HENRI HARTOG t* 5; 181 Vrouw Zoun, klein, geslagen mensje, stond bij het tramhuisje te wachten op Arie, haar oudste, in het licht van de lantaren, de laatste aan deze kant van de Rot'dam'dijk. Verderop was het potdonker, tot aan de grote stad. Aai deugde voor niet veel, z'n hande stonge voor alles verkeerd, maar 't was een goed kind, al was 't ook waar dat d'r van zijn slag dertien gonge in een dozijn. Al een maand had ie weer zonder gelope, en nou zou die 't eindelijk eens proberen bij een honden scheerder in het Hang. Hij wis d'r niks van af, van 't vak. God weet scheerde die de honde de pote nog van d'r bast, maar hij mos toch ééns an de slag, en ze hoopte nou maar het beste. Hij kwam terug met de stoomtram van hallef acht, da was afgesproke. Ze had 'm nog een dubbeltje gegeven voor 't ritje terug van de Hoge Bomen af, en hij zou op 't voor balkon staan en zwaaien as tie 't baantje gekregen had. Nou, 't was hard nodig ook. D'r vent joeg alles door z'n keelgat sins dat die weer werkte in de branderij van Zwen en Zuuk. Daar hasse nooit nog nie sóveul steun an gehad. As tie z'n eige wou op- knope gaf ze met plezier 'n half weekgeld voor 't touw, al stak ze nou al tot over d'r kop in de schuld. Het was december, en vrouw Zoun, kouwelijk in haar dunne omslagdoek, stampte op de harde, stokoude keien van de waterkering en keek de weg af naar de lichtjes van de verre stad, de kaarsrechte, eindeloze, doodzwarte weg, met de windverwrongen, winterse, altijd onvolwassen bomen. Kwam daar de tram al ?Je kon zo verrekte weinig zien in 't donker met die vuren van de glasblazerij vlak naas je. 't Stak je gewoon in je ogen en as je dan weer de andere kant uitkeek was je bekant nesso blind as je tweede gezich. Nee, 't was de tram nog nie, 't was niks. Gong daar niet vrouw Zom Werachtig, ze zou doodvalle as 't die niet was. Die ging zeker weer na ouwe Kaan, met wie ze vree. Nouja, hij wewenaar, zij wedevrouw, 't ging de wereld niet an, ze mogge doen waddadde ze wouwe, maar fesoenlek was anders. Ze hokten niet bij mekaar, dat viel te prijzen, ze hadde elk d'r eige huissie, hij in de Rooiekoolbuurt en zij in de Schossepoort, maar waarom dan niet same na 't stadhuis? Zie je wel, daar liep ze weer achterom, door de lande, ze wou nooit rech toe rech an deur de stad na die kerel, ze was 'n stiekeme, vrouw Zom. Affijn, lang plezier konne ze nooit an mekaar hebbe. Hij was porder voor de ouwetijers, hij mos ter 's nachs om half twee uit, weer of geen weer, en overdag sliep die mees. En dan, 't was maar eens in de week, van die twee. Maar wasse an 'm zag, an zo'n kakebenehuishouwe. Geen tram hoor, in geen velde of wege. Maar 't kon zijn dasse nog te vroeg was. Ze hadde al in geen jare meer 'n klok in huis. Eens hadde ze 'n muis ge had, die kwam 's nachs klokke twaalf rondspoke in 't prullemandje dasse toe nog hadde, je kon d'r je horlozie op gelijk zette. Vreemd hè, zo'n beessie. Wat had 't nou in z'n kop gehad? Nooit eerder en nooit later as middernach was die op 't appel gewees. En ineens weg, zeker opgevrete door zo'n rotte kat. De wereld was toch maar raar. Guns, daar hajje vrouw Sluf ook. Kon ze dan nerreges 'n ogenblikkie staan sonder dasse derek in de gate liep? Ze stong lelijk bij d'r in 't krijt. Gistert hasse nog 'n maatje petrolie bij d'r gepoft, maar met wat 'n moeite, menslief, met wat 'n moeite! Asse geen aap wat hebbie mooie jonge had gespeuld hasse 't nog niet. D'r vent was vroom, daar wazze de p'stoors en de bisschoppe zogezeg nie weg te slaan, die leje

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 21