Nelly van der Spek: heel erg veel concerten Ada Mekes 210 Wanneer ik binnenkom is ze, jong en levendig als ze is, in een flitsend telefoongesprek gewikkeld, waar ze midden tussen door zegt: „Doe je jas uit, want het zal wel lang duren!" Eindelijk zitten we dan in haar studiekamer, heel gezellig bij de brandende haard. Ze zit knus tegen over me, haar armen rond haar benen geslagen en we kijken elkaar aan. Hoe moet je zo'n interview beginnen Zij neemt het initiatief. „Zal ik maar gewoon vertellen?" Inmiddels hebben we al uitgemaakt dat het onzin is, tegen elkaar te blijven „U-en" en dus stelt ze zich aan mij voor als: „Nelly van der Spek." En Nelly begint een kleurrijk verhaal van wat aan haar beginnende carrière als zangeres vooraf gaat. „De muzikaliteit is in ons huisgezin niet vreemd", lacht Nelly mij toe, „ik ben wat je noemt muzikaal en al uit de wieg gekomen." In de loop van het ver haal wordt duidelijk, dat zowel Nelly's Vader als Moeder heel hun leven belangstelling voor de muziek gehad hebben. Haar Moeder zong lang geleden al de sopraansolopartijen bij uitvoeringen van een koor in Berkel. Nelly is de jongste van zes kinderen. Ze heeft in het bijzonder van twee zusjes altijd het goede voorbeeld gehad. Vooral Nelly's oudste zuster heeft haar warm gemaakt voor de muziek. Toen een tweede zusje ook ging zingen, maakte Nelly uit dat ze later „in de muziek wilde". Er restte slechts de vraag hoe! Ze heeft de muziekwereld ge woon verkend. Ze heeft gitaarles gehad, ze heeft ukelele gespeeld en ook nog eens contrabas eigenlijk heeft ze van alles gedaan. Lachend zegt ze: „Dat zou ik nou allemaal niet meer kunnen hoor. Of Nelly wel eens zong O ja, met haar twee zusjes. Dit trio heeft menige Youth for Christ dienst op geluisterd met hun zingen. Dat ging volgens Nelly als volgt: ze namen een lied dat ze alle drie goed konden zingen. In de dienst werd uitgemaakt wie de hoge en wie de lage stem zou zingen. Louter impro visatie dus. „Ja", vertelt ze enthousiast, „ik moest natuurlijk altijd de lage stem zingen. Mijn zusjes hadden zangles en zij konden hun stem dus niet forceren Inmiddels kregen de beide zusjes les van mejuffrouw Jo Bollekamp. Nelly wilde in die tijd van alles worden: kookdemonstratrice of iets dat met reizen te maken had.... maar er kwam niets van. Ergens miste ze toch het muzikale element. Ze dacht er ook nooit aan om piano of zang te gaan studerendat deden de zusjes immers al In de loop van de tijd echter gaven allerlei mensen Nelly de raad om ook maar eens aan zanglessen te gaan beginnen. Ze besprak het met haar zusjes, die haar ten slotte eens meenamen naar mej. Bollekamp. Nelly denkt met veel plezier aan die eerste ontmoeting met haar lerares terug. „De manier waarop ze me begroette sprak voor zich zelf. Ze vond me gewoonweg nog veel te jong, maar ik mocht even iets zingen. Daarna zou ze me wel de raad geven die ze alle beginnende te jonge meisjes geeft: kom over een paar jaartjes maar eens terug. Maar nee, ik heb voorgezongen en ik kon direct met les beginnen." Vanaf die tijd gaat alles heel erg vlug. Als Nelly iets wilde, móest en zou het gebeuren. De eerste ander half jaar heeft ze kans gezien haar eigen lesgeld te verdienen door op zaterdagmiddag te werken. Na haar ulo-tijd was ze bij haar moeder thuis gebleven om die een beetje te helpen, iets wat een van haar zusjes tot dan gedaan had. Nelly's grote hobby was de zang geworden. Ze was nog geen zeventien jaar toen ze toelatings examen deed voor het conservatorium in Rotterdam. Ook die dag herinnert Nelly zich nog als de dag van gisteren. „Men had mij verteld, dat ik maar heel even zou moeten zingen. Later zouden ze me dan wel vertellen of ik geslaagd was. Die middag was ik doodsbang. Geen wonder, want alle anderen die er examen moesten doen, waren voor mij het toppunt van muzi kaliteit en ik geloofde nooit door de selectie heen te kunnen komen. Met een enorme lijst van werkjes, die ik zou kunnen zingen, verscheen ik voor de examen commissie, waarin o.a. Corry Bijster zitting had. Het ging fijn. Ik heb wel zeven liederen moeten zingen, ledereen was enthousiast. Ik ben er aan genomen en kwam in een klas terecht met twee andere kandidaat-sopranen."

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 50