DE STUDIEVRIENDEN 247 Het is van oude tijden af geweten dat ieder mens ontspanning nodig heeft. Om de geest te redden die de arbeid leidt, moet de arbeid op gezette tijden onderbroken worden. Deze onder breking noemen we vrije tijd. Nu zijn er niet veel mensen die ook hun geest op non-actief stellen kunnen; in de rustperioden van de arbeid, blijft hun geest op hun zaken, op hun werken, gericht. Willen zij van hun vrije tijd het juiste rendement hebben, dan moet hun vitaliteit op iets geheel anders gericht worden: zij moeten iets doen dat geheel buiten de dagelijkse sleur ligt. En dat andere moet iets zijn dat waard is om goed gedaan te worden. Dit laatste komt weer voort uit de drang om scheppend werkzaam te zijn. Bij de een zal zich dit uiten in het verbouwen, het verfraaien van zijn huis, een ander voelt zich aangetrokken tot de constructie van allerlei huishoudelijk gerief, een derde gaat fotograferen of tekenen en schilderen. De laatste jaren is de belangstelling voor de beeldende kunst zeer toegenomen. Museumbezoek, het beschouwen van illustraties in boek en tijdschrift, leiden tot de ontdekking van het bestaan der verschillende technieken. Men ziet echter alleen het resultaat en kent niet de methode waardoor dit wordt bereikt. Bij tekenen of schilderen worden maar al te vaak de moeilijkheden overwonnen in het natekenen van een plaatje en het met water- of olieverf min of meer nauwkeurig nabootsen der kleuren. Het resultaat, hoe aardig het soms ook is, zal eerlijk gezegd geen voldoening geven, omdat het geen eigen schepping is; idee en uitvoering blijven in feite het eigendom van de oorspronke lijke artiest. Het belangrijkste in de vrijetijdsbesteding is de ontwikkeling van de eigen persoonlijkheid, die in het werk tot uitdrukking zal komen. Nu is hiervoor wel enige leiding nodig. Een waarborg voor de ontwikkeling van het sluimerend talent tot tekenen en schilderen, dat bijna in iedere Hollander aanwezig is, wordt zeker geboden in de nu veertien jaren bestaande Teken- en Schildervereniging „De Studievrienden", waar de leden zelfstandig werken onder leiding van een ervaren leraar, de kunstschilder Jaap de Raat. De hierbij afgedrukte illustratie is een foto van een aquarel (jammer genoeg worden de kleuren niet gezien), dat een der dames-leden dezer vereniging heeft geschilderd, in het atelier dezer vereniging. De leden dezer vereniging werken zowel op het atelier als in de vrije natuur. Het atelier is gevestigd op de tweede verdieping in het gebouw „Arcade", aan de Lange Haven nr. 67, 's woens dagsavonds halfacht of's zaterdagsmiddags halfdrie. U zult daar zowel jongeren als ouderen aan het werk zien: de kunst stelt immers geen leeftijdsgrenzen. Wij twijfelen er niet aan of u zult gaarne van deze vereniging lid willen worden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 19