'THUIS TE POORT A. van Dijk 244 (foto Hans Visser) Een kleine kerkelijke gemeenschap van ruim twee honderd zielen viert feest. Een handjevol mensen herdenkt met vreugde de inzegening van een eigen, als zodanig voor iedereen herkenbaar kerkgebouw, waarmee het einde van 'n tijdperk van bijeenkomsten in het verborgene werd aangegeven. De Oud-Katho lieke kerk op de Dam, wellicht beter bekend als 't Huis te Poort, bestaat honderd jaar. Het kleine aantal Oud-Katholieken in Schiedam en omgeving heeft dit heuglijke feit zowel met kerkelijke plechtigheden als met bijeenkomsten van minder solemnele aard ge vierd. Het is in deze tijd van grote gebeurtenissen, van grote wereldmachten en grote conflicten, van luide stem men en grote getallen misschien nog de vraag, of een betrekkelijk bescheiden gebeurtenis als deze kerkelijke verjaardag wel de moeite van een aantal gedrukte regels waard is. Wie echter nog niet is aangetast door de moderne kwaal van het elkaar overtroeven in het produceren van indrukwekkende cijfers (of het nu ledentallen van verenigingen of tonnages van mammoettankers betreft) zal toegeven, dat ook deze gebeurtenis voor Schiedam van belang is. Schiedam wordt doorgaans niet gekweld door wat we eens hoorden kenschetsen als „gigantomanie", de zucht om alleen maar zaken die in de overtreffende trap aangeduid kunnen worden belangrijk te achten. De vreugde van enkele honderden medeburgrs is even belangrijk als de vreugde van duizenden Schie dammers bij een gebeurtenis die de gehele gemeen schap betreft. In 1862 werd de kerk van de Heilige Johannes de Doper ingewijd door pastoor Johannes Heykamp, die sinds 1858 in Schiedam stond. Hij was de zestiende pastoor in de reeks herders die de kerkelijke gemeente na de hervorming diende. Vcor de som van 25.800 harde guldens trok aannemer F. v. Kooten uit Utrecht kerk en pastorie op volgens plannen die ontworpen waren door de Schiedamse heren M. van Erkel en J. Vormer. Het is geen fraai bouwwerk geworden. Schiedammer noch vreemdeling zal er sprakeloos van kunstzinnige ontroering voor stil blijven staan. Maar het was nieuw. En wat vooral belangrijk geweest zal zijn: het kerkgebouw staat open en bloot langs de straat. Er is geen enkele moeite gedaan om te verbloemen dat dit een (Oud-Katholieke) kerk is. Dit moet, na het tijdperk van de schuilkerken (tot deze gebouwen behoorde ook de voorganger van deze honderdjarige) wel een grote verandering geweest zijn. Het was niet meer nodig om het uiterlijk van een Katholieke kerk zo neutraal mogelijk te doen zijn, opdat toch maar niemand zou bevroeden tot welk doel het pand diende en daar aanstoot aan nemen. Want het mag in moderne ogen vreemd lijken, dat er een tijd is geweest, waarin de katholieke ere dienst verboden was, of ten hoogste oogluikend werd toegestaan, niettemin hebben we dat minder ver draagzame uitvloeisel van de hervorming in ons geschiedenisboekje staan. Hoewel misschien niet in elk geschiedenisboekje... De scherpe tegenstellingen tussen protestant en katholiek zijn in de loop der jaren echter verzacht. Verdraagzamer tijden braken aan. Op de openlijke uitoefening van de eredienst stond geen straf meer. En het was niet langer nodig dat priesters in allerlei vermommingen door het land trokken om tersluiks hun gelovigen bij te staan. De kleine Schiedamse parochie dankt dit kerkgebouw aan de gulheid van een dozijn parochianen, die diep in de beurs tastten voor een betere behuizing. Pastoor Heykamp moet een zeer bekwaam man geweest zijn, die heel goed aanvoelde hoe hij zijn gelovigen diende te benaderen teneinde hen tot offervaardigheid te brengen. Immers, slechts enkele jaren na het in- gebruiknemen van de kerk zag hij kans om vijfduizend gulden bijeen te brengen voor de aankoop van een orgel, dat nu ook al bijna honderd jaar oud is, maar ondanks die hoge leeftijd nog een trots en fraai bezit van de gemeente is. Het lijkt weieens, of orgels een zelfde karakter hebben als sommige wijnsoorten: met de leeftijd nemen kwaliteit en waarde toe. 't Huis te Poort staat er te lezen boven de poort tussen kerk en pastorie, een naam die van oudsher het pand dat op deze plaats stond sierde. Over de oorsprong van die naam tast men in het duister. Vermoedelijk heeft weleer de nabijheid van zowel de Vlaardinger

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 16