209 bruiker van sherry is. Sherry, wijn met een constante kwaliteit, flen bereikt dat in Jerez de la Frontera door het jfeskundig 'couperen' van vele jaargangen. In tegenstelling hiermee staat de Franse wijn, waarvan de kwaliteit door het oogstjaar wordt bepaald. Oude wijnen zijn niet alleen duur uit exclusiviteit, maar vooral door de jarenlange, rente-vergende investe ring. Daarom ook is een jonge en toch ronde wijn als de Beaujolais zo populair geworden. Het bouqet van deze wijn verdraagt zelfs niet meer dan enkele jaren ouderdom. „Alles wat hevig leeft, gaat vroeg dood", zegt de heer Aeckerlin ervan. De stijging van het verbruik is mede een gevolg van het groeiende aantal verkooppunten. Vroeger had het begrip 'kruidenierswijn' een verdacht tintje. Maar op het ogenblik is de kruidenier een belangrijke en betrouwbare tussenschakel in de wijnhandel ge worden. De diverse importeurs doen hun best, via voorlichting en cursussen, van hem een degelijk ken ner te maken, op wiens advies men aan kan. In na volging van Frankrijk brengt men nu ook hier voor delige tafelwijnen in flessen voorzien van een kroon- kurk. Een vloek misschien in het oog van de conser vatieve wijnkenner, maar het betekent een zodanige besparing op materiaal en arbeidsloon, dat een zeer lage prijs kan worden gehandhaafd. En de smaak van deze wijnen ondervindt er geen nadeel van. Een nieuw element in de oude wijnhandel Steur is de Grapillon. Het is een produkt van Zwitserse origine en wordt door Steur in Nederland gebotteld. Grapil lon is zuiver druivensap. Door het handhaven van lage temperatuur voorkomt men gisting en dus alco holvorming. Bij het bottelen wordt het sap ge pasteuriseerd. Er komt dus geen enkel chemisch con serveringsmiddel aan te pas. En dat is een groot voor deel, want daardoor is Grapillon zelfs voor het teerste gestel geschikt. De grote hoeveelheden druivensuiker die het bevat worden zonder dat de spijsverterings organen er aan te pas komen in het bloed opgenomen. Een uitstekend hulpmiddel bij de genezing van pa tiënten van velerlei aard. „Theoretisch", zegt de heer Aeckerlin, „kun je er op leven". Maar hij ziet er niet naar uit alsof hij deze theorie in praktijk zal brengen. Toen Steur dit artikel 10 jaar geleden aan de markt bracht, meende men dat het op een debacle zou uit lopen. Maar het heeft anders uitgepakt. Nu is Grapil lon een bekende en, voor velen, geliefde drank ge worden; 'het borreltje voor de automobilist'. Van Schiedam uit gaat dit 'borreltje' naar vele landen in en buiten Europa. Een uitkomst voor zakenlieden en automobilisten, een welkome afwisseling op de eeu wige 'sjudorans'. „Proost" zeggen we; de kersttafel is fraai gedekt, een takje groen, een kaarsje en twinkelend kristal. Het Zijn de goede dagen van het jaar. De jacht is er uit, we houden even de pas in. Rust. In het glas walst de wijn; misschien de Grapillon. En„proost" zeggen we. A. PFEIFER In de twee grote tanks links wachten 30.000 liter zuiver druivensap op het ogenblik van bottelen. Rechts staat het koelaggregaat, dat gisting van het sap moet voorkomen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 49