DE LINDENHOF 196 worden afgebroken en zij kunnen niet mee-voelen met Monumentenzorg die (terecht) deze typische acht- tiende-eeuwse bouw wil bewaren. Bovendien zeggen ze: we zijn geen wezen, waarom moet dat dan nog boven de deur staan Maar genoeg hierover; we zullen het moeten aan vaarden, zoals het is, maar hopen dat we nog eens een nieuw gebouw krijgen. Naar aanleiding van de voorgevel werd er uitvoerig gesproken over de vrijheid van het leven in ons huis. Ja, dat is maar een moeilijk probleem. Wij streven er naar de kinderen dezelfde vrijheid te geven die een kind in een goed gewoon gezin ook heeft en dat lukt in het algemeen ook wel. Natuurlijk moeten ze vragen of ze ergens naar toe mogen gaan en zeggen wanneer ze weggaan en thuis-komen en er zijn ook vaste tijden, die nu eenmaal met een geordend huis houden samenhangen. Als in ieder gezin zijn er natuur lijk kinderen, die meer vrijheid vragen dan we goed voor hen vinden, of die misschien misbruik maken van de vrijheid die ze hebben en dat geeft dan wel moeilijk heden. Omgekeerd is de leiding bij tijden ook wel eens te strak en ligt de fout niet bij de kinderen. Moeilijk is ook, dat als je ieder kind het zijne wilt ge ven, je bepaald niet uitkomt met de regel van gelijke monniken, gelijke kappen. Niet ieder kan evenveel vrijheid op een goede manier gebruiken en zo kun je de ene meer toestaan dan de ander, wat dan toch onvermijdelijk tot jaloezie aanleiding geeft. School en andere opleidingen, evenals veel ontspan ning, liggen buitenshuis, waarbij we erop letten dat niet te veel kinderen naar dezelfde scholen gaan en dat er ook niet te veel naar dezelfde clubs gaan. Met zijn tweeën of drieën is wel gezellig, dan heb je ook wat steun aan elkaar, maar als het er meer wor den, dan is de kans groot dat je weer niet je-zelf kunt zijn en op school of club gedoodverfd wordt als „de kinderen van de Lindenhof". Naast de mogelijkheden buitenshuis, zijn er ook binnenshuis veel mogelijkheden voor een gezonde vrijetijdsbesteding, al blijven er wensen. Er is een tegelplaats waar allerlei spelen als volleybal, kegel voetbal, trefbal en wat al niet meer gedaan kunnen worden, alleener mag niet worden gevoetbald. Het veldje naast het huis waar dat kan, is echter te klein en meestal nat en na regenweer te modderig om het spel goed tot zijn recht te doen komen. Een huis als de Lindenhof zou eigenlijk de beschikking moeten hebben over een goed sportveld, waar naast voetballen ook castie, slagbal, honkbal en atletiek gedaan zou moeten kunnen worden. Binnenshuis zijn drie speelzalen voor binnenspelen, die we echter moeten beperken, want ze zijn geen van drieën als speelzaal gebouwd, terwijl één daarvan ook nog als toneelzaal moet dienen. In de huiskamers kan eenvoudige handenarbeid worden gedaan en we hebben daarnaast een goed ingericht handenarbeid- lokaal, waar onder leiding van een specialiste in kleine groepjes naar de regelen der kunst, met veel gevarieerde mogelijkheden gewerkt kan worden. Unaniem zijn de kinderen in hun waardering voor wat de handenarbeidleidster daar met hen doet; ze gaan er graag naar toe. Van groot belang zijn ook de grote feesten gedurende de loop van het jaar en mij is gevraagd om daar vooral iets over te schrijven. Het St. Nicolaasfeest wordt ingeleid met de komst van de Goede Heilige zelf, waarna later op de avond iedere groep het feest met de grote en vele kleinere surprises verder viert. Het Kerstfeest kent twee hoogtepunten: de avond met het Kerstspel en op de avond voor Kerstmis de gemeenschappelijke Kerstmaaltijd, waarbij ieder uit het huis en nog vele gasten aanzitten. Na de viering van Pasen met een gemeenschappelijke maaltijd op Paasmorgen is in het voorjaar de Kinder- kermis op Koninginnedag, die dan meestal te midden van de dan bloeiende bomen en planten op de binnen plaats wordt gehouden, een waar hoogtepunt, waar honderden gasten komen. Vlaggen, muziek en ver klede groepen met prijzen voor de mooiste pres taties 's avonds besloten met een uitvoering in de toneelzaal met Oranjebal na, verhogen de feest vreugde. Is dit feest eenmaal voorbij, dan gaan we alweer naar de zomer toe-leven. Eensdeels zijn deze maanden ondanks veel buitentochten, zwemmen enz., zoals overal in Nederland wat gespannen door het vooruitzicht van schoolovergangen en eventuele exa mens, anderdeels is er de voorbereiding op de zomer vakanties, waarin alle groepen gaan kamperen of trektochten maken, naast logeerpartijen thuis, bij familie of bij vriendelijke mensen, die hun woning voor vele kinderen openstellen. Naast de grote feesten zijn er de kleinere: de ver jaardagen van ieder kind, een geslaagd examen, de verjaardagen van de leiding en de directie en vaak zo maar eens een willekeurige aanleiding, zijn redenen om in groter of kleiner verband de feestkleren aan te trekken. Na het bovenstaande moet u echter vooral niet den ken, dat er alleen maar feest gevierd wordt in de Lindenhof en dat er niet gewerkt wordt en dat er soms geen grote moeilijkheden zijn. Ik ben begonnen met te zeggen dat het niet gemakke lijk is om ver van huis in een inrichting te moeten leven. Dit probleem nog vermeerderd met vele an dere maakt, dat de meeste van onze kinderen het niet gemakkelijk hebben. Dat brengt zo zijn span ningen en conflicten met zich mede, waardoor het soms heel naar kan zijn, maar als het lukken wil om door alle moeilijkheden heen, verdrietige mo menten en gelukkig ook vreugdevolle momenten een nieuwe toekomst op te bouwen, heeft de Lindenhof zijn taak vervuld en kunnen veel kinderen later toch zeggen: „Het was toen niet makkelijk, ik heb naast plezier ook veel verdriet gehad, maar ik ben er toch op vooruitgegaan en de tijd in de Lindenhof is toch een waardevolle bijdrage tot mijn leven geweest". Veel is niet gezegd, veel is even wat vluchtig aan geraakt, maar dat kon niet anders in de toegemeten ruimte. Ik hoop dat u toch enigszins een indruk hebt gekregen van het leven, dat zich achter de oude voor gevel, met de twee poppen Jan en Kaat, op de Lange Achterweg afspeelt. J. RITSEMA VAN ECK.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 36