VAN SCHIE TOT DAM BRUIKNEUS FOUT SIERAAD-WELDAAD CULTUREEL FONDS DECLAMATIEWEDSTRIJD R.J. S. GOETTSCH 2x PENNING VAN VERDIENSTE 60 JAAR .ONDER ONS' 212 De 'Vogel Struysz' is een prachtige imitatie van het 17e-eeuwse oorlogsschip, dat Schiedam's roem bij Portland vestigde. Daar zijn we het allen over eens. Bij de vele unieke prestaties die 'onze' Wilton- Fijenoord in de loop der jaren heeft ge leverd, was de bouw van dit model een van de opmerkelijkste. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat de vraag of het schip hier zou blijven dan wel door het ontbreken van geschikte ruimte naar elders moest verhuizen, vele gemoederen in beweging zette en vele tongen losmaakte. Zelfs in de gemeente raad heeft men er uitvoerig over ge sproken. Een verslag in een van onze dag bladen bracht de hartstochtelijkheid waarmee hierblijvers en verhuizers hun mening te berde brachten aan het licht. Een der raadsleden drukte bewogen zijn gevoelens en nu citeren we het blad aldus uit: ,,Hij hoopte dat de voordaan een aantrekkelijke gedachte te het gemeente bestuur zijn best heeft geleen zal kunnen krijgen geen wassen waarde dat Schiedam het in bruikneus zal zijn." En daar kunnen we heid de bestaande in vergeten brij. Of niet soms In ons oktobernummer schreef Ada Mekes dat Haydn's oratorium Die Jahreszeiten op 13 november voor de eerste maal in onze stad zou worden uitgevoerd. Een vriendelijke heer maakte er ons op attent, dat zulks bezijden de waarheid was. Reeds in 1903 of '04 gaf 'Het Gemengd Koor' onder leiding van dirigent Diamant in Schiedam een uitvoering van dit ora torium. Tussen 1916 en '20 werd het nog eens herhaald, dit keer onder leiding van Ko de Keijzer. Wij haasten ons dus deze vergissing goed te maken. Ter ver ontschuldiging diene, dat noch Ada Mekes, noch wij genoeg jaren tellen om ons deze uitvoeringen te kunnen herinneren. De Oranjekalender van PRO JUVENTUTE is weer verschenen. Voor wie het niet wisten: deze kalender wordt telkenjare in onze stad door de firma H. A. M. Roelants vervaardigd. De twaalf bladen zijn ver lucht met evenzovele kostelijke kleuren foto's van ons Koninklijk gezin. Een waar devol bezit, een sieraad voor de wand. Maar... niet alleen sieraad. Door het aanschaffen van deze kalender steunt u de Pro Juventute verenigingen, die zich jaar in jaar uit inzetten voor het kind, dat extra zorg nodig heeft. Hart tegen hard, staat er zeer toepasselijk op de kalenderomslag. Een bedrag van f 2,90 (plus 30 cent voor porto) op giro 51 74 00 ten name van Pro Juventute - Amsterdam, verzekert u van toezending van deze in dubbel opzicht fraaie kalender. Fraai en navolging waard is het gebaar van de heer P. J. A. Verwaijen. Zijn woninginrichtingsbedr ijf bestond dezer dagen vijftig jaar. Een feestelijk feit, waar dit bedrijf graag even bij stilstond. De heer Verwaijen wist, dat bij een dergelijke ge legenheid bloemstukken en fraaie geschen ken in groten getale bij de jubilaris binnen stromen. Om zijn erkentelijkheid te laten blijken aan alle Schiedamse klanten, die er met elkaar voor gezorgd hebben dat zijn be drijf dit jubileum kon vieren, vroeg hij zijn relaties de te besteden bedragen samen te voegen. De op die manier bijeengebrachte forse som zou ten goede komen aan een instelling van algemeen belang. Die uit verkoren instelling was de Stichting Cultu reel Fonds Schiedam. Het bedrag is inmiddels reeds door de dankbare stich ting ontvangen. Zonder twijfel een prach tig voorbeeld voor andere Schiedamse bedrijven. Op 5 februari a.s. zal de derde declamatie wedstrijd voor het voortgezet onderwijs in Schiedam worden gehouden. Na een aarzelend begin is deze wedstrijd een doorslaand succes geworden. We mogen dan ook verwachten, dat dit keer weer alle scholen hun deelnemers zullen afvaardigen. Er wordt in drie groepen ge streden, nl. nijverheidsonderwijs, u.l.o. en middelbaar onderwijs. Per groep gaat de hoogst geklasseerde school met de wissel- prijs strijken. Deze wisselprijzen zijn thans in het bezit van de Openbare Huishoud- en Industrieschool, de Mater Deischool en het Sint Liduina Lyceum. Naar we hoorden wordt er nu reeds op verschillende scholen hard gewerkt aan de voorselectie van de kandidaatjes. Van 11 april 1960 af maakt de heer R. J. S. Goettsch, voorzitter van de Schiedamse Jeugd Raad, deel uit van de bestuursraad der Schiedamse Gemeenschap. Met ge voelens van spijt liet dit bestuursorgaan hem op 26 november uit zijn midden gaan. Als vertegenwoordiger van de jeugd liet hij in dit waardige gezelschap vaak een fris en jeugdig geluid horen. Persoonlijke redenen dwingen hem echter zijn tijd anders te besteden. De S.G. kan niet anders dan zijn besluit heen te gaan respecteren en hem geluk en voorspoed toewensen. Twee jubilea waren ditmaal tweemaal aanleiding tot toekenning van de 'penning van verdienste' van de Schiedamse Ge meenschap. Op 17 november was het de heer R. van der Meer, die het ere-metaal ontving uit handen van de heer E. A. Leenderts, alge meen secretaris van onze Gemeensciap. Dat gebeurde op een receptie van de zestig jarige Gemengde Arbeiders Zangvereni ging Excelsior. Van deze vereniging is de heer Van der Meer 46 jaar lid geweest, waarvan 25 jaar in de functie van secre taris. In diezelfde periode was hij boven dien 10 jaar lid van het bestuur der sectie Zang van de S.G. De volgende dag, 18 november, reikte onze algemeen secretaris de penning van verdienste uit aan de heer Karei Tubbing. Deze jubilaris was op die dag 40 jaren onafgebroken werkzaam geweest als regisseur van het amateurtoneel. Voor het Schiedamse toneelleven is zijn werk bijzonder betekenisvol geworden door zijn regisseursschap bij het R.K. Toneelgezel schap 'Brederode'. In zestien jaar wist hij deze vereniging op te werken tot een der hoogste plaatsen op de ranglijst van ons amateurtoneel. Oud-leerlingen van de h.b.s., waar ook ter wereld, spitst uw oren en uw aan dacht! Maart 1963 zal de h.b.s.-vereniging Onder Ons zestig jaar bestaan. Het zal een groots feest worden. Van donderdag 14 tot en met zondag 17 maart schudt Schiedam op zijn grondvesten. Voor oud leerlingen zijn vooral de festiviteiten op 16 en 17 maart bedoeld. Zaterdagmorgen een lezing met excursie over het nieuwe Schiedam door Mr. Dr. Ir. M. M. van Praag. Zaterdagmiddag een receptie in het oude, vertrouwde 'hok'. Zaterdag avond in Musis Sacrum opvoering van Molière's „De Vrek" door leerlingen en oud-leerlingen. Daarna bal. Zondag middag gecostumeerde thé-dansant en zondagavond slotfeest in de bovenzaal van restaurant Europoort. Voor dit alles is natuurlijk geld nodig. Oud-leden die f 15 storten krijgen een algemene kaart voor alle festiviteiten (behalve voor het slotfeest; dat kost f 10 per persoon). Met een algemene kaart kan men een tweede kaart gratis aanvragen. Geld kunt u kwijt op giro 39 60 89 t.n.v. Penningmeester Lustrum Onder Ons. De secretaris van de Lustrumcommissie is (voor alle inlichtingen) A. Berg, Burg. Knappertlaan 152, Schiedam, tel. (010) 6 71 88. INHOUD pag. Henri Hartogdoor F. Bordewijk 180183 Pierre JanssenFred Pfeifer 184185 Schiedamse Albumbladen Pietje 186189 Brief uit het Museum Pierre Janssen190191 De LindenhofJ. Ritsema van Eek192196 Orpheus 197 Arij PrinsMarinus M. van Praag 198202 KortVerhaalJ. de Vlieger-Verbeek203204 1862 Fred Pfeifer 205—206 Gebroeders Steur Fred Pfeifer 207209 Nelly van der Spek Ada Mekes 210211 Van Schie tot Dam 211212

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1962 | | pagina 52