241 is omvangrijk. Insiders weten dat de functionarissen van deze club altijd bereid zijn steun te verlenen waar dat mogelijk is. Daarom ontving deze vereniging de prijs voor de beste prestatie bij de eerste sport week in Schiedam. Deze mannen houden de jeugd van de straat, zij organiseren daarvoor ieder jaar in het kader van Jeugd Jolijt jeugdwedstrijden en de variatie in deze series toont de fantasie en de aan dacht van de organisatoren. In de winter zoeken de werkers wonderlijke trajecten op in Schiedams laatste ongerepte gebieden en daar creëren zij de cyclocross. Iedere week zijn er de oefenwedstrijden op Gustoweg en omgeving. R.C. Schiedam organiseert benefiet wedstrijden en de baten zijn voor de Medische Sport keuring, voor het tehuis voor chronische zieken „Het Zonnehuis". De jaarlijkse wielerronde is uit gegroeid tot een nationaal evenement. Twee jaar geleden konden profrenners in het veld worden ge bracht en ook deze zomer rijden de profs in Schiedam tijdens de vakantiefeesten van de Schiedamse Gemeen schap. Voorzitter Henk Breur en zijn secondant Meel Letterman zijn ervan overtuigd dat twintig-, dertigduizend toeschouwers naar het prachtige par cours Vlaardingerdijk-Nieuwland zouden komen als er maar een Schiedamse industrie bereid is deze profronde te adopteren. De televisie zou dan steeds present zijn om het dalen en klimmen van de beroemd heden op P. J. Troelstralaan en Nieuwe Damlaan te filmen. Het bestuur van de r.c. „Schiedam" meent dat een dergelijk hoogtepunt bereikt kan worden als een bepaald (in wezen gering) bedrag beschikbaar is voor prijzen en contracten met nationale en inter nationale beroemdheden. De Schiedamse wielerronde zou dan mogelijk bekendheid krijgen als de Ronde van de Scheepvaart of de Ronde van het Gedistilleerd maar de suggesties en de initiatieven voor de opzet vernemen de wielrenners nog gaarne uit de indus triële (Schiedamse) kring. Voor een man als M. Letterman, die eens sprint kampioen was en die voor kort nog op de racefiets zat is de wielerwereld zijn leven. Voor de club die altijd actief is, die grootheden als Manus Brinkman, Flip Vethaak, Frans Maan op de ledenlijst had, is er de grote behoefte zich te kunnen ontplooien. Dat is ondanks alle ijver en activiteit nog steeds niet goed mogelijk. De wielrenners waarderen het dat zij van de instanties zoveel medewerking verkrijgen, dat zij steeds op de straten wedstrijden mogen organiseren, maar vol verlangen kijken ze uit naar de totstand koming van het eigen gebied. Met weemoed denken ze en spreken ze al jaren over de Mathenesserwieler- baan. Die baan heeft getoond wat de wielersport voor Schiedam betekent. Werklozen legden in 1938- 1939 achter de Parallelweg een wielerbaantje aan. In een oogwenk ontstond er een grote belangstelling toen de r.c. „Schiedam" 's avonds amateurwedstrijden organiseerde. Honderden zagen voor een dubbeltje per persoon de volkssport. Helaas moest de baan in 1941 alweer verdwijnen omdat de instanties het ter rein nodig hadden. Twintig jaar lang wacht de r.c. Schiedam op de remplagant. Die komt er nu. In Harga komt een betere wielerbaan dan de vroegere Mathe- nesserbaan, het wordt ook een van de beste van Zuid-Holland. De functionarissen van de renners club „Schiedam" zullen zorgen dat wielrenners uit De nieuwe wielerbaan in Harga ligt ,,in te klinken". de gehele provincie (en dan ook de toeschouwers uit het gehele gebied) naar Harga zullen komen. Daartoe gaan zij over enkele maanden met eigen krachten een kantine en kleedlokalen bouwen bij de ovaal. Ze plaatsen rond de ovaal een accommodatie voor de toeschouwers. Gezamenlijk willen de renners van hun eigen sportaccommodaties een uniek centrum maken. De mankracht staat gereed, het gereedschap en het materiaal weten zij wel te gebruiken. Voor de aanschaffingen is echter veel geld nodig. Ook dat brengt r.c. „Schiedam" voor en bij elkaar. Jarenlang spaart de r.c. „Schiedam"; het geld komt bijeen door allerlei acties, zo worden o.a. honderdduizenden postzegels gespaard. In de zomer van 1964 zal de wielerbaan in gebruik worden genomen, dan viert de rennersclub „Schie dam" ook het dertigjarig bestaan. Voor het zover is zullen de Schiedamse wielrenners nog heel hard moeten werken, zullen zij nog vele uren hun vrije tijd zinvol besteden. Dat zullen zij met vreugde doen omdat ze zien dat een keten van dertig jaar zelf werkzaamheid beloond gaat worden met het beheer van een unieke sportaccommodatie. Rennersclub „Schiedam" krijgt de beschikking over een wieler baan van 250 meter lengte en vijf meter breed. De bochten vertonen niveaustijgingen tot veertig graden. Sinds oktober 1961 ligt de ovaal „in te klinken". De ondergrond is namelijk zeer week. Het veengebied verzakt sterk en langdurig. Als het zakken van de bodem tot stilstand is gekomen over enkele maanden zal de baan worden afgewerkt. Dat kan tot volgend jaar duren. Deze kleine baan garandeert snelle wedstrijden met vinnige achtervolgingen. Het is een zgn. B-baan, geschikt voor alle wedstrijden zonder motorgangmaking. Over het belangrijkste onderdeel zijn de deskundigen het nog niet eens. Wat moet de bekleding van het oppervlak van de baan zijn Als het dijklichaam van de baan blijft verzakken zou een betonnen wegdek gaan scheuren. Het oppervlak kan mogelijk van bitumen worden gemaakt maar over de juiste toepassing van de meest geschikte materialen wordt nog geconfereerd. De baan zal er des te beter door worden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 13