POST-BANK Dan is de conservatoriumtijd voor Nelly van der Spek begonnen. Het valt niet mee. Het kost echt grote moeite om „er in te komen", want je conserva toriumtijd is er niet alleen om je te bekwamen in allerlei vakken als cultuurgeschiedenis, Italiaans, muziekgeschiedenis, Gregoriaans, algemene muziek leer etc., maar ook om relaties te kweken voor later. In het begin valt dat hard tegen. Maar mej. Bolle- kamp raadde haar aan, met optreden maar rustig even te wachten. Dat zou wel vanzelf gaan. Nelly werkte hard op alle vakken. Ze gaf er tussen door een paar piano- en blokfluitlessen. Dan komt ze via haar zuster in contact met de kerk organist van de Sint Bavo in Haarlem. Klaas Bolt ging op een concertreis naar Duitsland en nodigde Nelly uit hem op die reis te vergezellen. Nog steeds even vrolijk komt er achter aan: „Tja, als je kunt zeggen dat mijn carrière begonnen is, is die begonnen in Duitsland." Ze heeft er kerkconcerten gezongen waarvan ze heel mooie recensies mee naar huis heeft gebracht. Daarna heeft ze nog veel in Duitsland gezongen. Ook heeft ze al concerten gegeven in Noorwegen, Denemarken en België. De eerste keer dat ze in Nederland aan een groot concert meewerkte was in februari 1961. In Rotterdam voerde Dirk Jansz. Swart „Die Jahreszeiten" uit. Corrie Bijster zou de rol van Hanne zingen, maar zij werd ziek. Er was zo gauw geen invalster bij de hand en men vroeg Nelly van der Spek of zij het aandurfde. Mej. Bollekamp zei haar, dat ze dat best kon en zo zong ze daar de allereerste keer „Die Jahreszeiten" van Haydn, waarin wij haar ook hebben gehoord 13 november jl. in de Grote Kerk in onze stad. Nu krijgt ze al veel uitnodigingen om concerten te geven, hoewel ze eigenlijk op het conservatorium nog niet helemaal klaar is. Mag dat nou wel, al zoveel concerten geven? Opgewekt komt het antwoord: „In het begin vraag je het steeds, maar nu heeft men gezegd: als Jo Bollekamp het goed vindt, vinden wij het ook goed!" Nelly vertelt, dat ze het zó druk heeft met de concer ten, dat ze bijna geen tijd heeft om op de leerlingen avonden van het conservatorium te zingen. En dat is natuurlijk wel heel erg jammer. Dit jaar hoopt Nelly op het conservatorium klaar te komen, zowel met haar muziektheoretische studie als met haar solisten-studie. Maar of dat gaat.... ze heeft wel heel erg veel concerten op haar programma staan. Bijvoorbeeld uitvoeringen van de Matthaus Passion in o.a. Vlaardingen, Hengelo, Almelo, Sneek, Bols- ward enz. Het is inmiddels al laat geworden. Morgenochtend moet Nelly weer vroeg repeteren. Maar ik heb nog net even tijd om twee dingetjes te vragen: „Hecht je veel waarde aan de recensies, die na een optreden in de krant verschijnen?" Peinzend kijkt ze me aan. „Ja.... Ik voel me zelden teleurgesteld als ik een verslag van een van mijn concerten onder ogen krijg. Je weet van jezelf best of het goed of niet goed ge gaan is." Wat is Nelly van der Spek van plan Blijft ze voorlopig oratoria zingen Ze zegt zelf: ja. Voorlopig is deze ingeslagen weg voor de jonge lyrische sopraan het beste. Misschien wordt haar stem omgeschoold voor de opera. Ze zou dan voornamelijk Mozartopera's zingen. Maar zover is het nog niet. Voorlopig is Nelly van der Spek bezig een carrière op te bouwen, die er steeds beter gaat uitzien. Wij wensen haar voor de toekomst heel veel succes. Wéér een nieuw gezichtspunt in het cen trum van onze stad. Hierbij afgebeeld vindt de lezer het gigantische pand, dat in de nabije toekomst zal verrijzen aan de Lange Nieuwstraat. Dit nieuwe gebouw, dat een opmerkelijke diepte zal verkrijgen, zal op de begane grond voor het grootste deel worden ingenomen door het nieuwe hoofdpostkantoor van Schiedam. Daar naast zal het bijkantoor van de Rotter- damsche Bank er worden gevestigd. De HAV Bank zal de drie etages aan de voorzijde van het gebouw in horizontale eigendom verkrijgen en ze verhuren als kantoorruimten. Voor de bouw zal onge veer 2 jaar nodig zijn. Architect van het nieuwe gebouw is het architectenbureau Maaskant, Van Dommelen, Kroos en Ir. Senf te Rotterdam. Het ligt in de bedoeling het oude post kantoor te slopen en de vrijkomende ruimte te gebruiken voor de zeer nood zakelijke uitbreiding van het kantoor gebouw van de HAV Bank.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 51