was wel het feit, dat de artikelen thans gebundeld en van annotaties voorzien in boekvorm zullen verschijnen. P. Verandering is een bewijs van leven. Alleen wat dood is is star. Ook de Schiedamse Gemeenschap kent, omdat ze leeft, veranderin gen. Nü is dat een verhoging van de minimumdonatie van VIER naar VIJF gulden per jaar. Een futiel bedrag: één pakje sigaretten! Daarvoor in de plaats echter een voorlopig kleine verruiming van de faciliteiten voor onze donateurs. Ze ontvingen al gratis dit maandblad. Daarnaast was en is het mogelijk voor een rijksdaalder jaarlijks dit blad aan familie of vrienden in het buitenland te doen zenden. En als begin 1963 de nieuwe druk van de handige Gids voor Schiedam verschijnt, zullen alle donateurs gratis een exemplaar toegezonden krijgen. We menen dat de geringe prijsverhoging, gezien de al jaren door gaande kostenstijging, voor al onze donateurs aanvaardbaar zal zijn. Niet in het minst door de grotere voordelen die het donateurs schap thans biedt. We blijven trouwens attent op nieuwe mogelijk heden... maar dat hoort u nog wel.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 3