245 (foto Hans Visser) Poort als van de Kethelse Poort tot het ontstaan van deze naam bijgedragen. Hoe sterk deze benaming wat de oorsprong ook weze heeft wortel geschoten, blijkt uit het feit, dat de Oud-Katholieke Gemeente maar zelden wordt aangeduid met de naam van de Heilige Johannes de Doper. Zelfs op officiële stukken die aan de gemeente worden gericht, zo vertelde ons pastoor C. P. van den Berg, luidt de adressering gewoonlijk aan de „gemeente 't Huis te Poort". Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van zijn kerkgebouw heeft pastoor Van den Berg zich verdiept in de archieven zonder nochtans nadere aan duidingen te vinden over de oorsprong van de naam. Erg veel tijd heeft hij trouwens ook niet voor dergelijke tijdrovende historische studies. „In een kleine ge meente heb je veel werk te verzetten," aldus pastoor Van den Berg in een gesprek dat we onlangs met hem voerden in de antieke pastorie van 't Huis te Poort. „Het is begrijpelijk," vervolgde hij, „want het arsenaal medewerkers waaruit geput kan worden is bijgevolg ook klein, terwijl de leden van de gemeente zeer verspreid wonen." Daarbij komt, dat het zielen tal van de Oud-Katholieke kerk over het gehele land genomen niet groot is. Daardoor wordt op de priesters menigmaal een beroep gedaan om naast hun taak in eigen parochie nog een functie op landelijk niveau te vervullen. Zo komt het dus, dat men pastoor v. d. Berg niet alleen in de gemeenten langs de Waterweg kan aan treffen, waar zijn gelovigen wonen. Ook vertoeft hij regelmatig in Eindhoven, in wat hij noemt de „diaspo ra", om de in Zuid-Nederland en een deel van België wonende geloofsgenoten geestelijk voedsel te bren gen. Voorts heeft de Schiedamse herder verscheidene functies in bisschoppelijke commissies, bijvoorbeeld in de commissie die een schriftelijke cursus voor bereidt ten behoeve van de diaspora-mensen. Menig maal hanteert pastoor v. d. Berg bovendien de dirigeerstok, want met het koor studeert hij de Gregoriaanse gezangen in. Tussen deze dingen door studeert pastoor Van den Berg geschiedenis en liturgie van de Russische kerk. Een gemeentelid heeft de dogmatiek van deze kerk in studie. Samen hopen zij aldus een grondige kennis te vergaren van de Oosterse kerk, kennis die moet dienen bij het leggen van contacten met deze kerk. De Oud-Katholieke kerk is namelijk op hoog niveau bezig toenadering tot stand te brengen met andere katholieke kerken in de wereld, die niet onder het ge zag van Rome staan. Reeds is er een „communion" verwezenlijkt met de Anglicaanse kerk. Dit houdt in, dat leden van de Oud-Katholieke en van de Angli caanse kerk eikaars sacramenten kunnen ontvangen. Dc St. Willebrord Society, genoemd naar de Engelse apostel, die eertijds zijn werkterrein in ons land vond, verdiept deze band. Het zal, menen wij, wel nimmer voorkomen, dat pastoor Van den Berg zich afvraagt: wat zcl ik nu eens gcan doen. Hooguit kan hij zich de vraag stellen, wat het eerst aangepakt dient te worden. Tot de talrijke zaken die zijn aandacht behoeven behoort niet slechts om maar iets te noemen de regie van het toneelstuk dat in het jubileumjaar werd opgevoerd, maar ook het bijeenbrengen van geld voor een grondige restauratie van de kerk. Een heel goede beurt heeft het getouw na honderd jaar weer en wind hard nodig. Drie jaar geleden heeft een restauratiecommissie een onderzoek ingesteld naar de toestand van het gebouw en gerapporteerd, dat er zeer veel te doen valt. Vocht en houtworm hebben hun kwalijke invloed doen gelden en de kleine gemeente staat nu voor de zware taak twee ton bijeen te brengen voor het herstel. Bijna tien keer zoveel dus, als de nieuwbouw een eeuw geleden vergde. „Onze gemeente is niet rijk," vertelt pastoor Van den Berg nadat hij nogeens koffie voor ons heeft ingeschonken in de keuken aan het eind van de monumentale pastoriegang. Het zal dus niet zo gaan als honderd jaar geleden, toen een kleine groep gemeenteleden met spoed het benodigde bedrag bijeen bracht. „Toen ik hier kwam, in 1956, was de kerkcent nog in zwang. Het wachtwoord is toen geworden: geen koper in de collecte," zegt de pastoor. Het was een parool, dat weerklank vond, al leverde het natuurlijk geen indrukwekkende bedragen op. Het plan voor de restauratie heeft echter verblijdende initiatieven tot gevolg gehad, waaruit blijkt, dat de Oud-Katho lieken graag wat willen missen voor hun kerk. Het bloeiende verenigingsleven, dat de kerk tot middel punt heeft, is in actie gekomen. Er is een Commissie Actie Bouwfonds Oud-Katholieke Kerk Schiedam, in de wandeling CABOKS geheten, in het leven geroepen door de verenigingen. Deze commissie is er in vrij korte tijd in geslaagd tienduizend gulden bijeen te brengen en gaat gestaag voort. Men is er immers nog lang niet. Maar gezien het enthousiasme waarmee men aan de slag blijft, zal het wel gelukken om de twee honderdduizend gulden op tafel te leggen. Opdat een vernieuwd Huis te Poort de Oud-Katholieke gemeente van de Heilige Johannes de Doper ten dienste zal staan.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 17