Gebroeders Steur 208 zo tegen de kerstdagen! De Hollandse broers hadden er dan ook geen moeite mee de wijn met een zoet winstje te slijten. Zo zoet is de winst, dat er meer vaten gevraagd worden. En al op 1 februari 1828 wordt de wijnkoperij van de gebroeders Steur op gericht. Voorlopig blijven de boeken ook nog posten vis en zout vertonen, maar de port wint snel terrein. Typerend voor de verteller: vaak onderbroken, weet hij zich bliksemsnel op een telefoongesprek in te stellen; pakt daarna zonder aarzelen weer de draad van het verhaal. De port blijft niet het enige handelsprodukt. Weldra zorgt de Rotterdamse makelaar in wijn, Aeckerlin, voor de toevoer van Duitse en andere wijnen. Deze relatie wordt bijzonder permanent door een huwelijk met Maria Steur. Zo bleef de leiding van het bedrijf, nu al 135 jaar, in handen van hetzelfde geslacht. Sedert 1930 is het achterkleinzoon Carel die, thans samen met de heer J. Th. Melchers, de zaken bestuurt. Er zijn moeilijke tijden geweest. Steur's welvaart dreef op export. Port-Steur was een begrip aan beide zijden van de evenaar. Amerika's drooglegging in de dertiger jaren drukte de wereldprijzen en leidde tot knoeierijen met de kwaliteit. Wie zijn goede naam trouw bleef, legde bijna het loodje. Zo ook Steur. Na de oorlog volgde het verlies van Nederlands- Indië, een der grootste afzetgebieden. Beetje bij beetje Rechts: ....maar met nieuwe accuratesse. Onder: Eindeloze rijen flessen, jaartallen, namen. moest de export, de omzet weer worden opgebouwd. Dat is gelukt. Het bedrijf groeide in Maassluis zelfs uit zijn jasje. De bouwfaciliteiten in Schiedam lagen gunstiger en dus werd het bedrijf naar onze stad ver plaatst. Het experiment is goed uitgevallen. Het be drijf blijkt in Schiedam te kunnen aarden. Inde hecht doortimmerde fundamenten van het nieuwe pand sluimert de wijn in grote vaten en in kleine, stoffige flessen. Alles heeft er zijn naam en zijn jaartal. De gouden sherry Harveys en Alfarero, forse port wijnen, madeira, Margaux en andere bordeaux, bourgognes als Hospice de Beaune en Gevrey Cham- bertin, Zwitserse wijnen en sprankelende champagne. Wijn met veel finesse en met minder, met een ronde afdronk, of fruitig en krachtig, fluwelige of volle wijn, wijn met bouquet en karakter, goedkope landmans landwijn en peperdure aristocraten van respectabele ouderdom. En op een gure novemberdag is het een exquis genot te kunnen lopen tussen zo eindeloos veel gevangen uren zonneschijn, in de nobele, pittige geur die een wijnkelder kenmerkt. En zo tussendoor horen we hoe het wijnverbruik in Nederland langzaam, maar gestadig, stijgt. Zelfs bij een terugloop van de conjunctuur verwacht de heer Aeckerlin geen sterke daling van het verbruik. We horen dat ons land, na Engeland, de grootste ver-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 48