van het Schiedams Christelijk Man nenkoor. We willen u graag iets meer ver tellen over de componist en zijn werk. „Het instuderen van een werk, dat ten slotte onder leiding van een andere dirigent zal worden uitge voerd, brengt bepaalde moeilijk heden met zich mee... Ik moet mij in mijn directie geheel laten leiden door de aanwijzingen die door de componist zelf in de partituur zijn gegeven... De interpretatie van die aanwijzingen moet ik overlaten aan de dirigent, die het werk uit voert!" Mijnheer Smit zegt ook nog, dat een repetitie waar de heren en dames samen zingen wel laat horen hoe belangrijk het is, dat de koorleden ook de „gescheiden" repetities ge regeld bijwonen. U merkt wel, zo'n gezamenlijke repetitie wordt niet gehouden om afzonderlijk de partijtjes te stu deren, maar om te trachten de hechte samenwerking tussen allen tot stand te brengen." Op onze vraag wat hij liever doet, werken met een kleine groep of met een groot koor zoals hier, ant woordt hij lachend: „Ik doe dit graag... Ik ken ook geen angst wanneer ik voor zoveel mensen sta... Dat de mensen het ook fijn vinden kunt u wel horen aan het enthousiasme waarmee gezongen wordt!" Het zal grotendeels een Schiedamse aangelegenheid worden, deze uit voering van Haydns „Die Jahres- zeiten". De sopraan Nellie van der Spek, de tenor Jan Waayer en de bariton Jan van der Ree zijn geen van allen onbekenden voor onze stad, even min als de leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, die het be geleidend orkest zullen vormen. Alle Schiedammers zullen naar deze manifestatie uitzien. Zij herinneren zich immers ook nog de uitvoerin gen van Haydns „Die Schöpfung" en Handels „Messiah". Maar mijnheer Smit heeft ons en ook u gewaarschuwd: „Het is de eerste keer, dat in Schiedam „Die Jahreszeiten" wordt uitgevoerd... U mag er veel van verwachten, om dat wij goed voorbereid zijn... maar niet té veel omdat deze uit voering ongetwijfeld de sporen zal dragen van een eerste uitvoering Wij zien met heel veel belangstel ling de dertiende november tege moet en wensen van hieruit alle medewerkenden van harte succes! Van de heer M. de Braaf, voorzitter van „Excelsior", vernemen we dat het doel van deze koorrepetitie is, We gaan met elkaar „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn uitvoeren. Dat gaat gebeuren op 13 november a.s. in de Grote Kerk. Aan deze manifestatie werken alle koren uit Schiedam mee. Dit con cert wordt enerzijds gegeven als blijk van een grote samenwerking tussen de verschillende verenigin gen, gestimuleerd door de Schie damse Gemeenschap, anderzijds om luister bij te zetten aan het zestig jarig bestaan van „Excelsior"." Natuurlijk vragen we de heer De Braaf iets meer over het jubileum van zijn vereniging. „De Gemengde Arbeiders Zang-' vereniging „Excelsior" werd opge richt in 1902. In die tijd was zij het symbool van de vrijheidsdrang on der de arbeiders, voor wie het toen zeker niet gemakkelijk was om lid te zijn van een zangvereniging als „Excelsior". In de achter ons liggen de jaren heeft „Excelsior" drie diri genten gehad, waarvan ongetwijfeld de heer P. 't Hart er het langst voor heeft gestaan: bijna 36 jaar! Helaas overleed de heer 't Hart in 1956. Tien jaar geleden hebben wij ook ons vijftigjarig bestaan feestelijk gevierd. Op de ter gelegenheid daarvan gehouden receptie kwam de toenmalige voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, de heer M. Holl, ons niet alleen feliciteren, maar hij bracht ook een cadeau voor ons mee in de vorm van een toegezegde subsidie." „Ziet u," voegt de heer De Braaf eraan toe, „het is juist die finan ciële medewerking van de Schie damse Gemeenschap die het ons mogelijk maakt ons zestigjarig be staan zo groots te vieren.want u begrijpt dat een uitvoering van een werk als „Die Jahreszeiten" een kostbare geschiedenis is..." De repetities, waar de leden van alle medewerkende koren bij elkaar komen, zijn dus in volle gang. „Natuurlijk hebben we spontaan gereageerd op de uitnodiging van „Excelsior", vertrouwt mevr. Pen ning, voorzitster van het Schiedams Vrouwenkoor ons toe, „ook al wisten we dat er nog drie andere concerten op het programma zou den staan in die tijd van het jaar!" Joseph Haydn werd in 1732 in Wenen geboren. Na een veel bewogen leven in Oostenrijk maakte hij tweemaal een reis naar Enge land. Beide reizen inspireerden tot veel en grote artistieke prestaties, waarvan zijn twee oratoria „Die Schöpfung" en „Die Jahreszeiten" ongetwijfeld hoogtepunten zijn. Een oratorium is een compositie waar aan solisten, koor en orkest mee werken. Het geheel heeft meestal een sterk verhalend karakter. In „Die Jahreszeiten" bezingen drie solisten en een groot koor, met begeleiding van een orkest, achter eenvolgens de vier jaargetijden: lente, zomer, herfst en winter. De tekst van dit oratorium is ont- jl leend aan een dichtwerk van J. Thomson, bewerkt door een Neder lander, Van Swieten. Het werk werd voor het eerst uitgevoerd in 1801 in Wenen, maar verschillende ^delen konden toen geen genade vinden in het oog van de toen malige concertgezelschappen. Lang zamerhand raakte men verzoend met het geheel. Doordat men de eenheid van tekst en muziek leerde verstaan, is „Die Jahreszeiten" een zeer geliefd werk geworden. „Dames en Heren, luister u even. Het ritme verloopt zo: een twee drie ta torneen twee drie ta torn een twee drie ta ta ta torn We zijn teruggekeerd tot deze ge zamenlijke repetitie. Op de nauw gezette aanwijzingen van de heer Leo Smit, de dirigent van Excelsiordie ook 13 november de leiding heeft, volgt het koor opnieuw: „Ewiger... Machtiger... Gütiger Gott..." In de pauze vragen we de heer Smit wat zijn verwachtingen zijn van een manifestatie als deze. „Tja... ik heb natuurlijk wel met enige problemen te maken. Het voornaamste is, dat de mensen, die hun partijtjes onder hun eigen diri genten hebben leren zingen, zich nu moeten richten naar mijn op vattingen van „DieJahreszeiten". Deze uitspraak herinnert ons aan wat Ria Borgmeyer, dirigente van het Schiedams Vrouwenkoor ons toevertrouwde:

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 5