30 JAAR ZELFWERKZAAMHEID LEVERT OVALEN RIHG OP Nic. van Loopik 240 MET WAT fantasie kan men menen dat in het Sport park Harga, bij de Vlaardingse grens, de restanten van een Romeinse arena zijn bloot gekomen. De zeldzame voorbijganger ziet daar namelijk een schijn baar achteloos neergeworpen ovaal van stevige klei. Dit amfitheater is overdekt met een laag keien. De associaties met het verleden bedriegen. Hier wordt aan de toekomst gewerkt. Volgend jaar zal de renners club „Schiedam" bij de viering van het dertigjarig bestaan van deze vereniging de ovaal in gebruik nemen. Het is dan een moderne wielerbaan, die zal voorzien in een grote behoefte voor Schiedam en geheel Zuid-Holland. Er is namelijk een groot gebrek aan wielerbanen in ons land. De bereidheid om deze banen aan te leggen is gering en bovendien is er geen overvloed aan kundige organisatoren voor deze accommodaties. In Schiedam is het goede inzicht wel aanwezig. Het gemeentebestuur stelde bij de uitbreiding van Sportpark Harga twee jaar geleden ruimte en geld beschikbaar voor de aanleg van een wielerbaan temidden van een twintigtal voetbal velden. Het vormt de beloning voor de enorme ijver van de functionarissen van de rennersclub Schiedam. Jaar in jaar uit kunnen duizenden tijdens hoogtij dagen genieten van goede wielerwedstrijden in Schiedam. Het publiek accepteert de perfecte organi satie zonder meer. Men is dat gewend en men is dan ook wel verwend. Minder bekend is dat de functionaris sen van de rennersclub „Schiedam" jaar in jaar uit bezig zijn met de voorbereidende werkzaamheden. Als het ene evenement geslaagd is beginnen ze alweer aan het andere. Secretaris Melis Letterman kruipt daarvoor achter schrijfmachine en telefoon en met nimmer aflatende energie schrijft en spreekt hij wekenlang een ieder aan die maar iets ten voordele van de Schiedamse wedstrijden kan doen. Voorzitter Henk Breur bestijgt zijn brommertje om met het woord en de daad de goede contacten te gaan leggen. Andere werkers lopen door onze stad om financiën te verwerven, om lijsten gereed te maken, program ma's samen te stellen, om de medewerking te ver- De vroegere „Mathenesser Wielerbaan". Een snapshot uit 1939. krijgen van politie, van sportambtenaar, van gemeen telijke instanties, van SG, van VNFG, van winkeliers, van firma's die met reclamemateriaal geluidsinstal laties, prijzen e.d. beschikbaar willen stellen. Al een kwart eeuw lang geeft rennersclub „Schie dam" acte de présence tijdens Koninginnedag. Men dient dit niet te onderschatten. Het organiseren van een wielerronde vergt wekenlang arbeid. Dat de Schiedamse ronde zoveel faam heeft verworven is te danken aan de goede arbeid van de functionarissen van deze vereniging. De werkers verrichten hun daden dan ook met liefde voor het métier. Jarenlang was voorzitter T. van der Ent de centrale figuur. Hij trad om gezondheidsredenen af maar nog steeds is hij te vinden „temidden van zijn jongens". Zijn opvolger Henk Breur drukt perfect zijn voetsporen. In 1939 en 1941 was Henk Breur de Schiedamse wieier- revelatie. Bij de ronde in de Marconistraat op Konin ginnedag zagen de duizenden hun stadgenoot winnen voor alle concurrenten en bij de ronde in de Boerhave- laan werd Henk Breur een uitstekende tweede. Vooraan in de strijd toen hij zelfde pedalen nog rond kon jagen en nu weer vooraan bij het organiseren. Het noemen van diverse plaatsen voor de Schiedamse wielerrondes geeft de moeilijkheden voor de r.c. Schiedam aan. De rondes begonnen in Schiedam-Zuid, ook werd gereden in de Stadhouderslaan, de laatste jaren is het parcours Tuinlaan-Lange Nieuwstraat het vaste traject maar de renners werpen begerige ogen op het parcours met niveauverschillen Vlaardinger- dijk-Burg. Honnerlage Gretelaan. Het lijstje van activiteiten van de r.c. „Schiedam"

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 12