205 Een rommelpot van feiten en toestanden uit het jaar 1862, dat brengen wij op de volgende bladzijden. Een eeuw geleden al, of een eeuw geleden pas; wat is het verschil Het is nadrukkelijk de tijd van onze vaders en grootvaders. Moeders en grootmoeders komen dan nog nergens ter sprake. Die koken de pot en daarmee uit! Het is een typisch patriarchale wereld, waar men vóór alles behoudend is. Een rustige wereld toch ook wel, waarin de diligences nog hun trage strijd tegen de IJzeren Spoorweg vol houden. Elke nacht rijdt de diligence naar Amsterdam. Burgemeester L. Knappert leidt in deze dagen de vergaderingen van de Raad der Gemeente, bijgestaan door zijn wethouders J. B. Nolet en H. C. Rijnbende. Het stadje Schiedam telt 15.406 zielen, zo leert ons het jaarboekje van 1862. Dat, en het „uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente Schiedam over het jaar 1862", vormde de bron van onze rommelpot. Voorlopers van onze zie kenfondsen zijn de 'Socië teiten ter geneeskundige verzorging', verenigingen waar men botje bij botje U legt om in tijd van ziekte de leden financieel te kun- nen bijstaan. Het zijn er in f Schiedam niet minder dan een dozijn. Het eerste deel van hun naam luidt on veranderlijk; „Sociëteit onder de zinspreuk: En in die zinspreuk stopten de leden hun rechtlijnige nuchterheid, hun religie of hun dichterlijke fantasie. 'Nut en voorzorg', 'Overeenstemming' en 'Hulpfonds voor Geneeskundige Verzorging' duiden op liefhebbers van de klare Rede, wars van alle flauwe kul. 'Hulp in lijden' en 'Het Vertrouwen' wijzen op een weke plek, al is er van poëzie nog geen sprake. Die komt pas kijken in 'Waar men met ijver werkzaam is tot heil der Maatschappij,/ Daar bloeijen welvaart en geluk, daar vliedt de bedelarij'. Nog gevoeliger is de sociëteit die meent, dat 'De kunst, die God tot heil des stervlings, schonk aan d'aarde,/ Biedt hier haar hulp aan elk die zorg met ijver paarde'. Van veel bondiger zeggingskracht is 'Die in den nood gered wil wezen,/ Moet buiten nood geen offer vreezen'. Zoiets klinkt toch heel wat beter dan het wijdlopige 'In ziekte, smart en pijn gezondheid te hergeven,/ Dit blijft het edel doel waarnaar wij zullen streven'. Wij meenen echter hier met een enkel woord te moeten herinneren aan den moordaanslag, op den 17 Augustus des vorigen jaars, door zekeren Giovanni Roncagliolo,matroos op een Italiaansch brikschip, voor de haven dezer stad lig gende, gepleegd op den persoon van Gerrit Klein, een oppassend huisvader, schipper van beroep, en die, zonder dat er tusschen hem en den moordenaar iets was voorgevallen, ten aanzien van onderscheidene omstanders, door gemelden Roncagliolo met een dolk aan den hals doorstoken werd, zoodat hij onmiddellijk op de plaats dood ter aarde stortte. De misdadiger werd onverwijld aangehouden, en heeft steeds beweerd, dat hij op dat oogenblik in zooda- nigen staat van beschonkenheid verkeerde, dat hij van het door hem verrigtte ten eenenmale onbewust is geweest; van welke bewering echter, gedurende de gevoerde débatten, de waarheid niet volledig schijnt gebleken te zijn. Bij arrest van het Provinciaal Geregts- hof van Zuid-Holland werd Roncagliolo te dezer zake onlangs tot achtjarige tuchthuisstraf veroordeeld.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 45